آمار رسمی کرونا در ایران؛ ۲۰۷ نفر دیگر جان باختند

سه شنبه, ۸ام مهر, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

کرونا در ایران/ 207 نفر جان باختند/ 3667 بیمار جدید

از دیروز تا امروز ۸ مهر ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۳۶۷۷ بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۸۴۷ نفر از آنها بستری شدند.

سخنگوی وزارت بهداشت از شناسایی ۳۶۷۷ مورد جدید کووید-۱۹ در کشور طی ۲۴ ساعت گذشته خبر داد.

به گزارش ایسنا، دکتر سیماسادات لاری گفت: از دیروز تا امروز ۸ مهر ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، سه هزار و ۶۷۷ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۸۴۷ نفر از آنها بستری شدند.

وی گفت: مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۴۵۳ هزار و ۶۳۷ نفر رسید.

وی ادامه داد: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۲۰۷ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۲۵ هزار و ۹۸۶ نفر رسید.

لاری گفت: خوشبختانه تا کنون ۳۷۸ هزار و ۷۲۷ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: ۴۰۷۹ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

به گفته وی، تا کنون سه میلیون و ۹۸۶ هزار و ۷۲۰ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

وی همچنین در توضیح استانهای در وضعیت قرمز بیماری گفت: استانهای تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، چهارمحال و بختیاری، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان و یزد در وضعیت قرمز قرار دارند.

لاری درباره استان های در شرایط هشدار گفت: استانهای کردستان، هرمزگان، فارس و گلستان نیز در وضعیت هشدار قرار دارند.

*****

رشد ابتلا به کرونا در میان کودکان ایرانی

بازگشایی مدارس سبب افزایش آلودگی در میان دانش‌آموزان شده است

چند هفته پس از بازگشایی پرمناقشه مدارس در ایران، آمارهای اعلامی از سوی پزشکان شاغل در بیمارستان‌ها از رشد ابتلا به کرونا در میان کودکان در سنین مدرسه خبر می‌دهد.

در مشهد که هم‌اکنون یکی از شهرهای قرمز کرونا است، بیمارستان کودکان با رشد آمار ابتلا و اشغال کامل تخت‌های آی‌سی‌یو موجه شده است.

«غلامرضا خادمی»، رئیس بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان کودکان اکبر مشهد به خبرگزاری ایلنا گفته است که او و همکارانش در طول روز پذیرای حدود ۱۰ کودک مبتلا به کرونا هستند و از این میزان مراجعه سه تا چهار نفر نیاز به بستری در بخش مراقبت‌های ویژه دارند. او همچنین گفت که وضعیت کودکانی که به‌رغم ابتلا به کرونا هنوز در شرایط بحرانی نیستند به‌صورت تلفنی کنترل می‌شود.

او گفته که امکانات مناسب و کافی برای درمان کرونا وجود ندارد و آی‌سی‌یو بیمارستان اصلی کودکان در شهر مشهد تنها ۱۰ تا ۱۲ تخت برای پذیرش کودکان مبتلا به کرونا دارد.

این پزشک اطفال گفت که پیک جدید بیماری کرونا در ایران، افراد در سنین پایین را درگیر کرده است: «پیک جدید، بیشتر افراد در سنین پایین را درگیر می‌کند، چون الآن میزان شیوع بین کودکان بالا است و بنابراین احتمال بدحالی در این بیماران بیشتر است، اگر میزان شیوع بین کودکان بیشتر شود، ما واقعاً دیگر جا نداریم، چون ای‌سی‌یو ما تقریباً پر است، حتی اگر امکانات هم به اندازه‌ی کافی در بیمارستان‌ها وجود داشته باشد، چون حوزه‌ی درمان کودک را به دست هر کسی نباید داد، آن‌وقت نیاز به متخصص مسئله‌ی مهم‌تری است.»

روز شنبه ایرج حریرچی، معاون وزیر بهداشت در یک برنامه خبری در صداوسیمای ایران گفت که در ماه‌های گذشته، حدود ۲۰۰ دانش‌آموز جانشان را به دلیل کرونا از دست داده‌اند: «در هشت ماه گذشته، تعداد مبتلایان به کرونا در میان دانش‌آموزان، بیش از ۱۰ هزار نفر بوده و حدود  ۲۰۰ نفر از آنان جان باخته‌اند.»

