آمریکا: دخالت مستقیم وزارت اطلاعات ایران در ترور مسعود مولوی در ترکیه

پنجشنبه, 14ام فروردین, 1399
اندازه قلم متن

تصویری از مسعود مولوی که در حساب توئیتر او منتشر شده است

تصویری از مسعود مولوی که در حساب توئیتر او منتشر شده است

یک مقام ارشد دولت آمریکا روز چهارشنبه، ۱۴ فروردین، به خبرگزاری رویترز گفت که ایالات متحده معتقد است که وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی مستقیماً در قتل یک «مخالف» حکومت در نوامبر گذشته در ترکیه دخیل بوده است.

این مقام ارشد آمریکایی که نامش ذکر نشده گفته است: «با توجه به تاریخچه ترورهای هدفمند مخالفان ایرانی و روش‌هایی که پیش از این در این موارد در ترکیه به‌ کار رفته، دولت ایالات متحده معتقد است که وزارت اطلاعات ایران مستقیماً در قتل وردنجانی دست داشته است.»

مسعود مولوی وردنجانی، ۳۲ ساله، روز پنج‌شنبه، ۲۳ آبان سال ۹۸، در محله شیشلی استانبول هدف اصابت گلوله قرار گرفت و کشته شد. قاتل یک گلوله به قلب و یک گلوله به پای آقای مولوی شلیک کرده بود.

در همان زمان رسانه‌های ترکیه از مسعود مولوی به عنوان یک چهره امنیتی مرتبط با دستگاه‌های اطلاعاتی جمهوری اسلامی نام بردند.

حال خبرگزاری رویترز می‌گوید که همین دستگاه‌های اطلاعاتی در ترور آقای مولوی دست داشته‌اند.

همزمان با اظهارات مقام ارشد دولت آمریکا در مورد دست داشتن وزارت اطلاعات ایران در این ترور، مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، نیز در پیامی توئیتری دیپلمات‌های جمهوری اسلامی را به دست داشتن در ترور مخالفان در خارج از کشور متهم کرده است.

آقای پومپئو در این پیام نوشت: «گزارش‌ها مبنی بر دست داشتن دیپلمات‌های ایرانی در ترور یک مخالف حکومت در ترکیه ناراحت‌کننده است، اما با مأموریت آنها کاملاً سازگار.»

وزیر امور خارجه آمریکا اضافه کرد: «دیپلمات‌های» ایران مأمور ترور هستند و چندین طرح بمب‌گذاری و ترور را در اروپا در طول دهه گذشته انجام داده‌اند.

Secretary Pompeo

@SecPompeo

Reports that Iranian diplomats were involved in an assassination of a dissident in Turkey are disturbing but fully consistent with their assignments – Iran’s “diplomats” are agents of terror and have conducted multiple assassinations and bomb plots in Europe over the past decade.

۷٬۲۷۹ نفر دارند درباره این صحبت می‌کنند

بیش از چهار ماه پس از قتل مسعود مولوی،‌ شهروند ایران، در ترکیه، خبرگزاری رویترز روز جمعه، هشتم فروردین‌ماه، در گزارشی اختصاصی نوشت که او به دستور دو مامور اطلاعاتی جمهوری اسلامی به قتل رسیده است.

این خبرگزاری گزارش خود را به نقل از «دو مقام ارشد در دولت ترکیه» نوشته، اما به نام این مقامات اشاره نکرده‌است.

هنوز هیچ مقامی در تهران به این گزارش رویترز واکنش نداشته، اما پیشتر عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در آذرماه در پاسخ به پرسشی دربارهٔ ترور آقای مولوی گفته بود که «منتظر گزارش دستگاه قضایی و امنیتی ترکیه در این زمینه هستیم.»

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.