مرگ ۱۸۳ تن دیگر در ایران بر اثر کرونا؛ تجمعات مذهبی «از عوامل اصلی موج سوم»

یکشنبه, ۳۰ام شهریور, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

براساس آمارهای رسمی وزارت بهداشت ایران، در شبانه روز گذشته، ۱۸۳ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.

با این درگذشتگانِ جدید، مجموع جان باختگان ویروس کرونا در ایران، به ۲۴ هزار و ۳۰۱ نفر افزایش یافت.

سخنگوی وزارت بهداشت ایران با اعلام این خبر در روز شنبه، از شناسایی سه هزار و ۹۷ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ نیز خبر داد.

سیما لاری در ادامه گفت که با این تعداد، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۴۲۲ هزار و ۱۴۰ نفر رسیده‌است.

درستی آمار روزانه و رسمی اعلام شده از سوی وزارت بهداشت، همواره از سوی کارشناسان داخلی و خارجی، مورد تردید جدی قرار گرفته است.

روز دوشنبه رئیس ستاد کرونای استان تهران گفت این استان وارد موج سوم کرونا شده است.

به گزارش ایسنا، علیرضا زالی از عدم توجه هیئت‌های مذهبی در رعایت پروتکل‌های بهداشتی در ایام محرم، به عنوان یکی از عوامل اصلی موج سوم کرونا نام برد.

رئیس ستاد کرونای تهران در عین حال از تقاضای این ستاد از وزیر بهداشت برای بازگرداندنِ دوبارهٔ محدودیت‌های مربوط به کرونا، به ویژه «دورکاری» در سطح استان خبر داد.

آقای زالی گفته است که اگر به سرعت، مداخلات جدی صورت نگیرد، هفته‌های سختی در پیش خواهد بود.

از: رادیو فردا

*****

کرونا در ایران؛ مقام وزارت بهداشت: تهران وارد موج سوم شیوع شده است

علیرضا زالی، رییس ستاد کرونا استان تهران، گفته است که این شهر “وارد موج سوم کرونا شده” و “اگر مداخلات جدی صورت نگیرد هفته‌های سختی را خواهیم داشت”.

آقای زالی به خبرگزاری ایسنا گفته است که در نامه‌ای به وزیر بهداشت ایران خواستار “بازگشت محدودیت‌های کرونایی به ویژه بحث دورکاری در استان تهران” شده است.

به گفته وی “تهران شرایط کاملاً قرمزی” دارد و ” آمار روزهای اخیر نشان از آن است که در تهران وارد موج سوم شده‌ایم”.

آقای زالی می‌گوید که در تهران فاصله‌ بین موج دوم و موج سوم فاصله بسیار کوتاهی بود و “با توجه به این که از روز شنبه تا به امروز در حال رصد وضعیت هستیم، به نظر می‌رسد که آمار رو به افزایش است و طبیعتاً این آمار موج گذرا تلقی نمی‌شود، آماری که الان تجربه می‌کنیم در تطابق با شکل‌گیری موج سوم است”.

این مقام ارشد ستاد کرونا از جمله دلایل آغاز موج سوم را “مزمن شدن بیماری و ماهیت فرسایشی آن” و “خستگی مردم” و کم شدن “انگیزه‌ها برای رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی” کرد.

به گفته آقای زالی “حجم مسافرت‌های اخیر نیز بار بسیار زیادی در نقل و انتقال و چرخش ویروس” داشته است.

وی همچنین با اشاره به برگزاری تجمعات بعنوان یکی از دلایل شیوع بیش از پیش کرونا گفته است: “برخی هیئت‌ها علی‌رغم تاکیدات سازمان تبلیغات اسلامی برخی از شیوه‌نامه ها را مورد توجه قرار ندادند و طبیعتا تجمع در محیط‌های بسته و مسقف، بدون تهویه کافی و بدون رعایت اصول بهداشتی، در انتقال ویروس تاثیرگذار است”.

رئیس ستاد کرونا استان تهران “شتاب در برخی از بازگشایی‌ها” را نیز یکی از دلایل دانسته و گفته “با توجه به بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها طبیعتا تعداد زیادی از افرادی که تا امروز در منزل بودند وارد عرصه شدند، که این مساله نیز در افزایش انتقال و ابتلا تاثیرگذار است”.

امروز همچنین مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت که “در حال حاضر با گذشت زمان کرونا نه تنها کاهش نیافته بلکه وضعیت شهر تهران قرمزتر شده است”.

به گفته وی از “خردادماه، کرونا جهش پیدا کرد و تغییراتی در آن به وجود آمد که موجب مبتلا شدن بسیاری از افراد در کشور شد”.

ایران

وزارت بهداشت ایران امروز اعلام کرد که در شبانه روز گذشته ۱۸۳ نفر در اثر ابتلا به کووید ۱۹ جان خود را از دست داده‌اند و ۳ هزار و ۹۷ مبتلای جدید نیز شناسایی شده است.

به گفته مقامات بهداشتی ایران در حال حاضر یک هزار و ۲۷۲ نفر به علت ابتلا بستری هستند و شمار کل جان‌باختگان در ایران به ۲۴ هزار و ۳۰۱ نفر رسیده و تعداد کل مبتلایان نیز ۴۲۲ هزار و ۱۴۰ نفر شده است.

دو روز پیش ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت ایران اعلام کرد که “دیگر رنگ‌بندی” مناطق کشور برای تعیین میزان ابتلا به کرونا “معنایی ندارد” و “نارنجی و زرد نداریم، کل کشور در وضعیت قرمز قرار دارد”.

کارشناسان عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و همچنین نبود قوانین و مقررات سختگیرانه را یکی از عوامل گسترش کرونا می‌دانند.

دولت ایران بدون توجه به نظرات متخصصان در ماه محرم عزاداری‌ها و مراسم‌های سنتی را مجاز اعلام کرد و همزمان افزایش سفرهای بین استانی در روزهای تعطیل این ماه باعث متوقف نشدن روند شیوع در ایران شد و بازگشایی حضوری مدارس نیز آن را تشدید نمود.

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.