ویروس کرونا در ایران: شمار کودکان مبتلا به کرونا در جهرم افزایش یافت؛ وضعیت بحرانی کرونا در لرستان و استان های گرمسیر کشور

جمعه, ۲ام خرداد, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

آمار ابتلای کودکان به ویروس کرونا در جهرم افزایش یافته و استان لرستان و استانهای گرمسیر کشور همچون خوزستان و سیستان و بلوچستان، در وضعیت بحرانی کرونا به سر می برند.

آمار ابتلای کودکان به ویروس کرونا در جهرم افزایش یافته و استان لرستان و استانهای گرمسیر کشور همچون خوزستان و سیستان و بلوچستان، در وضعیت بحرانی کرونا به سر می برند.

در حالی که حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، روز پنجشنبه اول خرداد، از رسیدن به آستانۀ مهار ویروس کرونا در کشور خبر داد، وزارت بهداشت ایران اعلام کرد که در شبانه روز گذشته، تعداد ٢٣٩٢ بیمار جدید مبتلا به کووید-١٩ در کشور شناسایی شده اند. این در حالیست که آمار ابتلای کودکان به ویروس کرونا در جهرم افزایش یافته و استان لرستان و استانهای گرمسیر کشور همچون خوزستان و سیستان و بلوچستان، در وضعیت بحرانی کرونا به سر می برند. استان تهران نیز در زمرۀ استان‌هایی است که به‌رغم روند کلی کاهش مبتلایان، همچنان در خط قرمز ابتلا به کرونا قرار دارد و وضعیت بیماری در آن هنوز به ثبات نرسیده‌است. مقامات بهداشتی ایران، از شیوع بیماری در پی مسافرت ها در تعطیلات عید فطر ابراز نگرانی کرده اند.

کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت ایران، روز اول خرداد، اعلام کرد:«بر اساس یافته های قطعی آزمایشگاهی، از ظهر دیروز تا امروز، تعداد ٢٣٩٢ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در کشور شناسایی شده اند و مجموع مبتلایان به این بیماری در ایران، به ١٢٩ هزار و ٣۴١ مورد رسیده است».

وی افزود: «متأسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، تعداد ۶۶ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در کشور، جان خود را از دست داده اند و مجموع درگذشتگان بر اثر این بیماری به ٧٢۴٩ نفر رسیده است».

او در ادامه گفت: «از بین مبتلایان جدید، ۳۵۱ مورد بستری و ۲۰۴۱ مورد سرپایی و از افراد در تماس با مبتلایان بوده اند».

سخنگوی وزارت بهداشت ایران گفت: « تا کنون تعداد صد هزار و ۵۶۴ نفر از بیماران مبتلا به ویروس کرونا، بهبود یافته و ترخیص شده اند و تعداد ٢۶۵۵ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در وضعیت شدید این بیماری و تحت مراقبت قرار دارند».

وزیر بهداشت: در تعطیلات عید فطر سفر نروید؛  گرمای هوا تأثیری در مهار کرونا ندارد

سعید نمکی وزیر بهداشت ایران، روز پنجشنبه اول خرداد، در حاشیۀ برگزاری تله کنفرانس با وزرای بهداشت پنج کشور منطقه گفت: «بزرگترین نگرانی ما این است که با عدم رعایت فاصله گذاری و پروتکل ها، دوباره گرفتار پیک‌هایی از بیماری در کشور باشیم.»

وی افزود: «در حال حاضر در استان خوزستان و بعضی از استان ‌هایی که خیزهای جدیدی از بیماری را برداشتند، می بینیم که کاملا منطبق بر عدم رعایت اصول و پروتکل ها بودند؛ بنابراین از مردم درخواست دارم فعلا سفر نروند و در استان های قرمز که درحال حاضر برای ما مشکل ساز هستند، تردد نکنند». وی تأکید کرد: «این تصور که با گرم شدن هوا بیماری مهار خواهد شد، یک خیال بسیار بیهوده ایست، چنانکه استان‌های گرمسیر ما دچار بیماری هستند».

