شاهد شکنجه‌ شدن نوید افکاری در اختیار اطلاعات ناجا قرار گرفت

چهارشنبه, ۲ام مهر, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

بابک پاک‌نیا می‌گوید از طرف خانواده شاهین ناصری، شاهد شکنجه نوید افکاری، قصد برعهده گرفتن وکالت او را داشته اما مقام‌های زندان شیراز گفته‌اند که او از یک روز پیش از اعدام افکاری در اختیار اطلاعات نیروی انتظامی است.

پاک‌نیا روز سه‌شنبه اول مهر در توییترش نوشت به خواست خانواده ناصری وکالت‌نامه‌ای را برای امضای شاهین ناصری تحویل زندان داد اما روز بعد مقام‌های زندان به همکار او گفتند که ناصری ۲۱ شهریور (یک روز پیش از اعدام نوید افکاری) تحویل اطلاعات ناجا شده است.

شاهین ناصری، زندانی محبوس در زندان عادل‌آباد شیراز، پیش از این شهادت داده بود که نوید افکاری در دوران بازجویی در اداره آگاهی شیراز تحت شکنجه و ضرب و جرح قرار داشت.

پیش از اظهارات بابک پاک‌نیا، یک فعال سیاسی نیز از انتقال شاهین نصیری و تحویل او به ماموران امنیتی خبر داده بود.

مهدی محمودیان، فعال سیاسی که پرونده افکاری را دنبال می‌کرد،‌ نوشته بود که خانواده شاهین نصیری ده روز است از سرنوشت او بی‌خبرند و «گویا او را تحویل همان نهادی داده‌اند که علیه مامورین آن شهادت داده است.»

اما پس از آن کاظم موسوی، رییس کل دادگستری فارس، روز یکشنبه گفت این فرد به دلیل «طرح‌های مقابله با کرونا … به بندی دیگر منتقل شده است.»

رییس دادگستری فارس همچنین این زندانی را «کلاهبردار باسابقه» خوانده و هرگونه مواجهه او با نوید افکاری را رد کرده بود.

این مقام قضایی شهادت ناصری مبنی بر شکنجه نوید افکاری را نیز «کذب» خواند.

نوید افکاری خود پیش از اعدام طی نامه‌ای نوشته بود در دوران بازجویی شکنجه‌هایی از جمله «پوشاندن صورت با پلاستیک برای ایجاد حالت خفگی»، «ضرب‌وشتم با باتوم در حالت دست‌وپا بسته»،‌ «توهین و اهانت‌های رکیک» و «ریختن الکل در بینی‌اش» را تحمل کرده است.

اعدام افکاری در ۲۲ شهریور با موجی از اعتراض‌های شدید روبه‌رو شده و شماری از افراد و نهادهای مدافع حقوق بشر، ایرادات شکلی و ماهوی متعدد در این پرونده را یادآور شده و شکنجه او را محکوم کرده‌اند.

دادگستری فارس تاکنون چند بار واکنش‌هایی به این اعتراضات نشان داده اما هر واکنش این نهاد به تردیدها و پرسش‌های تازه‌ای دامن زده است.

خانواده افکاری نیز اظهارات دادگستری فارس را رد کرده است.

از: ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.