اعتراضات در بلاروس؛ رهبر تبعیدی مخالفان خواستار برپایی ‘تظاهرات مسالمت‌آمیز’ شد

سوتلانا تیکانوفسایا، رهبر مخالفان

سوتلانا تیکانوفسایا، رهبر مخالفان

سوتلانا تیکانوفسایا، رهبر مخالفان بلاروس خواستار برگزاری راهپیمایی صلح‌آمیزی در سراسر این کشور شده است. او همزمان با انتخابات مناقشه برانگیز ریاست جمهوری مجبور شد که کشورش را به مقصد لیتوانی ترک کند.

او خطاب به مردم گفت: “در حاشیه نباشید.” و به شورایی که در برگیرنده طیف‌های مختلف است پیشنهاد کرد که بر روی انتقال قدرت کار کنند.

الکساندر لوکاشنکو، برنده انتخابات اخیر از سال ۱۹۹۴ در بلاروس حکومت می‌کند.

کمیسیون مرکزی انتخابات آقای لوکاشنکو را با ۸۰.۱ درصد در مقابل رقیبش سوتلانا تیکانوفسایا با ۱۰.۱۲ درصد پیروز انتخابات معرفی کرد.

اتحادیه اروپا و آمریکا نتیجه انتخابات ریاست جمهوری یکشنبه گذشته (۹ اوت) بلاروس را محکوم کردند.

از زمان اعلام پیروزی آقای لوکاشنکو در انتخابات، اعتراضاتی در سراسر کشور در مخالفت با او برگزار شده است. معترضان خواستار برکناری او هستند.

حدود ۶۷۰۰ نفر در جریان این اعتراضات بازداشت شدند.

بسیاری از بازداشت‌شدگان پس از آزادی گفته‌اند که توسط نیروهای امنیتی شکنجه شدند.

توضیح تصویر،آثار جراحات بر بدن معترضان بازداشتی

روز گذشته همزمان با ادامه اعتراضات و اعتصاب کارگران کارخانه‌ها، وزرای خارجه اتحادیه اروپا در یک نشست اضطراری مجازی، موافقت کردند که تحریم‌های جدیدی را علیه مقامات بلاروس که مسئول خشونت‌ها هستند، بررسی کنند.

همزمان عفو بین‌الملل گفته که شمار زیادی از بازداشتی‌های آزاد شده از “شکنجه گسترده” خبر داده‌اند.

بازداشتی‌هایی هم که روز گذشته از زندان اوکرستینا در مینسک، پایتخت آزاد شدند، آثار کبودی‌ها و جراحات را بر بدن خود نشان دادند.

یوری کارایف، وزیر کشور بلاروس گفته که مسئولیت آسیب دیدگی‌ها را برعهده می‌گیرد و از افرادی که گرفتار این خشونت‌ها شدند، عذرخواهی می‌کند.

پیشنهاد رهبر مخالفان چیست؟

سوتلانا تیکانوفسایا که سه شنبه (۱۱ اوت) وارد لیتوانی شد در پیامی ویدیویی از مقامات بلاروس خواست تا خشونت را علیه معترضان متوقف کنند و راه گفتگو را در پیش بگیرند. او همچنین به حامیانش هم گفت تا با امضای طوماری آنلاینی خواستار بازشماری آرا شوند.

خانم تیکانوفسایا در پیامی جداگانه هم از مردم بلاروس به خاطر نشان دادن این که “ما در اکثریت هستیم و کشور به ما تعلق دارد نه به یک نفر” قدردانی کرد.

او از شورای هماهنگی متشکل از” فعالان جامعه مدنی، نخبگان بلاروس و متخصصان “خواست تا در زمینه انتقال قدرت کار کنند و از جامعه جهانی و کشورهای اروپایی خواست تا به سازماندهی گفتگو با مقامات بلاروس کمک کنند.

خانم تیکانوفسایا ۳۷ ساله پس از آن که شوهرش بازداشت و از ثبت‌نام برای رای دادن منع شد، وارد کارزار انتخابات ریاست جمهوری شد.

از: بی بی سی

توسط -

سایت ملیون ایران در تاریخ

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.