سازمان ملل درباره طرح ترامپ: اساس ما مرزهای ۱۹۶۷ است

چهارشنبه, ۹ام بهمن, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

سازمان ملل، آلمان، اتحادیه اروپا، ترکیه و اردن از طرح صلح ترامپ برای خاورمیانه انتقاد کردند. امارات از این طرح استقبال کرده و مصر و روسیه خویشتندارانه واکنش نشان داده‌اند.

    
UN Versammlung Antonio Guterres (Getty Images/AFP/T. A. Clary)

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در واکنش به طرح صلح ترامپ برای خاورمیانه به قطعنامه‌های مرتبط با موضوع فلسطینیان و اسرائیل که از سوی مجمع عمومی سازمان ملل و شورای امنیت صادر شده‌اند، اشاره کرده است.

سخنگوی گوترش تاکید کرده سازمان ملل خود را “موظف” می‌داند که همچنان از فلسطینیان و اسرائیل به منظور رسیدن به راه‌حلی برای این مناقشه “بر اساس مرزهای ۱۹۶۷” حمایت کند.

در جنگ شش روزه سال ۱۹۶۷ میان اعراب و اسرائیل، اسرائیل کرانه غربی رود اردن، نوار غزه و نیز اورشلیم شرقی را اشغال کرد.

مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا، جوزف بورل نیز تصریح کرده که بروکسل طرح آمریکا را با توجه به “خواسته‌های به حق” اسرائیل و فلسطینیان و نیز “تمامی قطعنامه‌های مرتبط سازمان ملل” بررسی خواهد کرد.

برای آلمان و اتحادیه اروپا تنها راه حل تشکیل دو کشور است

هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان در واکنش به طرح صلح ترامپ برای خاورمیانه تاکید کرد که تنها “راه‌حل دو کشور که از سوی هردو طرف مورد قبول باشد، می‌تواند منتهی به صلحی پایدار  میان اسرائیل و فلسطینیان شود”.

وزیر خارجه آلمان  گفت طرح ترامپ پرسش‌هایی از جمله درباره “شرکت دادن طرف‌های درگیر در روند مذاکرات و مناسبات آنها  با پارامترها و حقوقی بین‌المللی شناخته‌شده” را پیش می‌کشد.

نمایندگان دو حزب سوسیال مسیحی و دموکرات مسیحی آلمان نیز ابراز تردید کرده‌‌اند که طرح ترامپ بتواند به صلحی پایدار در منطقه بینجامد. جانشین رییس فراکسیون این دو حزب در پارلمان آلمان گفته است: «راه‌حل تشکیل دو کشور از سوی ترامپ از تعبیر واقعی تشکیل دو کشور که مورد تایید اتحادیه اروپا و نیز دولت آلمان است، منحرف شده است.»

اتحادیه اروپا نیز همچنان بر راه‌حل تشکیل دو کشور مستقل به عنوان اساس برای هرگونه مذاکره صلح در خاورمیانه پافشاری کرده است.

واکنش تند ترکیه و اردن

وزیر امور خارجه اردن هم تاکید کرده که رسیدن به یک صلح پایدار در خاورمیانه تنها با تشکیل یک کشور مستقل فلسطینی با مرزهای سال ۱۹۶۷ ممکن خواهد بود.

ترکیه نیز طرح صلح ترامپ برای خاورمیانه را به شدت مورد انتقاد قرار داد. وزارت خارجه این کشور که رابطه نزدیکی با فلسطینیان دارد از “تولد یک نوزاد مرده” سخن گفته است.

آنکارا در یک اطلاعیه  طرح ترامپ را “نقشه اشغال” نامیده که هدفش تخریب راه حل تشکیل دو کشور و تصرف سرزمین‌های فلسطینی است.

امارات متحده عربی اما در مقابل از طرح ترامپ استقبال کرده است. سفیر این کشور در آمریکا شب گذشته گفت: «نقشه‌ای که امروز اعلام شد یک نقطه خروج مهم برای بازگشت به مذاکرات در چارچوب بین‌المللی با رهبری ایالات متحده است.»

مصر محتاطانه نسبت به این طرح واکنش نشان داده است اما مذاکره را رد نکرده است. وزارت خارجه این کشور در یک اطلاعیه از اسرائیل و فلسطینیان خواسته تا تمامی جوانب را به دقت بسنجند و مذاکرات را از سر بگیرند.

دولت روسیه نیز محتاطانه واکنش نشان داده است. سرگئی لاوروف، وزیر خارجه این کشور پیشنهاد داده که هیأتی بین‌المللی با نمایندگی روسیه، سازمان ملل، اتحادیه اروپا و نیز ایالات متحده آمریکا به منظور بررسی طرح ترامپ تشکیل شود.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.