حریرچی: استان‌های جنوبی ایران در حال ورود به مرحله اوج همه‌گیری کرونا هستند

جمعه, ۹ام خرداد, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

ایرج حریرچی، معاون کل وزیر بهداشت ایران، از ورود استان‌های جنوبی این کشور به مرحله اوج‌ همه‌گیری کرونا خبر داد.

حریرچی، روز جمعه ۹ خرداد، در سفر به چابهار گفت: «در حالی که روند موارد ابتلا به کرونا در سایر نقاط  کشور رو به کاهش است، در سیستان و بلوچستان، هرمزگان و جنوب کرمان شاهد افزایش آمار روزانه ابتلا هستیم و به نظر می‌رسد این مناطق بعد از رسیدن سایر نقاط کشور به اوج همه‌گیری در حال ورود به این مرحله هستند.»

او درباره شیوع کرونا در استان سیستان و بلوچستان ادامه داد: «روند افزایش موارد در این استان از نیمه دوم اردیبهشت به بعد شروع شد ولی در چند هفته اخیر میزان ابتلا به شکل نگران‌کننده‌ای افزایش یافته است.»

او اضافه کرد: «با وجود روند فزاینده ابتلا در سیستان و بلوچستان، هنوز هم نسبت ابتلا به جمعیت در این استان از متوسط کشوری پایین‌تر است و این افزایش در برخی مناطق استان به دلیل بیماریابی بیشتر هم بوده است.»

همزمان، کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت، روز جمعه، در نشست خبری روزانه خود گفت: «وضعیت استان خوزستان، همچنان قرمز است. استان‌های خراسان رضوی، آذربایجان‌های شرقی و غربی، لرستان، کردستان، کرمانشاه، هرمزگان و مازندران در وضعیت هشدار قرار دارند.»

به گفته جهانپور، طی ۲۴ ساعت گذشته ۵۰ بیمار مبتلا به کووید۱۹ در ایران جان خود را از دست دادند و به این ترتیب، مجموع جان‌باختگان این بیماری در این کشور به ۷ هزار و ۶۷۷ نفر رسید.

همچنین به گفته او، ۲۸۱۹ بیمار جدید مبتلا به کرونا در ایران شناسایی شد که آمار رسمی ابتلا به کرونا در این کشور را به عدد ۱۴۶ هزار و ۶۶۸ نفر رساند.

سخنگوی وزارت بهداشت اضافه کرد که وضعیت جسمی ۲۵۴۷ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ وخیم گزارش شده است.

از: ایران اینترنشنال

*****

معاون درمان وزارت بهداشت: بسیاری از بیماران جدید مبتلا به کرونا در خوزستان جوان هستند

قاسم جان‌بابایی، معاون درمان وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه خوزستان در خصوص شیوع بیماری کرونا همچنان در وضعیت قرمز قرار دارد، گفت که بخش قابل توجهی از بیماران جدید کرونا در این استان جوانان هستند.

جان‌بابایی روز پنج‌شنبه در جریان بازدید از بیمارستان سینا، در کوت‌عبدالله، تاکید کرد که بخش قابل توجهی از مبتلایان به کرونا در خوزستان، جوانان هستند. کادر درمانی تلاش زیادی برای کنترل کرونا انجام می‌دهند اما تجمعات و شلوغی که در بازارها وجود دارد ممکن است بار را بیشتر کند و مجبور شویم خیلی از تخت‌های دیگر را هم زیر بار کرونا ببریم.

معاون درمان وزارت بهداشت هنوز شرایط افت بیماری در خوزستان رخ نداده و با توجه به رفت آمدهای عید فطر، باید منتظر افزایش میزان مراجعات به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی باشیم.»

جان‌بابایی با بیان اینکه چون حجم کار زیاد است ممکن است خستگی در پرسنل هم زیاد شود اما در حال حاضر انگیزه نیروها بالاست، گفت که باید مشکل کرونا را در بیرون از بیمارستان دنبال کنیم و رفتار مردم باید معتدل‌تر شود، مراعات کنند و افراد علامت‌دار در خانه و قرنطینه بماند . افراد سن بالا یا مبتلا به فشار خون، دیابت، چاقی به هیچ عنوان از منزل خارج نشوند.

از: ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.