کرونا و مرگ ۱۹۹ نفر دیگر؛ وضعیت تهران «پیچیده» و «نگران‌کننده» است، ۹ هزار پرستار ایرانی به کرونا مبتلا شده‌اند، تخت‌های آی‌سی‌یو جوابگو نیست

چهارشنبه, ۲۵ام تیر, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

فرمانده ستاد ملی مقابله با کرونا در تهران اعلام کرد تعداد روزانه افراد بستری شده به دلیل ابتلا به کرونا در تهران، «معادل‌ آمار یک استان با وضعیت قرمز است».

فرمانده ستاد ملی مقابله با کرونا در تهران اعلام کرد تعداد روزانه افراد بستری شده به دلیل ابتلا به کرونا در تهران، «معادل‌ آمار یک استان با وضعیت قرمز است».

وزارت بهداشت ایران اعلام کرد که طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۹۹ نفر دیگر بر اثر ابتلا به کرونا جان باختند. فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران نیز نسبت به شرایط «نگران‌کننده» این استان هشدار داد.

سیما لاری، سخنگوی وزارت بهداشت ایران، روز چهارشنبه ۲۵ تیر اعلام کرد با فوت این افراد، شمار رسمی قربانیان کرونا در کشور به ۱۳ هزار و ۴۱۰ نفر رسید.

طی این مدت، ۲۳۸۸ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ نیز در ایران شناسایی شد که ۱۷۷۵ نفر از آنها در بیمارستان‌های بستری شدند.

با آمار امروز، تعداد مبتلایان به کرونا در ایران به طور رسمی به ۲۶۴ هزار و ۵۶۱ نفر رسیده است.

به گفته خانم لاری، در حال حاضر ۳۴۱۱ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در ایران به‌دلیل وخیم بودن وضعیت‌شان تحت مراقبت هستند.

وزارت بهداشت ایران در حالی آمار روزانه ابتلا و مرگ ناشی از کرونا را اعلام می‌کند که تردیدهای جدی در زمینه درستی این آمار وجود دارد.

منابع مستقل بر اساس آمار ثبت احوال و آرامستان‌ها از مرگ چندبرابری بیماران مبتلا به کرونا در ایران خبر می‌دهند.

سخنگوی وزارت بهداشت ایران همچنین اعلام کرد که استان‌های آذربایجان‌های شرقی و غربی، ایلام، بوشهر، خراسان رضوی، خوزستان، زنجان، کردستان، کرمانشاه، گلستان، مازندران و هرمزگان در وضعیت قرمز قرار دارند.

بر اساس این گزارش، استان‌های تهران، فارس، اردبیل، اصفهان، البرز، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، کرمان، کهگیلویه و بویر احمد، لرستان، همدان، یزد و خراسان شمالی نیز در وضعیت هشدار هستند.

وضعیت «بسیار پیچیده» استان تهران

در همین حال، فرمانده ستاد ملی مقابله با کرونا در تهران اعلام کرد که تعداد روزانه افراد بستری شده به دلیل ابتلا به کرونا در تهران، «معادل‌ آمار یک استان با وضعیت قرمز است».

به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا زالی در نشست امروز ستاد مبارزه با کرونا، شرایط استان تهران را «خاص»، «پیچیده» و به شدت «نگران‌کننده» دانست و افزود باید به سرعت مانع افزایش بیشتر شمار مبتلایان در این استان شد و محدودیت‌های فعلی، کافی نیست.

به گفته او، در ۲۴ ساعت گذشته ۸۹۰ بیمار مبتلا به کرونا در تهران بستری شده‌اند، در حالی که در برخی از استان‌هایی که وضعیت قرمز هستند کل بیماران بستری شده به دلیل ابتلا به کرونا ۸۹۰ تا ۹۰۰ نفر بوده است.

زالی با اشاره به آنچه «شرایط بسیار پیچیده» تهران نامیده، تاکید کرده که این استان، «نیازمند یک نسخه کاملا متفاوت نسبت به گذشته است».

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران خواستار تمدید محدودیت‌های یک‌هفته‌ای در تهران، گسترش دامنه محدودیت‌ها،تعلیق کلیه تجمعات از جمله نماز جمعه و تعطیلی کلیه باشگاه‌ها، تالارها، آرایشگاه‌ها و لغو همه آزمون‌ها در این استان شده است.

