آمار رسمی کرونا؛ شناسایی ۲۱۲۵ بیمار و ۱۳۲ فوتی جدید/۲۶ استان در وضعیت قرمز و هشدار

شنبه, ۱۸ام مرداد, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

شمار رسمی قربانیان کرونا از ۱۸ هزار نفر گذشته است

شمار رسمی قربانیان کرونا از ۱۸ هزار نفر گذشته است

سخنگوی وزارت بهداشت ایران می‌گوید در ۲۴ ساعت گذشته ۱۳۲ نفر دیگر جان خود را بر اثر ابتلا به ویروس کرونا از دست دادند. امام‌ جمعه کیش یکی از قربانیان کرونا در شبانه‌روز گذشته است.

به این ترتیب بر اساس آمار رسمی وزارت بهداشت، شمار جان‌باختگان کرونا در ایران به ۱۸ هزار و ۲۶۴ نفر رسیده است.

سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت، روز شنبه، ۱۸ مرداد، در گزارش روزانه خود، همچنین از ثبت ۲۱۲۵ مورد جدید ابتلا به کووید ۱۹ خبر داد و افزود حدود نیمی از آنان، یعنی ۱۰۴۹ نفر، بستری شده‌اند.

به‌ گفته خانم لاری، در حال حاضر و در مجموع ۴۱۴۸ نفر از بیماران کرونا در وضعیت شدید این بیماری قرار دارند و در بخش‌های مراقبت ویژه بستری‌ هستند.

بر اساس آمار رسمی وزارت بهداشت که در صحت آن تردیدهای جدی وجود دارد، تاکنون ۳۲۴ هزار و ۶۹۲ نفر در ایران به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شده‌اند.

آمار رسمی مبتلایان و جان‌باختگان در ایران نه‌تنها مورد تأیید نهادهای مستقل نیست که حتی برخی مقامات جمهوری اسلامی هم آن را مورد تردید قرار داده‌اند و برخی منابع، از جمله مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، از دو یا چند برابر بودن شمار مرگ‌ومیرها سخن گفته‌اند.

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین با اعلام این‌ که هم‌اکنون ۱۵ استان‌ ایران همچنان در وضعیت قرمز قرار دارند، از ایرانیان خواست که از سفر به استان‌های مازندران، خراسان رضوی، گیلان و گلستان پرهیز کنند.

درگذشت امام جمعه کیش
امروز همچنین اعلام شد سیدعلی سیدین، اما‌م‌ جمعه موقت کیش که از ۲۰ روز پیش به ویروس کرونا مبتلا و بستری شده بود، شب گذشته در بیمارستان جزیره کیش درگذشت.

آقای سیدین همچنین از مدرسین حوزه علمیه و نیز عضو هئیت رئیسه جودوی استان تهران نیز بود که با درگذشت او، شمار درگذشتگان ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در جزیره کیش به هفت نفر رسید.

بیش از ده روز پیش، هفتم مرداد، سیدجواد آیت‌اللهی، امام‌جمعه موقت یزد نیز به‌ دلیل ابتلا به ویروس کرونا درگذشت.

تاکنون شماری معدود از مقامات جمهوری اسلامی ازجمله چند نماینده مجلس بر اثر ابتلا به ویروس کرونا درگذشته‌اند.

هیجدهم تیرماه عیسی جعفری، نماینده بهار و کبودرآهنگ، بر اثر بیماری کووید ۱۹ درگذشت. قبل از آغاز مجلس یازدهم نیز فاطمه رهبر و محمدعلی رمضانی، منتخبان تهران و آستانه اشرفیه، نیز به همین دلیل فوت کردند.

از: رادیو فردا

*****

استاندار تهران: کسانی که ماسک نزنند از برخی خدمات عمومی محروم می‌شوند

استاندار تهران بدون ارائه جزئیات دقیقی گفته «یک‌سری محرومیت‌ها از خدمات عمومی» برای شهروندان در نظر گرفته شده تا تشویق به استفاده از ماسک برای مقابله با شیوع کووید-۱۹ شوند.

ایران یکی از بحران‌زده‌ترین کشورهای جهان در روند شیوع ویروس کرونا و بیماری کووید-۱۹ است و مقام‌های شهری و کشوری در مورد وضعیت تهران بارها هشدار داده‌اند.

انوشیروان محسنی بندپی، استاندار تهران، به ایسنا گفته در میان کارکنان دولت استفاده از ماسک «۸۰ درصد است».

او اما گفته این رقم باید به صد در صد برسد و افزوده «به این ترتیب برای ادارات، اصناف و شهروندان مقرر شد… تا نه مجازات های آنچنانی و یا جریمه‌های آنچنانی، بلکه یک‌سری محرومیت‌ها از خدمات عمومی در نظر گرفته شود تا تشویق شوند که از لوازم حفاظت فردی استفاده کنند».

آقای محسنی بندپی اما جزئیات دقیقی از این خدمات عمومی ارائه نکرده و در گفت‌وگو با ایسنا مشخص نیست چه سازمان یا نهادی بر آن نظارت خواهد کرد.

پژوهشگران طی ماه‌های گذشته بر استفاده از ماسک و فاصله‌گیری‌های فیزیکی در کنار دیگر اقدامات، مانند شست‌وشوی مرتب دست‌ها، تاکید کرده‌اند.

در میانه خرداد ماه گسترده‌ترین بازبینی بر مطالعاتی از سراسر جهان، در ژورنال پزشکی «لنست»، برآورد می‌کرد فاصله‌گیری فیزیکی، استفاده از ماسک و در برخی موارد عینک محافظ، تاثیر چشم‌گیری بر جلوگیری از انتقال ویروس کرونای جدید دارد.

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.