او تصریح کرد: «در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد جمعیت کشور در بسیاری از مناطق، به کرونا مبتلا نشده اند. اگر اتفاق جدیدی بیفتد و این گرفتاری باعث خیز جدید بیماری در کشور شود، واقعا برای همکارانم بسیار کار سخت و نفس گیری خواهد شد، ضمن اینکه همه از این بستر جان سالم به در نمی برند و متاسفانه در بحران کرونا، تعداد قابل توجهی از هموطنانمان را از دست دادیم».

ابتلای ١٠ هزار نفر از کادر پزشکی ایران به ویروس کرونا

قاسم جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور در هفدهمین دوره جشن نفس، از ابتلای بیش از ده هزار نفر از کادر درمانی ایران به ویروس کرونا خبر داد.

وی گفت: «جامعه پزشکی کشور، در حال ایثار و از خودگذشتگی هستند و کادر پزشکی با اینکه احتمال ابتلا به کرونا در میانشان بسیار زیاد بود، در مبارزه با این بیماری از خود ضعف نشان ندادند به طوری که حدود ١٠ هزار نفر از کادر پزشکی کشور به کرونا مبتلا شدند و تعدادی از آنها نیز جان خود را از دست دادند».

علیرضا زالی: نگرانی ها هنوز پابرجاست؛ ویروس کرونا تضعیف نشده است

علیرضا زالی فرماندۀ ستاد مقابله با کرونا در پایتخت گفت: «در ۲۴ ساعت گذشته، ۱۶۵ بیمار مبتلا به کرونا در بخش های عادی بیمارستانهای های استان تهران بستری شدند که نسبت به روز گذشته ۱.۵ درصد کاهش داشته است و ۶۱ بیمار نیز در بخشهای ویژه بستری شدند که تفاوت آماری چشمگیری با روز گذشته نداشته است».

وی تأکید کرد: «نگرانی ها هنوز پابرجاست و هیچ شواهد علمی مبنی بر تضعیف ویروس کرونا وجود ندارد؛ رفتار تهاجمی ویروس کما فی سابق وجود دارد و نمی توان در آن تغییری ایجاد کرد.»

او افزود: «مهمترین نگرانی ما این است که در روزهای آینده افراد پرخطر مانند افراد مسن و دارای بیماریهای زمینه ای به درون بافت شهری برگردند و این اتفاق ممکن است میزان مراجعان به بخشهای بیمارستانی را افزایش دهد».

وضعیت بحرانی کرونا در ۵ شهرستان استان لرستان و اعمال محدودیت تردد

محمود ثمینی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری لرستان در خصوص تدابیری که برای این استان با توجه به قرار گرفتن بیماری در وضعیت هشدار در نظر گرفته شده است، گفت: «لرستان اکنون در وضعیت هشدار قرار دارد و در روزهای اخیر، ۵ شهرستان خرم آباد، بروجرد، درود، ازنا و چگینی در شرایط حادتر بیماری قرار گرفتند.»

او در ادامه گفت: «در نوزدهمین جلسه ستاد استانی، تصمیماتی گرفته شد مبنی بر اینکه آرامستان‌های استان لرستان مسدود شوند، با مشاغلی که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند، برخورد و تعطیل شوند و پارک‌ها و تفرجگاه‌ها در نقاطی که وضعیت حادتری پیدا کرده‌اند، مجدداً مسدود شوند».

وی افزود: «برگزاری مجالس عروسی و عزداری هم‌ ممنوع است و از چاپ اعلامیه و بنر در سطح استان نیز که منجر به تشویق مردم برای حضور در تجمعات می‌شود، ممنوعیت به عمل می‌آید؛ همچنین در ادارات استان، ارباب رجوع مکلف شده است از ماسک و دستکش استفاده کند و در غیر اینصورت از ورود به ادارات جلوگیری خواهد شد».

وی تصریح کرد: «با توجه به شرایط به وجود آمده، در هیچ شهر استان نماز جمعه برگزار نمی‌شود و هیچ امکانی برای پذیرایی از گردشگران نخواهیم داشت؛ در ۵ شهرستانی که در شرایط حادتر بیماری قرار دارند، محدودیت تردد صورت می‌گیرد و فعلاً از پذیرش مهمان در استان معذوریم».