او با این‌وجود از تصمیم دولت برای بازگشایی مدارس دفاع کرد و گفت که منشأ آلودگی دانش‌آموزان نه محیط‌های آموزشی و همسالان که از محیط‌های دیگر بوده است: «منشأ ابتلای اکثر قریب به اتفاق دانش‌آموزان و معلمان مبتلا به کرونا، جامعه بوده است و از زمان بازگشایی مدارس تاکنون در محیط مدرسه کسی به کرونا مبتلا نشده است.»

با این وجود کادر درمان نظری یکسره متفاوت با مقام‌های وزارت بهداشت دارند و خواستار غیرحضوری‌شدن تمامی مقاطع آموزشی هستند.

پس از اعلام بازگشایی مدارس، دکتر محمدرضا ظفرقندی، رئیس سازمان نظام پزشکی با انتشار نامه‌ای سرگشاده خطاب به وزیر آموزش‌وپرورش درباره جهش ابتلا به کرونا هشدار داد. او از دولت خواست در این تصمیم خود تجدیدنظر کند چرا که کادر درمان به‌شدت فرسوده شده‌اند و امکانات بهداشتی و پزشکی برای مقابله با یک جمعیت گسترده مبتلا به کرونا فراهم نیست.

از: ایندیپندنت

رئیس مدیریت بحران شهرداری تهران: احتمال وقوع موج بزرگ کرونا در تهران/۲ هزار مبتلا در شهرداری/ ملاحظاتی در ردیابی بیماران کرونایی وجود دارد که قانع‌‌کننده نیست

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران از احتمال وقوع موج بزرگ کرونا در پایتخت خبر داد.

«رضا کرمی محمدی» رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا تغییری در غربالگری افراد انجام شده است یا نه گفت: در مساله غربالگری هیچ تغییری ایجاد نشده است و شهرداری نیز اقدامات خود را در این زمینه انجام می‌دهد.اکنون در مساله دفن پسماند اقدامات بهتر و باکیفیت‌تر از قبل انجام می‌شود و اگر لازم باشد، امکان تشدید این اقدامات وجود دارد، البته این بستگی به درخواست ستاد مبارزه با کرونا دارد.

وقوع موج بزرگ کرونا در تهران محتمل است

او با اشاره به احتمال وقوع موج بزرگ کرونا در تهران به دلایل آن اشاره کرد و گفت: در شرایط موجود اگر موجی بیاید و با توجه به اینکه درصدی از مردم پروتکل‌ها را رعایت نمی‌کنند، غربالگری اجرا نمی‌شود و امکان اجرای قرنطینه وجود ندارد، این احتمال وجود دارد که با موج بزرگی روبرو شویم و باید برای وقوع آن آمادگی داشته باشیم.

کرمی محمدی در پاسخ به این سوال که آیا ردیابی بیماران کرونایی که فرمانده ستاد کرونای شهر تهران به آن اشاره کردند با همکاری شهرداری تهران بوده و چرا شهرداری که در هفته های اول شیوع کرونا نسبت به آن اقدام کرد این فرایند را متوقف کرده است؟ گفت: دو ردیابی در دوره اول شیوع کرونا انجام شد که یکی از آنها توسط وزارت ارتباطات و در سطح کشور انجام شد و دیگری در سطح شهرداری و از طریق افرادی که در سامانه “تهران من” ثبت نام کرده بودند، صورت گرفت.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران افزود: این پتانسیل هنوز هم وجود دارد، اما باید به این نکته توجه کرد که همه شهروندان در این سامانه عضو نیستند.

