عفو بین‌الملل: ایران در میان کشورها با بیشترین شمار درگذشت کادر درمان به‌دلیل کرونا، ۱۵ درصد مبتلایان و ۴ درصد از جان‌باختگان کرونا نوزادان و کودکان هستند و در بوشهر یک سوم مبتلایان به کرونا، جوان هستند

دوشنبه, ۲۳ام تیر, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

پرسنل بیمارستانی در حال انجام تست کووید پسر هفت ساله در بیمارستانی در تهران

پرسنل بیمارستانی در حال انجام تست کووید پسر هفت ساله در بیمارستانی در تهران

در گزارش تازه سازمان عفو بین‌الملل در مورد ۷۹ کشور جهان، ایران در کنار کشورهایی مانند ایالات متحده، روسیه یا مصر بیشترین شمار درگذشت‌ها در بین اعضا و پرسنل امداد و درمان را در جریان همه‌گیری کووید-۱۹ به خود اختصاص داده‌است.

گزارش ۲۲ تیر ماه سازمان عفو بین‌الملل نگاهی به تلفات انسانی، آزار و اذیت گسترده، حمله و خشونت علیه پزشکان، پرستاران و مددکاران به‌دلیل همه‌گیری ویروس کرونا در سطح جهان دارد.

این سازمان می‌گوید دولت‌ها به‌دلیل ناتوانی در حفاظت از جان پرسنل پزشکی و درمانی و کارکنان در بخش‌های حیاتی، باید مورد بازخواست قرار گیرند.

این نهاد مدافع حقوق بشر می‌گوید داده‌ها و برآوردهایی که جمع‌آوری کرده نشان می‌دهد بیش از سه هزار نفر از اعضای کادر درمان و امداد در دست‌کم ۷۹ کشور جهان به‌دلیل ابتلا به بیماری ناشی از ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند.

با این حال عفو بین‌الملل تاکید کرده این رقم به احتمال بسیار زیاد خیلی کم‌تر از میزان واقعی‌ست.

اما این تنها تلفات انسانی نیست که جامعه پزشکی و امداد و درمان را تهدید می‌کند؛ آن‌ها در کشورهای مختلف جهان هدف ارعاب، بازداشت، تهدید و یا خشونت و از دست دادن شغل خود قرار گرفته‌اند.

آمار عفو بین‌الملل نشان می‌دهد آمریکا (۵۰۷ درگذشت)، روسیه (۵۴۵ درگذشت)، بریتانیا (۵۴۰ درگذشت از جمله مددکاران اجتماعی)، برزیل (۳۵۱ درگذشت)، مکزیک (۲۴۸ درگذشت)، مصر (۱۱۱ درگذشت)، ایران (۹۱ درگذشت) و اکوادو و اسپانیا (۸۲ و ۶۳ درگذشت) در صدر کشورهای جهان با بیشترین شمار قربانیان در میان کادر درمان و امداد قرار دارند.

آمار مربوط به ایران از سوی وب‌سایت «مداسکیپ» ارائه شده که بر اطلاعات پزشکی و امور آموزشی متمرکز است. آمار این وب‌سایت آخرین بار در دوم ژوئیه، ۱۰ روز پیش به‌روزرسانی شده‌است.

البته همان‌طور که خود عفو بین‌الملل گفته برآوردها، هرچند لزوما از منابع رسمی گرفته نشده‌اند، اما ممکن است «به‌طور چشم‌گیری» کم‌تر از ارقام واقعی باشند.

مقام‌های دولت ایران از ارائه آمار دقیق، تفکیکی و مشخص در مورد بیماران و درگذشت‌ها، چه در سطح عموم مردم در استان‌ها و شهرهای مختلف، چه در سطح کادر درمان، خودداری می‌کنند.

آمار رسمی در مورد کل موارد بیماری و درگذشت نیز با تردیدهایی روبه‌رو است. دکتر مسعود مردانی، عضو کمیته کشوری کرونا در ایران، چندی پیش گفته بود تست‌های سرولوژی که به‌صورت رندوم انجام شده نشان می‌دهد ۱۸ میلیون شهروند یعنی ۲۰ درصد جمعیت تا کنون به کووید-۱۹ مبتلا شده‌اند.

در مورد درگذشت کادر درمان در ایران جسته و گریخته آمارهایی ارائه شده‌است. برای نمونه می‌توان به اظهارات سخنگوی وزارت بهداشت در اوایل فروردین اشاره کرد که گفته بود ۴۳ تن از کادر درمانی و بهداشت به‌دلیل ابتلا به کووید-۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.

