اوج‌گیری دوباره کرونا در ایران؛ محسن هاشمی: دولت مقصرتر از مردم است، ۲۱ تیر ۹۹/شناسایی ۲۳۹۷ بیمار جدید/ ۱۸۸ نفر دیگر فوت شدند

شنبه, ۲۱ام تیر, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

 برخلاف آنچه اوایل پاندمی گفته می‌شد که اطفال به بیماری کووید-۱۹مبتلا نمی‌شوند یا اینکه بدون علامت هستند؛ هم‌اکنون در بیمارستان‌های ایران درگیری در اطفال و افراد جوان نیز وجود دارد، و در برخی موارد علائم بین بچه‌ها بسیار شدید و کشنده است

سخنگوی وزارت بهداشت ایران روز شنبه اعلام کرد که طی ۲۴ ساعت گذشته، ۱۸۸ نفر دیگر بر اثر ابتلا به کرونا در کشور جان باختند و ۲۳۹۷ بیمار جدید مبتلا به این ویروس نیز شناسایی شد.

سیما لاری روز شنبه، ۲۱ تیر، از شبکه خبر تلویزیون جمهوری اسلامی اعلام کرد تا ظهر امروز آمار رسمی قربانیان کرونا در ایران به ۱۲ هزار و ۶۳۵ نفر و شمار رسمی مبتلایان به ۲۵۵ هزار و ۱۱۷ نفر رسید.

از میان بیماران جدید، ۱۷۳۹ نفر بستری شده‌اند و ۳۳۳۸ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

اعلام آمار روزانه کرونا در ایران در حالی صورت می‌گیرد که تردیدهای جدی نسبت به صحت این آمار وجود دارد و منابع مستقل، بر اساس آمار ثبت احوال و آرامستان‌ها، شمار مرگ ناشی از کرونا در ایران را چندین‌برابر آمار رسمی می‌دانند.

سخنگوی وزارت بهداشت ایران همچنین گفت که استان‌های خوزستان، آذربایجان شرقی، خراسان رضوی، هرمزگان و خراسان شمالی در وضعیت قرمز قرار دارند.

به گفته وی، استان‌های تهران، البرز، لرستان، خراسان جنوبی، کهگیلویه و بویراحمد، زنجان، اصفهان، مازندران، گلستان و ایلام هم در وضعیت هشدار هستند.

در حالی که مقام‌های وزارت بهداشت ایران به طور مکرر، عملکرد مردم را عامل اصلی اوج‌گیری دوباره کرونا در کشور معرفی می‌کنند، روز شنبه محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران، سهم دولت در این ماجرا را بیشتر عنوان کرد.

آقای هاشمی در توییتی که روز شنبه، ۲۱ تیر منتشر شده، نوشت: «تقصیر مردم ۳۰ درصد و سهم دولت ۷۰ درصد است، چون دولت یکباره تصمیماتش را به نفع کرونا شُل کرد و به ویروس رانت داد.»

وی تاکید کرده که «اگر اختیار داشت»، فعالیت‌ها در کشور را «دو هفته» تعطیل می‌کرد و «محدودیت‌ها را آن قدر ادامه» می‌داد تا آمارها رو به افول برود.

این در حالی است که حسن روحانی، رئیس‌ جمهوری ایران امروز اعلام کرده که «کروناهراسی» هم به اندازه «عادی‌سازی» این بیماری «خطرناک» است.

سخنان وی واکنش به انتقادها علیه دولت برای بازگشایی اماکن و کسب‌و‌کارها است که کارشناسان علت اصلی بی‌توجهی مردم به ویروس کرونا را این «عادی‌سازی» اعلام می‌کنند.

آقای روحانی گفته هیچ دولتی قادر به تعطیلی فعالیت‌های اقتصادی برای شش ماه نیست و مردم هم «زیر بار» آن نمی‌روند.

به گفته وی، «راحت‌ترین کار این است که همه‌ چیز بسته شود، اما بعدش هم مردم از گرسنگی و فقر و بیکاری به خیابان خواهند آمد.»

پیش از این نیز سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران، به صراحت گفته بود که «گزارش‌های امنیتی برای ما می‌آید. این‌که دوستان از فقر و تهیدستی به سمت طغیان می‌روند جدی است.»

وی با اشاره به «خزانه خالی» دولت به دلیل تحریم‌های آمریکا، از رئیس جمهوری و نیروهای امنیتی خواسته بود «به معیشت و عدم شکل‌گیری طغیان فکر کنند».

این در حالی است که حسین قناعتی، رئیس اتاق فکر ستاد فرماندهی عملیات مدیریت کرونا در کلانشهر تهران در گفت‌و‌گو با ایسنا نسبت به سیاست «آزمون و خطا» در بحران‌هایی همچون کرونا هشدار داده است.

وی گفت: «هشدار می‌دهم که اگر از این به بعد درست برنامه‌ریزی نشود و مردم نیز همکاری نکنند، خطر بروز مرگ و میرهای بسیار بالا وجود دارد.»

از: رادیو فردا

*****

کرونا ‘هفته‌ها زودتر’ از اعلام رسمی به ایران رسیده بود

یافته‌های اخیر دانشمندان نشان می‌دهد که ویروس کرونا احتمالا چند هفته زودتر از آنچه تاکنون گفته شده به ایران رسیده است. همه‌گیرشناسانی که بی‌بی‌سی فارسی با آنها صحبت کرده می‌گویند زمان ورود کرونا به ایران در تخمینی “محتاطانه و قابل‌دفاع” دست‌کم اوایل دی ۹۸ و حتی در آذر بوده است.