افزایش ابتلای کودکان به کرونا در جهرم

محمد رحمانیان رئیس دانشگاه علوم پزشکی جهرم واقع در جنوب شرق شیراز، گفت: «آمار ابتلا به کرونا در این شهرستان، در حالی رو به افزایش است که درصد نسبتاً زیادی از مبتلایان جدید، کودکان هستند و احتمال افزایش تعداد بیماران بستری، خطری است که جهرم را تهدید می کند».

وی افزود: «تعداد ۱۰ کودک جهرمی  فقط در یک هفتۀ اخیر به کرونا مبتلا شده‌اند و افزایش آمار ابتلای کودکان نگران کننده است .کودکان به واسطه تماس بیشتری که با اجسام و محیط دارند، به آسانی در خطر ابتلا به این بیماری هستند و می‌توانند از دستۀ ناقلان بی‌علامت به حساب آیند».

وی با اشاره به نامشخص بودن ماندگاری این ویروس در محیط زندگی و جامعه گفت: «از خانواده‌ها تقاضا داریم تا آنجا که می‌توانند از بردن کودکان خود به محیط‌های مختلف خودداری کنند؛ مردم باید این موضوع را قبول کنند که روال زندگی مانند پیش نیست و کاهش دورهمی‌ها، میهمانی‌ها و عدم حضور در تجمعات مهم‌ترین اقدام برای مقابله با کرونا ویروس است.

بر اساس این گزارش، در یک هفتۀ اخیر ۱۰ کودک ۲ تا ۶ ساله در جهرم به کرونا مبتلا شده‌اند که از این تعداد چهار نفر دو و سه ساله بوده‌اند».

خطر شیوع کرونا با آغاز مسافرت ها به گیلان 

سرهنگ مجید رسول زاده فرساد معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی گیلان، از آماده باش نیروی انتظامی در آستانۀ تعطیلات پیش رو خبر داد و گفت: «از حیث شیوع کرونا تنها ۳ شهرستان گیلان وضعیتشان سفید است و مابقی در شرایط زرد قرار دارند و امکان شیوع کرونا در آنها بالا است».

وی با یادآوری امکان شیوع بالای ویروس کرونا همزمان با اوج مسافرت‌ها به گیلان با توجه به تعطیلات در پیش رو و عید فطر، اظهار داشت: «پیش‌بینی می‌شود از امروز تا روز دوشنبۀ هفتۀ آینده حجم زیادی از مسافران به استان گیلان سفر کنند که با توجه به بحرانی بودن شرایط در روزهای تعطیلات نوروز امسال، مسافرت‌ها به استان‌هایی نظیر گیلان در چنین روزهایی افزایش پیدا می‌کند و باید تمهیدات خاصی اندیشیده شود».

او حجم بالای ورود مسافر به گیلان را یک زنگ خطر برای عموم مردم و افرادی که این استان را به عنوان مقصد سفر خود برمی‌گزینند خواند و گفت: «مردم نباید تصور کنند کرونا تمام شده؛ استان گیلان از نظرشیوع ویروس کرونا مانند بقیۀ استان‌های کشور همچنان استانی آلوده و در معرض خطر است».

نگرانی مقامات مازندران از افزایش آمار ابتلا به کرونا 

استان مازندران نیز که با گذشت حدود سه ماه از همه گیری ویروس کرونا با وجود روند نزولی همچنان در زمرۀ استان های دارای بیشترین بیماران مبتلا به این ویروس قرار دارد، در آستانۀ تعطیلات عید فطر نگران سوغات کرونا  از ناحیۀ مسافران است که بار دیگر  وضعیت این استان را می تواند به  وضعیت قرمز ابتلا به‌ این ویروس برگرداند.

طبق گزارش دانشگاه های علوم پزشکی بابل و مازندران، در مجموع حدود ۳۰۰ بیمار مبتلا به این ویروس در بیمارستان های تحت پوشش این دو دانشگاه تحت درمان قرار دارند که حدود ۱۵ درصد از مجموع بیماران کرونایی بستری در سطح کشور مربوط به استان مازندران است.

