بازگشت تهران به روزهای اوج همه‌گیری کرونا، کرونا جان ۱۴۷ نفر دیگر را در ایران گرفت، حریرچی: فرصت نمی‌کنیم بستری‌های کرونا را برای پذیرش بیمار جدید مرخص کنیم

سه شنبه, ۱۰ام تیر, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

طی شبانه روز گذشته دو هزار و ۴۵۷ بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شد که هزار و ۴۳۵ مورد بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران در کشور به ۲۲۷ هزار و ۶۶۲ رسید

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون ۲۲۷ هزار و ۶۶۲ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و با فوت ۱۴۷ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جان باختگان کرونا در کشور به ۱۰ هزار و ۸۱۷ نفر رسید.

سیما سادات لاری روز سه شنبه درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در کشور و موارد فوت ناشی از این ویروس بیان کرد: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر امروز ( ۱۰ تیر ۱۳۹۹) و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و ۴۵۷ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که هزار و ۴۳۵ مورد بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۲۲۷ هزار و ۶۶۲ رسید.

وی ادامه داد: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته،۱۴۷ بیمار کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری تاکنون به ۱۰ هزار و ۸۱۷ نفر رسید.

معاون وزیر بهداشت گفت: خوشبختانه تاکنون ۱۸۸ هزار و ۷۵۸ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین ۳۰۴۹نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

لاری بیان کرد: تاکنون یک میلیون و ۶۶۶ هزار و ۵۸۷ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: استانهای خوزستان، کردستان، آذربایجان های غربی و شرقی، هرمزگان، بوشهر، خراسان رضوی و کرمانشاه در وضعیت قرمز و استانهای سیستان و بلوچستان، ایلام، لرستان و گلستان در وضعیت هشدار قرار دارند.

وی افزود: توصیه اصلی وزارت بهداشت به مردم رعایت اصول فاصله گذاری اجتماعی و پروتکل های بهداشتی به خصوص استفاده از ماسک بیرون از خانه، استفاده نکردن از ماسک هم خود افراد را در معرض بیماری قرار می دهد و هم تضییع حقوق دیگران است.

*****

حریرچی: فرصت نمی‌کنیم بستری‌های کرونا را برای پذیرش بیمار جدید مرخص کنیم

ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ایران، ضمن هشدار درباره افزایش شمار بیماران و فوتی‌های کرونا در تهران و برخی استان‌ها گفت کادر درمانی فرصت پیدا نمی‌کند برای پذیرش بیماران جدید بستری‌های قبلی را مرخص کند.

حریرچی روز سه‌شنبه ۱۰ تیرماه در یک گفت‌وگوی تلویزیونی به آمار اخیر ۱۶۲ فوتی کرونا در روز اشاره کرد و افزود: «فرض کنید اگر این عدد را ضرب در تعداد روزهای یک سال کنیم،‌ با چه عددی از مرگ‌ و میر مواجه خواهیم شد؟ حتی اگر آمار مرگ و میر روزانه به عدد ۱۰۰ هم برسد، باز سالانه حدود ۳۶ هزار مرگ به دنبال خواهد داشت.»

او برگزاری عید فطر و جشن در استان‌هایی از جمله خوزستان، آذربایجان غربی و شرقی،‌ بوشهر،‌ کردستان و کرمانشاه که پیک شیوع در آن‌ها مشاهده می‌شود را دلیل افزایش فوتی‌ها دانست.

این مقام وزارت بهداشت به افزایش موارد بستری بیماران در تهران و برخی استان‌ها اشاره کرد و گفت:‌«این یک علامت خطر بزرگ است. اکنون فرصت نمی‌کنیم بستری‌های قبلی را مرخص کنیم تا بستری‌های جدید را پذیرش کنیم.»

حریرچی ضمن اینکه به «اجتناب‌ناپذیر» بودن بازگشت برخی محدودیت‌های مربوط به کرونا اشاره کرد، گفت: «مجبوریم بازگشایی‌ها را ادامه دهیم.»

او همچنین به افزایش شمار بیماران بدحال و جوان اشاره کرد و افزود: «هدف‌گیری ما در وزارت بهداشت رسیدن به آمار تک‌رقمی مرگ‌ومیر بود،‌ اما تقریبا دو هفته‌ای می‌شود که ارقام سه‌رقمی شده است.»

هم‌زمان با هشدارهای معاون کل وزارت بهداشت،‌ مقام‌های استانی نیز درباره وضعیت شهرستان‌ها ابراز نگرانی کرده‌اند.

در مشهد یک مقام دانشگاه علوم پزشکی از گذشتن این شهر از وضعیت «قرمز» و رسیدن به وضعیت «هشدار بسیار بالا» خبر داده است. در گلستان و تهران نیز معاونان دانشگاه‌های علوم پزشکی از پر شدن تخت‌های بیماران کرونا در بیمارستان‌ها ابراز نگرانی می‌کنند.

سیما سادات لاری،‌ سخنگوی وزارت بهداشت،‌ روز دوشنبه اشاره کرده بود که هشت استان در وضعیت «قرمز» و سه استان نیز در وضعیت «هشدار» قرار گرفته‌اند.

بیش از ۱۵ هزار کادر درمان با علائم کرونا در بیمارستان‌های دولتی

حریرچی در بخشی دیگر از اظهارات خود درباره افزایش شیوع این ویروس میان کادر درمانی بیمارستان‌ها هشدار داد.

او اشاره کرد تاکنون تنها در بیمارستان‌های دولتی ۱۵ هزار و ۸۴ نفر با علائم کووید-۱۹ مشاهده شدند که تا روز دوشنبه آزمایش ۹ هزار و ۹۸۶ تن از آن‌ها مثبت شد.

به گفته معاون کل وزارت بهداشت، ۶۴ نفر از دکترها،‌ پرستاران و پیراپزشک‌های بیمارستان‌های دولتی نیز جان خود را از دست داده‌اند.

از سوی دیگر با افزایش شمار بیماران بدحال در بیمارستان‌ها به ۳۰۳۷ نفر و فرسایش توان کادر درمانی، نگرانی درباره کمبود تخت، نیروی انسانی و امکانات بخش مراقبت‌های ویژه افزایش یافته است.

از: ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.