به علت افزاش شمار مبتلایان در تهران، مرکز رسیدگی به امور مساجد این استان هم از تعطیلی یک هفته‌ای مساجد پایتخت خبر داد.

در حالی که مقام‌های وزارت بهداشت بر استفاده از ماسک و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی تاکید می‌کنند، پیروز حناچی، شهردار تهران اعلام کرده که فاصله‌گذاری اجتماعی در مترو، نیازمند سه برابر شدن ظرفیت ناوگان این شهر است.

محمدرضا ظفرقندی، رئیس سازمان نظام پزشکی ایران، نیز در نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس‌جمهوری، با اشاره به اوج‌گیری دوباره بیماری کووید ۱۹ و افزایش مرگ‌ومیر بیماران در بسیاری از استان‌های ایران، خواستار «بازنگری جدی» در روش‌های مواجهه با این بیماری شده است.

از: رادیو فردا

*****

پرستاران در ایران

۹ هزار پرستار ایرانی به کرونا مبتلا شده‌اند

محمد میرزابیگی رئیس کل سازمان نظام پرستاری می‌گوید ۹ هزار نفر از پرستاران در بیمارستان‌ها به کرونا مبتلا شده‌اند.

سازمان نظام پزشکی ایران هم اعلام کرده که ۱۴۰ پزشک هم جانشان را در اثر ابتلا به این بیماری از دست دادند.

محمد میرزابیگی با اشاره به کمبود نیرو در نظام بهداشتی و درمانی ایران گفت: “در حال حاضر از این ۹ هزار نفر، بالغ بر ۴ هزار نفر هستند که با این بیماری دست و پنجه نرم می کنند و عملا از چرخه خدمت خارج شده اند”.

پژوهش‌های آماری در چین نشان داده که پس از سالمندان و مبتلایان به بیماری‌های زمینه‌ای، کادر پزشکی و درمانی بیشتر از همه در خطر ابتلا به کرونا هستند.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری ایران گفت: بالغ بر ۶۰ تا ۷۰ درصد این پرستاران مدت‌هاست که به دیدار خانواده‌های خود نرفته‌اند، تا بتوانند موجب قطع زنجیره انتقال ویروس کشنده کرونا شوند، اما با این تعاریف مردم همچنان به رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی ادامه می‌دهند که کادر درمان بیشتر در معرض کرونا قرار بگیرند.

با شیوع موج دوم کرونا در ایران مرگ و میر روزانه رکورد شکسته است. دولت ایران برای کنترل ویروس برخی محدودیت‌ها را باز گردانده است. بنابر آمار رسمی تا کنون ۲۶۲ هزار نفر در ایران کرونا گرفته‌اند و بیش از ۱۳ هزار نفر جان باخته‌اند. گزارش تحقیقی بی بی سی نشان می‌دهد تعداد قربانیان کرونا در ایران می‌تواند دست‌کم بیش از دو برابر آمار رسمی باشد.

اکنون رئیس کل سازمان نظام پرستاری ابراز امیدواری کرد که با مجوز سازمان برنامه و بودجه استخدام ۳ هزار پرستار به سرعت اجرایی شود و آنها مشمول استخدام کوتاه مدت نشوند.

ایران همواره با کمبود پرستار مواجه بوده و براساس گزارش‌ها برای رسیدن به استاندارد جهانی به ۲۹۰ هزار پرستار دیگر نیاز دارد. بر اساس همین آمارها و گزارش‌ها در حال حاضر به ازای هر هزار نفر، در ایران تنها سه پرستار مشغول به کارند.

پس از آغاز بحران کرونا در ایران وزارت بهداشت برای جبران کمبود پرستار فراخوان جذب با قراردادهای ۸۹ روزه داده است اما “خانه پرستار” این قراردادها را “استثمار نیروی کار” خواند.

فراخوان قراردادهای ۸۹ روزه در حالی منتشر می‌شود که سعید نمکی، وزیر بهداشت وعده داده بود پرستارانی که به مراقبت از بیماران مبتلا به کرونا مشغولند در اولویت استخدام قرار خواهند گرفت.

خانه پرستار اخیرا یادآوری کرده که “پرستاران در بین کارکنان دولت، پایین‌ترین حقوق را دریافت می‌کنند. حتی از معلم‌ها هم پایین‌تر حقوق می‌گیرند”.