دزفول در وضعیت قرمز کرونا قرار دارد؛ نماز عید فطر برگزار نمی شود

 بنا به گزارش ستاد مدیریت کرونا در شهرستان دزفول، با توجه به وضعیت قرمز دزفول در شیوع بیماری کرونا و نظر دانشگاه علوم پزشکی این شهرستان در راستای حفظ سلامت شهروندان، امکان برگزاری نماز جماعت عید فطر در شرایط کنونی در این شهرستان وجود ندارد.

این در حالیست که پیشتر سرپرست معاونت سازمان تبلیغات اسلامی خوزستان اعلام کرده بود مردم می توانند با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و با حفظ فاصله اجتماعی در مساجد استان، نماز عید فطر را برگزار کنند.

 دزفول پس از اهواز بیشترین آمار مبتلایان به بیماری کرونا را دارد و تمامی آرامستان ها، پارک‌ها، بوستان‌ها و مراکز تفریحی همچنان تعطیل هستند و راه‌های دسترسی به این اماکن مسدود است و خودروهای پارک شده در این اماکن، جریمه و به پارکینگ هدایت می‌شوند.

افزایش روزانۀ موارد ابتلا به کرونا در شهرستانهای سیستان و بلوچستان 

مهدی زنگنه معاون اجرایی مرکز بهداشت سیستان و بلوچستان، با اشاره به اینکه هر روز به آمار موارد مثبت ابتلا به ویروس کرونا در این منطقه افزوده می شود، گفت: «شرکت مردم نجف آباد در شهرستان خاش، در مراسم ترحیم یکی از  اهالی روستا منجر به بحران کرونا شد که عواقب جبران ناپذیری برای آن پیش‌بینی می‌شود».

وی افزود: «هشدارهای لازم به منظور برگزار نشدن تجمع‌های مختلف مانند مراسم عید، شادی و ترحیم داده شده و تیم‌های بهداشتی در حال غربالگری و نمونه‌برداری از موارد مشکوک هستند و آموزش‌ها را به مردم ارائه می‌دهند؛ همچنین نخستین گروه از موارد مثبت کرونا به منظور پیشگیری از شیوع بیماری در نقاهتگاه بانوان نجف آباد خاش مستقر شده اند».

اسحاق جهانگیری: دیگر امکان برگزاری کلاس های متراکم برای دانش آموزان وجود ندارد

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، در نشستی با معاونان و مدیران ارشد آموزش و پرورش تأکید کرد: «برای سال تحصیلی آینده باید روش‌های متفاوت از روال عادی تشکیل کلاس‌های درس را در نظر بگیریم و دیگر امکان برگزاری کلاس های متراکم وجود ندارد زیرا برخی پزشکان بر این باور هستند که احتمال دارد از پاییز سال جاری شاهد شیوع شدید ویروس کرونا باشیم».

وی تصریح کرد: «در خوشبینانه‌ترین حالت که این ویروس تا حدی مهار شود نیز تصور اینکه شرایط به گذشته باز می‌گردد تصور نادرستی است؛ زیرا دیگر امکان برگزاری کلاس‌های آموزشی با تراکم و تجمع دانش آموزان میسر نخواهد بود و باید برای سال تحصیلی ١٣٩٩-١۴٠٠ روش‌ها و راهکارهایی متفاوت از روال عادی تشکیل کلاس‌های درس را در نظر بگیریم که در صورت برگزاری کلاس‌های درس چه تعداد از دانش‌آموزان می‌توانند در یک کلاس حضور داشته باشند و چند روز از هفته امکان کلاس حضوری وجود دارد و چند روز از طریق فضای مجازی برگزار خواهد شد».

راهپیمایی خودرویی در روز قدس برگزار نمی شود

سید کمال هادیانفر رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا اعلام کرد که راهپیمایی خودرویی در روز قدس برگزار نمی شود.

وی اظهار داشت: «ابتدا گفته شد که می‌توان با توجه به شرایطی که درپی کرونا در کشور ایجاد شده، راهپیمایی روز قدس را به شکل نمادین و به صورت خودرویی برگزار کنند، اما پس از آن تصمیم تغییر کرد و بنا شد تا در این روز راهپیمایی خودرویی نداشته باشیم.»

او تأکید کرد: «بنابراین در هیچ جای کشور راهپیمایی خودرویی در روز قدس نخواهیم داشت و این موضوع منتفی شده است».

از: ار اف ای


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.