در اظهارنظرهای رسمی و نیمه‌رسمی تاریخ ورود ویروس کرونا به ایران از “اوایل بهمن” عنوان شده تا “سی بهمن” ۹۸ یعنی زمان اعلام رسمی حضور کرونا در ایران.

با این‌ حال، پس از بررسی ژنوم (فرمول ژنتیکی) ویروس کرونایی که در ایران شیوع دارد، دو تحقیق زمان شیوع آن را در ایران، متفاوت تخمین زده‌اند.

ایران
حق نشر عکسEPA

پژوهشگران نکست‌استرین -شبکه‌ای بین‌المللی از دانشمندان مستقل که درباره ژنتیک ویروس کرونا تحقیق می‌کنند- با بررسی ژنوم ویروس کسانی که پس از سفر به ایران به کرونا مبتلا شده بودند و چند ژنوم از داخل ایران، به این نتیجه رسیدند که آلودگی همه این افراد از یک سرایت واحد در ایران آغاز شده است و به احتمال زیاد، شیوع این بیماری در خود ایران هم از همان تک‌انتقال شروع شده است.

دکتر اما هادکرافت از پژوهشگران نکست استرین به بی‌بی‌سی فارسی گفت: “ما فکر می‌کنیم این مسافران وقتی در ایران مبتلا شدند که بیماری خوب در ایران پخش شده بوده. به همین دلیل هم وقتی آنها به ایران رفتند راحت مبتلا شدند. از این رو این احتمال مطرح می‌شود که وقتی این مسافران به ایران رفتند احتمالا ویروس نسبتا خوب در ایران پخش بوده است.”

بنابراین می‌توان با “اطمینان معقولی گفت ویروس بین اوایل تا نیمه بهمن در ایران در حال گسترش بوده است.”

در تحقیقی مشابه ماهان غفاری و همکارانش در دانشگاه آکسفورد با بررسی ۱۸ ژنوم که سابقه سفر به ایران را داشتند و یک ژنوم از ایران و نمونه‌هایی که در کشورهای همسایه از مسافران ایران به دست آمده بود “مستقلا تایید کردند که احتمالا شروع همه‌گیری حوالی ۲۵ دی است.”

اما اگر ویروس در ایران اوایل بهمن خوب پخش شده بوده، آیا می‌توان تاریخ ورود آن به کشور را تخمین زد؟

این سوال را با متخصصان همه‌گیرشناسی در میان گذاشتیم. آنها گفتند پاسخ دقیق به این سوال به سه دلیل سخت است:

۱- :”خوب منتشر شده” تعریف دقیقی ندارد

۲- زمان دقیق دو برابر شدن موارد مشخص نیست

۳- نمی‌دانیم چند فرد آلوده در مجموع وارد ایران شده بودند

با این حال با این پیش‌فرض‌ها که:

۱- در اولین روز ورود ویروس فقط یک فرد آلوده وارد ایران شده است

۲- زمان دو برابر شدن موارد را در آن مقطع هر دو و نیم روز بگیریم

۳- “خوب منتشر شده” را معادل ابتلای یک نفر در هزار بگیریم

“اینکه ویروس تقریبا چهل روز پیشتر وارد ایران شده باشد تخمین معقولی است.”

آنها می‌گویند با تغییر پارامترها برای کشوری با جمعیت ایران بین ورود و خوب پخش شدن ویروس می‌توان بازه زمانی یک تا سه ماهه را در نظر گرفت و از این رو چهل روز تخمینی “محتاطانه و قابل‌دفاع” است.

اگر این چهل روز را مبنا قرار دهیم زمان ورود کرونا به ایران به آغاز دی و در تخمین‌های کمتر محتاطانه به آذر ۹۸ برمی‌گردد.

شواهد در کشورهای دیگر هم به تدریج نشان می‌دهند که کرونا پیش از اینها در گردش بوده است. در چین رد اولین بیمار احتمالی حداقل تا اول دسامبر (دهم آذر) گرفته شده است.

corona
حق نشر عکسGETTY IMAGES

در آمریکا نیز در اجسادی که اواخر ژانویه در کالیفرنیا کالبدشکافی شدند، رد کرونا یافت شده است. با در نظر گرفتن اینکه برای ابتلا تا مرگ در اثر کرونا سه تا شش هفته زمان لازم است، می‌توان زمان ورود ویروس به آمریکا را به اول ژانویه، یعنی تقریبا همان زمانی که چین بیماری را گزارش کرد عقب برد، حداقل سه هفته پیش از شناسایی اولین مورد کرونا.

برخی محققان هم به شیوه متفاوتی برای ردیابی کرونا روی آورده‌اند و رد آن را در فاضلاب‌های شهری جستجو می‌کنند از جمله در ایتالیا که بر اساس آن حضور کرونا در این کشور را دست‌کم در دو شهر در ۱۸ دسامبر (۲۷ آذر) شناسایی کرده‌اند، حدود دو ماه پیش از اعلام شناسایی اولین مورد.

در فرانسه هم اکنون اولین بیمار شناسایی شده به ۲۷ دسامبر (ششم دی) برمی‌گردد، تقریبا یک ماه پیش از اعلام رسمی اولین ابتلا.

پژوهشگران دانشگاه بارسلون هم می‌گویند رد کرونا را در فاضلاب شهر در ۱۲ مارس ۲۰۱۹ (۲۱ اسفند ۹۷) یافته‌اند، بسیار پیش از زمانی که تصور می‌شود اولین مبتلا به کرونا از خارج وارد اسپانیا شده است.

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.