در سال‌های گذشته پرستاران از معترض‌ترین اصناف ایران بودند و بارها اعتراض و اعتصاب کرده‌اند. استخدام رسمی یکی از اصلی‌ترین مطالبات پرستاران در سال‌های گذشته بوده است.

از جمله ۱۱ تیرماه امسال پرستاران در اعتراض به مشکلات شغلی خود در مقابل دادگستری مشهد تجمع کردند که به خشونت کشیده شد. در آن زمان، انتشار ویدیوی زد و خورد ماموران پلیس با یکی از پرستاران در این تجمع، خبرساز شده بود.

از: بی بی سی

*****

نامه رییس سازمان نظام پزشکی به روحانی درباره افزایش بیماران مبتلا به کرونا: تخت‌های آی‌سی‌یو جوابگو نیست ​​​​​​​

رییس سازمان نظام پزشکی ایران در نامه‌ای به رییس‌جمهوری، از افزایش شمار مبتلایان به کرونا و همچنین جان‌باختگان و موارد حاد ابتلا خبر داد و خواستار بازنگری جدی در روش‌های مواجهه با این بیماری شد.

محمدرضا ظفرقندی نوشت تعداد بیماران افزایش یافته و ظرفیت پذیرش تخت‌های آی‌سی‌یو برای بیماران بدحال کاهش یافته است.

پیش از این، کیانوش جهانپور، مدیر روابط عمومی وزارت بهداشت، در واکنش به گزارش‌های منتشر شده درباره کمبود تخت بیمارستانی و آی‌سی‌یو برای پذیرش بیماران مبتلا به کرونا، گفته بود در برخی موارد، بیماران اصرار دارند حتما در بیمارستانی خاص بستری شوند و در حیاط بیمارستان منتظر خالی شدن تخت بمانند اما به بیمارستان دیگری نروند.

رییس سازمان نظام پزشکی همچنین خواستار غربالگری افراد، رصد افراد مبتلا به کرونا و جست‌و‌جوی دقیق افراد مرتبط با آنان شد.

ظفرقندی همچنین با اشاره به وضعیت متفاوت استان‌ها و مناطق، خواستار تدوین دستورالعمل‌های منطقه‌ای به‌جای دستورالعمل‌های ملی شد.

رییس سازمان نظام پزشکی ضمن پیشنهاد دورکاری کارکنان ادارات و تعطیلی برخی از فعالیت‌ها، اعلام کرد یک میلیارد دلار اختصاص‌یافته از صندوق توسعه ملی برای مقابله با کرونا هنوز « تامین و تحویل بخش سلامت نشده است».

تعداد مبتلایان و جان‌باختگان در اثر کرونا از اواخر خرداد و اوایل تیر، نسبت به اردیبهشت، دو یا سه برابر افزایش یافته است.

در همین حال، رییس‌جمهوری ایران روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت، موج دوم همه‌گیری کرونا را شدیدتر از موج نخست دانست.

او اضافه کرد: «در موج نخست، مردم مراعات و همراهی کردند و به همین علت، توانستیم از آن عبور کنیم. امروز نیز نیازمند همکاری و همراهی هستیم.»

این سخنان روحانی در حالی است که دولت با وجود درخواست‌ها برای اعمال محدودیت، دوباره اعلام کرده به‌دلیل شرایط اقتصادی و نگرانی از اعتراض‌های خیابانی، نمی‌تواند کسب‌و‌کارها را تعطیل کند.

دولت محدودیت‌هایی را در تهران به‌مدت یک هفته اعلام کرده است اما علیرضا زالی، رییس ستاد ملی مقابله با کرونا در شهر تهران، اعلام کرد که این محدودیت‌ها کافی نیست.

او خبر داد که  در ۲۴ ساعت گذشته، ۸۹۰ بیمار مبتلا به کرونا در تهران بستری شده‌اند و این رقم دو برابر تعداد بیماران بستری‌شده در فروردین است.

در روزهای گذشته، درخواست‌هایی برای لغو طرح ترافیک تهران مطرح شده است.

این در حالی است که به عقیده پیروز حناچی، شهردار تهران، اجرا نشدن طرح ترافیک به افزایش سفرهای غیر‌ضروری منجر می‌شود.

از: ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.