نرگس محمدی: به حرمت خون کشته‌شدگان آبان نباید رای داد

سه شنبه, 15ام بهمن, 1398
اندازه قلم متن

نرگس محمدی

نرگس محمدی، فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی در پیامی که از زندان فرستاده از مردم خواسته به “مدنی‌ترین” شکل اعتراض کنند و با تحریم انتخابات به سیاست‌های “تنگ‌نظرانه” و “سرکوب‌گرانه” حکومت ایران پاسخ دهند. خانم محمدی همچنین گفته به “حرمت” خون کشته های اعتراض‌های آبان نباید رای داد.

او در یادداشتی نوشته: “شایسته است که با مدنی‌ترین شیوه ی اعتراض به پا خیزیم و با راه اندازی کارزار قدرتمند “تحریم انتخابات” پاسخ سیاست های تنگ نظرانه و سرکوب گرانه حکومت را داده و به حرمت خون کشته شدگان مظلوم در پای صندوق های رای حضور نیابیم.”

دوم اسفندماه انتخابات مجلس یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی برگزار می‌شود.

خانم محمدی در یادداشت خود نوشته که “طی چهل سال گذشته با مدنی ترین و مسالمت آمیز ترین شیوه ها، استقلال، آزادی و جمهوری طلبیدیم. اما استبداد سربرافراشت.”

خانم محمدی می‌گوید که مردم با رفتن پای صندوق رای خواستار “اصلاحات” بودند اما “حکومت با بحران و سرکوب مقابل مردم ایستاده است.”

در ادامه یادداشت خانم محمدی آمده: “ملت، حکومت را به اعتدال فراخواند، لیکن افراط و کشتار خیابانی پاسخ بی رحمانه حکومت بود.”

انتخابات پیش‌روی مجلس، اولین رای‌گیری در جمهوری اسلامی ایران پس از اعتراضات گسترده در زمستان ۱۳۹۶، تابستان ۹۷ و پاییز ۹۸ است. این انتخابات در شرایطی قرار است برگزار شود که پنهانکاری جمهوری اسلامی ایران در سرنگونی هواپیمای مسافربری بر فراز تهران با موشک های سپاه و کشته شدند ۱۷۶ نفر، به موجی از بهت و خشم عمومی انجامیده است.

تقی رحمانی تحلیلگر سیاسی و فعال ملی مذهبی و همسر خانم محمدی که در پاریس به سر می‌برد به بی‌بی‌سی فارسی گفت: “نرگس خیلی از مردم ایران در سه دهه گذشته در انتخابات شرکت کردند به این نیت که جامعه مدنی تقویت شود. اما آقای خامنه‌ای عهدشکنی کرد و بازی را تبدیل کرد به برد خودش و باخت اکثریت مردم.”

به گفته آقای رحمانی، با “رای دادن یا ندادن ممکن است اتفاقی نیافتد”، اما دعوت خانم محمدی به تحریم انتخابات در واقع “پاسخی” به آیت الله خامنه‌ای رهبر ایران و نظام جمهوری اسلامی است که “این شما هستید که بدعهدی کردید” و با بستن همه راه‌های اصلاحات و اعتراضات مدنی، “این بی‌اعتمادی” را ایجاد کردید.

خانم محمدی که به ۱۶ سال حبس محکوم شده و در زندان اوین دوران دوره محکومیت خود را می‌گذراند،‌ بیش از یک ماه پیش و زمانی که همراه با جمعی دیگر از زندانیان به مناسبت چهلم کشته شدگان اعتراضات سراسری آبان در زندان تحصن کرده بودند، به طور ناگهانی به زندان زنجان منتقل شد.

او بعدا اعتراض کرد که هنگام انتقال به زندان زنجان مورد ضرب و شتم رئیس زندان اوین قرار گرفته است. اما روابط عمومی زندان اوین حمله لفظی و فیزیکی به نرگس محمدی، فعال سرشناس حقوق بشر را تکذیب کرده است.

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.