در اردیبهشت، نصرالله فتحیان، مدیر هماهنگی ستاد ملی مقابله با کرونا، اظهار داشت بیش از ۱۰۰ نفر از کادر پزشکی و پرستاری ایران جان خود را از دست داده‌‌اند؛ رقمی که سه ماه پیش بیشتر از برآورد فعلی وب‌سایت «مداسکیپ» بود.

سازمان عفو بین‌الملل تاکید کرده دسترسی نداشتن به تجهیزات حفاظتی شخصی، در پی کمبود و توقف و محدودیت دادوستد، از چالش‌های کادر درمان است، در حالی که بسیاری از پزشکان به تنهایی اقدام به خرید این تجهیزات حیاتی کرده‌اند.

عفو بین‌الملل می‌گوید برآوردهایش «به‌روشنی نشان‌دهنده نگرانی شدیدی‌ست که این روزها کادر درمان با آن روبه‌رو است» و نیز نشان می‌دهد چگونه دولت‌ها در حفاظت و حمایت درست از حقوق بنیادین شهروندان خود ناتوان هستند.

از: رادیو فردا

*****

عضو کمیته کشوری پیشگیری از کرونا: ۱۵ درصد مبتلایان و ۴ درصد از جان‌باختگان کرونا نوزادان و کودکان هستند

محمدرضا محبوب‌فر، عضو کمیته کشوری پیشگیری از کرونا گفت که ۱۵ درصد از مبتلایان و سه درصد جان‌باختگان ویروس کرونا اکنون مربوط به کودکان ۳ تا ۹ سال و ۹ تا ۱۶ سال است و یک درصد جان‌باختگان نیز نوزادان و کودکان تا سه ساله هستند.

تایید افزایش جان‌باختن کودکان بر اثر کرونا در حالی صورت گرفت که روز شنبه نیز حسین کریم، رییس دانشگاه علوم پزشکی البرز، طی هشداری در این خصوص گفت که «موج دوم کرونا بسیار سنگین‌تر از موج اول است و شاهد جان‌باختن اطفال بر اثر ابتلا به کرونا هستیم.»

محمدرضا محبوب‌فر، عضو کمیته کشوری پیشگیری از کرونا گفت که ما در این کمیته به وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا پیشنهاد کرده‌ایم تا کودکان تا حد امکان از خانه خارج نشوند و اگر برای بیرون آمدن از منزل ضرورتی وجود داشت، برای آن‌ها هم ضوابط بهداشتی مثل استفاده از ماسک رعایت شود.

محبوب‌فر با بیان اینکه بر اساس آخرین بررسی‌ها ویروس کودکان را هم درگیر خود کرده است، گفت که اگر قبلا گفته می‌شد ابتلای کرونا در افراد بالای ۶۰ سال و افراد با بیماری زمینه‌ای شیوع بیشتری دارد اما اکنون می‌بینیم که کرونا در دوره جهش خود کودکان و افراد کم سن و سال را درگیر کرده است.

عضو کمیته کشوری پیشگیری از کرونا گفت که یکی از دلیل افزایش ابتلای کودکان به کرونا، این است که حضور کودکان به همراه والدین در مراکز سرپوشیده با تجمع انسانی بالاست.

محبوب‌فر در مصاحبه با روزنامه خراسان گفت: «اگر بخواهیم برای این بخش عدد و رقمی اعلام کنیم من به جرات می توانم بگویم که ۱۵ درصد موارد مبتلایان و سه درصد فوتی‌های این ویروس اکنون مربوط به کودکان ۳ تا ۹ سال و ۹ تا ۱۶ سال است و یک درصد فوتی‌ها نیز نوزادان تا کودکان سه ساله هستند.»

به این ترتیب تاکنون دست‌کم ۳۸۴ نفر از آمار رسمی ۱۲ هزار و ۸۲۹ جان‌باخته بر اثر کرونا، کودکان و دست‌کم ۱۲۹ نفر از جان‌باختگان کرونا در ایران نوزاد بوده‌اند.

با آنکه آمار و گزارش  رسمی درباره شمار کودکان و نوزادان جان‌باخته بر اثر کرونا از سوی وزارت بهداشت اعلام نشده است اما گزارش‌های متعددی به ویژه در یک ماه گذشته از مرگ کودکان بر اثر ابتلا به کرونا در شهرهای مختلف منتشر شده است.

