خیابانی در تهران به نام مهدی بازرگان شد

چهارشنبه, ۲۲ام مرداد, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

street2_081120.jpg

العربیه – اعضای شورای شهر تهران نام یک خیابان در تهران را از «سازمان آب» به نام مهندس «مهدی بازرگان» نخست‌وزیر دولت موقت پس از انقلاب ایران، تغییر داد.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایرنا، سه‌شنبه ۱۱ اوت ۲۰۲۰ اعضای شورای شهر تهران در آخرین جلسه خود به پیشنهاد تغییر نام هفت خیابان در پایتخت رای مثبت دادند.

محمدجواد حق‌شناس رئیس کمیته نام‌گذاری شورای شهر تهران در این باره گفت: «به پیشنهاد مسجدجامعی نام‌گذاری خیابان سازمان آب حد فاصل بزرگراه شیخ فضل‌الله نوری تا بلوار آیت‌الله کاشانی در محدوده گذر صادقیه در منطقه ۲ و ۵ به نام مهندس بازرگان پیشنهاد شده و این در حالی است که خیابان سازمان آب ۱۷ بار در تهران تکرار شده است».

گفتنی است، مهدی بازرگان در جریان انقلاب سال ۱۹۷۹ ایران تلاش زیادی برای تغییر حکومت به صورتی آرام و با همه‌پرسی داشت اما تلاشش بی‌ثمر ماند.


با پیروزی انقلاب ایران، خمینی حکم نخست‌وزیری دولت موقت را به نام بازرگان صادر کرد. او از همان ابتدا با روح‌الله خمینی بر سر نوع حکومت اختلاف داشت.

این اختلاف‌نظرها ادامه داشت تا اینکه در ۵ نوامبر ۱۹۷۹ درست یک روز بعد از آن که گروهی به نام «دانشجویان پیرو خط امام» سفارت آمریکا در تهران را اشغال کردند و دیپلمات‌ها و کارکنان را گروگان گرفتند، دولت موقت با نخست‌وزیری مهدی بازرگان استعفا داد.

بازرگان پس از استعفا و کمتر از یک ماه پس از واقعه گروگان‌گیری و برای آنکه غائله فروکش کند، در نامه‌ای از محمدرضا پهلوی خواست داوطلبانه به ایران بازگردد تا گروگان‌ها آزاد شوند.

بازرگان بعد از استعفاء از نخست‌وزیری، در دوره اول مجلس ایران به نمایندگی مردم تهران در مجلس انتخاب شد.

او در کتاب «انقلاب ایران در دو حرکت» دلیل اصلی استعفایش را دخالت‌های روحانیون در امور مملکت‌داری و سیاسی بیان کرد.

از: گویا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.