جعبه سیاه قاسم سلیمانی که بود، چه کسانی همراه سلیمانی کشته شدند؟ + تصاویر

دوشنبه, 16ام دی, 1398
اندازه قلم متن

در جریان حمله پهپادی بامداد جمعه نیروهای آمریکایی به دو خودروی حامل قاسم سلیمانی و همراهان او در حال خروج از فرودگاه بغداد، همه سرنشینان دو خودرو شامل اعضای حشد‌الشعبی کشته شدند.

در حالی که نام ابو مهدی مهندس، معاون این گروه شبه نظامی وابسته به جمهوری اسلامی در کنار فرمانده سابق سپاه قدس مطرح می‌شود، دیگر افراد کشته شده کمتر مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته‌اند.

مقامات جمهوری اسلامی می‌گویند سلیمانی به دعوت دولت عراق به این سفر رفته بود. به گفته علی فدوی،‌جانشین فرمانده کل سپاه، دولت عراق همواره از سلیمانی دعوت می‌کرده که در مورد موضوعات مختلف جلسه برگزار کند و به همین دلیل او رفت و آمدهای مداومی به عراق داشته است. عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر مستعفی عراق نیز مدعی شده که ۸ صبح جمعه ۱۳ دی‌ماه با سلیمانی جلسه داشته است.

با این حال روایت آمریکا و برخی خبرگزاری‌ها از جمله رویترز در مورد سفرهای اخیر سلیمانی به عراق متفاوت است. بنابراین گزارش‌ها سلیمانی به گروه‌های شبه‌نظامی تحت فرمان‌اش در عراق توصیه کرده بود با استفاده از سلاح‌های پیشرفته، حمله‌های گسترده‌تری را علیه منافع آمریکا انجام دهند و حمله هفته گذشته به سفارت آمریکا در بغداد نیز با مجوز او انجام شده بود.

گزارش‌ها حاکی از آن است که سلیمانی همراه با سه محافظ و یک دستیار ویژه خود، شامگاه پنجشنبه با هواپیمای مسافربری از دمشق به بغداد پرواز کرده بود. نحوه لو رفتن اطلاعات مربوط به این سفر هنوز فاش نشده اما به گزارش نیویورک‌تایمز، آمریکا از قبل در جریان این سفر قرار داشته و برنامه ترور سلیمانی را طراحی کرده بود. به گزارش این روزنامه آمریکایی، حمله تنها در صورتی متوقف می‌شد که به جای فرماندهان حشد‌الشعبی، گروهی از دولت عراق به استقبال سلیمانی در فرودگاه می‌رفتند.

یکی از نظامیان کشته شده در حمله بامداد جمعه، حسین پورجعفری است. احمد گروهی، مدیرکل بنیاد شهید استان کرمان در گفتگو با تسنیم، پورجعفری را دستیار ویژه سلیمانی و از جانبازان جنگی اهل کرمان معرفی کرده است. به گفته او پورجعفری ۵۳ ساله بیش از ۴۰ سال همراه سلیمانی بوده و مراسم تشییع و تدفین او نیز همراه سلیمانی در کرمان برگزار می‌شود.

پور جعفری در کنار قاسم سلیمانی

مهدی همت، فرزند محمد ابراهیم همت نیز در گفتگو با باشگاه خبرنگاران، پورجعفری را جعبه سیاه حاج قاسم توصیف کرده است. زینب سلیمانی، دختر سلیمانی هم در مراسم تشییع او در تهران گفت: پدرم همراه دیگری هم داشت که همیشه با او بود. آقای پورجعفری. باید از ایشان بگویم. چون بدون پدرم آب و غذا نمی‌خورد و بدون پدرم نمی‌خوابید.

به گزارش مهر، سردار سرتیپ پورجعفری که به جعفری نیا نیز شهرت دارد،  از اوایل دهه ۶۰ و همزمان با ورود به سپاه کرمان در کنار سلیمانی قرار گرفت و در همه سال‌های فرماندهی سلیمانی در لشگر ۴۱ ثارالله نیز کنار او بوده است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، سرهنگ پاسدار شهرود مظفری‌نیا، ۴۱ ساله و اهل قم از دیگر همراهان سلیمانی بوده است.

شهرود مظفری‌نیا

نام هادی طارمی که محافظ سلیمانی معرفی شده نیز در بین کشته شدگان است. ایرنا به نقل از مادر طارمی می‌نویسد که او از ۱۵ سالگی به بسیج پیوسته و عضو سپاه و از مدافعان حرم بوده است. همسر طارمی هم در توصیف او گفته، زمانی که از نابودی اسرائیل سخن می‌گفت، لبخند می‌‌زد. مهدی طارمی برادر او هم گفته که کمتر کسی می‌دانست هادی با سردار سلیمانی کار می‌کند.

هادی طارمی

وحید زمانی‌نیا دیگر محافظ سلیمانی که روز جمعه کشته شد،‌ ۲۷ ساله و اهل شهر ری و تکواندوکار است.

وحید زمانی‌نیا

همشهری آنلاین او را از مدافعان حرم معرفی کرده و به نقل از بردار او نوشته که اواسط هفته گذشته به صورت اتفاقی یک ماموریت به وحید محول شد که آن را پذیرفت.

از: ایندیپندنت


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.