جدید‌ترین گزارش در این باره از سوی محمد افکار، رییس دانشکده علوم پزشکی تربت جام، اعلام شد؛ جان‌باختن سه نوزاد و کودک بر اثر کرونا در این شهر واقع در استان خراسان رضوی. او گفت که این سه جان‌باخته شامل یک نوزاد پنج روزه، یک نوزاد ۵۹ روزه و یک کودک سه ساله بود که زمان شروع پیک دوم کرونا تاکنون در تربت جام جان‌باخته‌اند.

روز یک‌شنبه ارسلان سالاری، رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز گفت که در بین مبتلایان گیلانی به کرونا، علاوه بر سالمندان، طیف‌های مختلفی از «کودکان، جوانان» و میانسالان وجود دارند.

چند روز قبل نیز حسین محسن زاده، مدیر بیمارستان فوق تخصصی کودکان مشهد، از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون بیش از ۱۸۰ کودک با علائم حاد تنفسی یا ابتلا به کووید ۱۹ در این مرکز بستری شده‌اند و بخش مراقبت‌های ویژه با هشت تخت برای ارائه خدمات به کودکان مبتلا به کرونا تعیین شده است.

به گفته سراج‌الدین عارف‌نیا، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی، بیش از ۲۵۰ کودک در استان گلستان به کرونا مبتلا شدند و دست‌کم ۱۱ تن از این کودکان جان‌باختند.

در استان خوزستان به گفته فرهاد اولیان‌نژاد، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اهواز، دست‌کم ۱۰۰ کودک مبتلا به کرونا در بیمارستان‌ها بستری شده‌اند و مرکز بستری و درمان کودکان زیر ۱۵ سال مبتلا به ویروس کرونا در بیمارستان ابوذر اهواز راه‌اندازی شده است.

محمدرضا محبوب‌فر، عضو کمیته کشوری پیشگیری از کرونا، درباره علایم ابتلا در کودکان و نوجوانان گفت که کرونا در این گروه سنی بیشتر همان کاوازاکی است که علایمی شبیه آنفلوآنزا دارد و ما هم اکنون در بیمارستان‌های لقمان تهران و امام حسین اصفهان تعداد قابل توجهی از مبتلایان کم سن و سال را داریم.

 مسعود مردانی، عضو کارشناسی کمیته کشوری پیشگیری از کرونا، نیز با تایید افزایش ابتلای کودکان به کرونا، گفت که فرم‌های جدید ابتلا اکنون بیشتر با آسیب‌های گوارشی همچون بی‌اشتهایی، دل درد و اسهال بروز می‌یابد که مبتلایان با این علایم بیشتر کودکان، نوجوانان و جوانان هستند.

از: ایران اینترنشنال

*****

در بوشهر یک سوم مبتلایان به کرونا در بخش مراقبت‌‌های ویژه، جوان هستند

معاون وزیر بهداشت ایران گفته است در استان بوشهر، یک سوم بیماران مبتلا به کرونا که در بخش مراقبت‌های ویژه هستند را «جوانان تشکیل می‌دهند».

قاسم جان بابایی که شامگاه یکشنبه ۲۲ تیرماه در نشست ستاد استانی کرونا در استان بوشهر سخن می‌گفت، آمار دقیقی از تعداد مبتلایان در این استان ارائه نداد ولی گفت این استان « جزو استان‌هایی است که بیماران بدحال آن زیاد و میزان مراجعه مردم شامل اطفال، میانسالان و کودکان زیاد است».

مقام‌های وزارت بهداشت ایران از ابتدای بحران کرونا از ارائه آمارهای تفکیکی استان‌های مختلف خودداری می‌کند و گزارش‌های کلی درباره کرونا می‌دهند.

با این حال در روزهای اخیر هشدارهای مقام‌های این وزارتخانه درباره افزایش ابتلای افراد جوان و اطفال به کرونا افزایش یافته است.

محمدرضا محبوب‌فر، عضو کمیته کشوری پیشگیری از کرونا روز گذشته به روزنامه خراسان گفت که ۱۵ درصد مبتلایان به کرونا، مربوط به رده سنی ۳ تا ۱۶ سال است.

او علت افزایش ابتلای کودکان و نوجوانان به کرونا را حضور این افراد به همراه والدین خود در محل‌های که تجمع بالای انسانی بوده، دانسته است.

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.