ردیابی بیماران کرونایی به شناسایی مبتلاهای دیگر کمک می‌کند

او در پاسخ به این سوال که اجرای ردیابی چه کمکی در روند مقابله با کرونا دارد، گفت: این اقدام مقدمات و موخراتی دارد که باید با هم انجام شود. ردیابی بیمار اقدامی است که می‌تواند به شناسایی محل‌های احتمالی ابتلای دیگر افراد کمک کند. در نتیجه باید بتوانیم بیمار را ردیابی کنیم، چرا که ممکن است، بیماری از بیمارستان مرخص شده و یا اصلا در بیمارستان پذیرش نشده باشد، اما در عین حال به داروخانه‌های مختلف برای تهیه دارو مراجعه کند و کسی هم متوجه نشود، در نتیجه این قبیل موارد را باید ردیابی کرد، اما بعید می‌دانم اکنون درحال اقدام باشد.

ملاحظاتی در ردیابی بیماران مبتلا به کرونا وجود دارد

کرمی محمدی افزود: شهرداری راسا نمی‌تواند نسبت به اجرای این طرح اقدام کند، چرا که نهادهای مسئول باید آن را مشخص کند و قوانینی گذاشته‌اند که فراتر از آن نمی‌شود، اقدام کرد، در نتیجه باید مجوز آن از سوی ستاد صادر شود، اما ستاد این مورد را درخواست نکرده است و شهرداری راسا نمی‌تواند نسبت به ردیابی بیماران اقدام کند.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران در پاسخ به این سوال که این ردیابی با توجه به شرایط کنونی تهران که به چهار راه تبادل کرونا تبدیل شده تا چه اندازه می‌تواند در مهار کرونا اثرگذار باشد، اظهار داشت: از نظر  من خیلی می‌تواند، اثرگذار باشد و این کار یک تحول اساسی در مبارزه با کرونا است، اما اینکه ملاحظات دوستان چیست که نسبت به اجرای آن اقدام نمی‌کنند، را نمی‌دانم. از آنها در این باره سوال کردیم و جواب قانع کننده‌ای درباره این ملاحظه نشنیدیم.

ظرفیت‌های اجرایی در ردیابی بیماران کرونایی وجود دارد

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران تاکید کرد: این اقدام شدنی است و ظرفیت‌های اجرای آن را نیز داریم.

او درباره استفاده از سوله‌های مدیریت بحران در موج سوم کرونا گفت: سوله‌های قبلی که برای این منظور اختصاص داده شده بود، پابرجاست و هنوز تقاضای دیگری اعلام نشده است. ضمن اینکه در این فرصت چندماهه، به ظرفیت‌های بیمارستانی اضافه شد و به این اقدامات خارج از عرف بهداشتی دیگر نیازی نیست، چرا که ظرفیت فیزیکی محل نگهداری مهم است.

از تمام ظرفیت‌های شهرداری برای مقابله با کرونا استفاده نمی‌شود

کرمی محمدی در پاسخ به این سوال که شهرداری در موج سوم اقدام خاصی را برای مبارزه با کرونا در پیش گرفته است؟ گفت: الان مبارزه با کرونا مدیریت واحد دارد و اگر خارج از آن اقدام شود، برخورد جدی می‌شود. اقدامات حتما باید توسط ستاد کرونای شهر تهران و یا ستاد ملی انجام شود. ظرفیت شهرداری تهران در مبارزه با کرونا خیلی زیاد است، اما هیچ درخواستی خارج از اقداماتی که انجام می‌شود، تاکنون صورت نگرفته است. همه عزیزان در ستاد نیز با پتانسیل‌های شهرداری آشنایی دارند.

او در پاسخ به این سوال که از ظرفیت شهرداری آنگونه که در هفته‌های ابتدایی کرونا استفاده می‌شد، چرا دیگر استفاده نمی‌شود، گفت: در زمینه‌هایی همینطور است و این مساله وجود دارد.

ابتلای ۲ هزار نفر در شهرداری تهران به کرونا

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران درباره آمار ابتلای کارکنان شهرداری تهران به کرونا گفت: از ابتدای شیوع کرونا تاکنون در بخش‌های مختلف شهرداری ۲ هزار نفر به کرونا مبتلا شده‌اند. تعداد فوتی‌ها کم بوده، اما بیشتر ابتلاهای منجر به فوت در موج دوم شیوع کرونا اتفاق افتاد. تعداد مبتلایان در شهرداری صعودی است، اما ابتلای خفیف‌تر تاکنون منجر به فوت همکاران ما نشده است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.