کرونا؛ جهش ژنتیکی، افزایش آمار ابتلای خانوادگی و وضعیت «فوق قرمز» در تهران

سه شنبه, ۱ام مهر, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

ایرج حریرچی، معاون وزارت بهداشت ایران، روز سه‌شنبه از «جهش ژنتیکی» ویروس کرونا در کشور و افزایش احتمال «ابتلای خانوادگی» خبر داد. وضعیت استان تهران نیز «فوق قرمز» اعلام شده است.

خبرگزاری ایسنا روز سه‌شنبه، اول مهرماه، به نقل از آقای حریرچی با انتقاد از «روند نزولی» رعایت دستورالعمل‌های مقابله با کرونا در کشور گفت این در حالی است که «جهش ژنتیکی» اخیر این ویروس، قدرت «سرایت‌پذیری» آن را افزایش داده است.

وی خصوصیت این موج اپیدمی را «انتقال درون‌خانوادگی بالا» عنوان کرد.

خبرگزاری مهر نیز به نقل از مصطفی معین، رئیس شورای عالی نظام پزشکی ایران، نوشته که «تمام کشور در شرایط و وضعیت قرمز و هشدار قرار دارد و تهران فوق قرمز است.»

آقای معین بستری شدن ۷۰۰ نفر در تهران در طول یک شبانه‌روز را نشان‌دهنده «فاجعه‌ای بزرگ» اعلام کرد و با انتقاد از بازگشایی مدارس گفت که شرایط فعلی یک «تراژدی» ایجاد کرده است.

علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران، نیز از ورود تهران به «موج سوم» کرونا خبر داد و تفاوت آن با دو موج قبلی را «افزایش سریع‌تر تعداد مبتلایان بستری نسبت به مبتلایان سرپایی» عنوان کرد.

وی با بیان این که «آمار در مجموع از یک حد قابل قبول بالاتر رفته»، خواستار اعمال محدودیت‌های بیشتر و بازگشت محدودیت‌های قبلی شده است.

آقای زالی تاکید کرد: «هر کاری که منجر به کاهش تولید سفر، کاهش اجتماعات، تقلیل شرایط حضوری افراد در فضای بسته شود، راهبرد بسیار مهمی است و باید اعمال شود.»

او در عین حال گفت به جای تمرکز بر گسترش تخت‌های بیمارستانی، باید به کاهش بیماران نیازمند به بستری شدن فکر کنیم، چرا که «هیچ وقت ظرفیت درمانی در تهران لایتناهی نیست.»

این اظهارات در شرایطی مطرح شده که سخنگوی وزارت بهداشت ایران در گفت‌و‌گو با شبکه دوم تلویزیون اعلام کرد که «۶۰ تا ۷۰ درصد» تخت‌های بیمارستانی برای درمان بیماران کرونا «اشغال» شده است.

آن‌ طور که سیما لاری گفته، از هفته آخر شهریور، موارد بستری در ایران افزایش پیدا کرده و بیشترین تعداد بستری‌ها در استان‌های قم، تهران، چهارمحال و بختیاری و اصفهان بوده است.

وی نیز وضعیت همه استان‌های کشور در زمینه کرونا را «قرمز» اعلام کرده و افزوده تأثیر بازگشایی مدارس در تعداد بستری‌ها دو هفته دیگر مشخص می‌شود.

از: رادیو فردا

*****

جهش ژنتیکی کرونا در ایران؛ خودداری ۹۰ درصد دانش‌آموزان از حضور در مدارس

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران ضمن هشدار درباره «جهش ژنتیکی» و «شیوع سریع» کرونا طی موج سوم، از کاهش شرکت حضوری دانش‌آموزان در کلاس‌های درس به کمتر  ۱۰ درصد خبر داد.

ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت، روز سه‌شنبه اول مهرماه گفت: «متاسفانه در حال حاضر شاهدیم که رعایت دستورالعمل‌های مقابله با کرونا روند نزولی دارد. این در حالی‌ست که جهش ژنتیکی اخیر ویروس کرونا و افزایش قدرت سرایت‌پذیری آن نگران‌کننده است.»

او همچنین درباره «انتقال درون‌خانوادگی» این ویروس هشدار داد.

همزمان علیرضا زالی،‌ فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران،‌ ابراز نگرانی کرد موج سوم کرونا نسبت به موج‌های قبلی «خیلی سریع‌تر» گسترش می‌یابد.

او در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا از افزایش تعداد مبتلایان بستری نسبت به سرپایی خبر داد و افزود شمار افرادی که در بخش‌های مراقبت‌های ویژه در موج سوم بستری می‌شوند، نسبت به قبل بیشتر شده است.

این مقام ستاد مقابله با کرونا خواستار اعمال محدودیت‌های بیشتر از جمله کاهش سفر،‌ اجتماعات و حضور افراد در فضای سربسته شد.

تایید دیرهنگام مقام‌های وزارت بهداشت در حالی است که پیشتر کارشناسان و مسئولان این حوزه بارها درباره ضرورت اعمال محدودیت و جلوگیری از عزاداری محرم،‌ سفرهای شهروندان و بازگشایی مدارس هشدار داده بودند.

در همین زمینه اکنون علیرضا رییسی،‌ معاون وزارت بهداشت،‌ تایید کرده با بدتر شدن وضعیت شیوع کرونا میزان عدم حضور دانش‌آموزان در کلاس‌های درس به بیش از ۹۰ درصد رسیده است.

رییسی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا گفت: «در تهران و شهرهای بزرگ مدارس خلوت شده است. در ابتدای بازگشایی مدارس که حضور اختیاری نشده بود،‌ حدود  ۱۵ درصد از دانش‌آموزان در مدارس حاضر می‌شدند و اکنون این میزان در تهران به کمتر از ۱۰ درصد رسیده است.»

با وجود این، او ارتباط بین بازگشایی مدارس و افزایش ابتلا و بستری کودکان را رد کرد و گفت نگرانی بیشتر درباره دانشگاه‌ها و خوابگاه‌های آن است.

پیشتر مینو محرز،‌ عضو ستاد ملی مقابله با کرونا،‌ نیز ضمن انتقاد از بازگشایی مدارس اعلام کرده بود بسیاری از استان‌ها قبول نکردند مدارس را در وضعیت فعلی شیوع کرونا باز کنند و از دستور وزیر «سرپیچی» کردند.

از: ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.