آمار رسمی کرونا در ایران؛ شناسایی ۳۸۲۵ بیمار و ۲۱۱ فوتی جدید

پنجشنبه, ۱۰ام مهر, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

براساس آمار وزارت بهداشت ایران، با درگذشت ۲۱۱ بیمار دیگر مبتلا به کرونا در شبانه‌روز گذشته، آمار رسمی قربانیان این ویروس در ایران، با افزایش نسبت به روزهای گذشته، به ۲۶ هزار و ۳۸۰ نفر رسید.

همزمان رئیس‌جمهور ایران نیز از وضع جریمه‌ متناسب با تخلف از مقررات بهداشتی در سه سطح ادارات، اصناف و کسب‌وکارهای خصوصی و فضاهای عمومی خبر داد.

سیما لاری، سخنگوی وزارت بهداشت، روز پنج‌شنبه، دهم مهر، در گزارش روزانه خود از شناسایی سه هزار و ۸۲۵ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ خبر داد و گفت در حال حاضر بیش از چهار هزار و صد نفر از بیماران در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت‌های ویژه قرار دارند.

بر اساس این گزارش رسمی، مجموع بیماران مبتلا به کرونا در ایران نیز از ۴۶۱ هزار نفر گذشته است.

درستی آمار روزانه و رسمی اعلام‌شده از سوی وزارت بهداشت، همواره از سوی برخی کارشناسان مستقل مورد تردید جدی قرار گرفته و برخی منابع می‌گویند آمار ابتلا و قربانیان در ایران بین دو تا چند برابر آمار رسمی است.

امروز حسن روحانی، رئیس‌ جمهوری ایران، نیز در جلسه رؤسای کمیته‌های ستاد ملی مقابله با کرونا با تأکید بر ضرورت وضع جرائم لازم برای تضمین رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی گفت: «جرائمی متناسب با تخلفات در سه سطح ادارات، اصناف و کسب‌وکارهای خصوصی، و فضاهای عمومی اعمال می‌شود.»

به‌گفته آقای روحانی، برای افرادی که در هر یک از این سطوح به پروتکل‌های بهداشتی بی‌اعتنایی کنند، جریمه مشخص شده است.

بنا به اعلام وزارت بهداشت، در حال حاضر وضعیت استان‌های تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، چهارمحال و بختیاری، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان و یزد همچنان قرمز است.

چهار استان کردستان، هرمزگان، فارس و گلستان نیز هنوز در وضعیت هشدار قرار دارند.

از: رادیو فردا

*****

تلخ‌ترین روز دو کلانشهر از آغاز همه‌گیری؛ ثبت بیشترین تعداد جان‌باختگان روزانه بر اثر کرونا در تهران و تبریز

روسای ستاد مقابله با کرونا در  تهران و تبریز اعلام کردند که روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه «تلخ‌ترین روز» این دو شهر از زمان شیوع کرونا رقم خورده و در هر دو کلان‌شهر تهران و تبریز رکورد بیشترین  «تعداد جان‌باختگان روزانه بر اثر کرونا» به ثبت رسیده است.

علیرضا زالی، فرمانده عملیات مقابله با کرونا در پایتخت، اعلام کرد که روز سه‌شنبه هشتم مهر ماه یکی از تلخ‌ترین روزها از زمان شیوع کرونا بوده است و «ما شاهد بیشترین میزان مرگ و میر ناشی از کرونا در تهران بودیم و بالاترین رکورد فوتی‌های کرونا در پایتخت ثبت شده است.»

زالی گفت ما پیشتر بیشترین شمار جان‌باختگان کرونا را در روزهای  بیست و هشتم اسفند ۹۸، چهارم فروردین ، دوم و چهارم مردادماه ۹۹ داشتیم ولی آمار جان‌باختگان روز سه‌شنبه هشتم مهر ماه  از همه پیک‌های قبلی مرگ و میر بر اثر کرونا بالاتر بود و قدر مطلق فوتی در تهران در ارتباط با کرونا در این روز بالاترین رکورد ثبت شده مرگ و میر ثبت شده در استان تهران بوده است.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در پایتخت آمار جان‌باختگان روز سه‌شنبه تهران را اعلام نکرد. این در حالی است که یک هفته قبل ناهید خداکرمی، عضو شورای شهر تهران، گفته بود که «از زمان آغاز موج سوم کرونا تعداد فوتی‌ها در طول روز به ۹۰ هم رسیده و احتمال افزایش فوتی‌ها بیشتر از موج اول و دوم وجود دارد.»  خداکرمی پیشتر نیز رکورد پایتخت در جان‌باختگان بر اثر کرونا طی یک روز را  در اوایل مرداد ماه را بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ نفر طی یک روز اعلام کرده و گفته بود بعد از کاهش مرگ و میر در اواخر مرداد این تعداد به ۵۰ تا ۶۰ نفر رسید.

علیرضا زالی فرمانده عملیات مقابله با کرونا در تهران در آمار  از شمار بستری‌شدگان نیز اعلام کرد که در بیست و چهار ساعت منتهی به عصر چهارشنبه، دست‌کم ۸۷۰  بیمار جدید مبتلا به کرونا در بخش‌های عادی و ۱۶۸ بیمار نیز در بخش‌های وِیژه بیمارستان‌های تهران بستری شدند.

او گفت که براساس آمارهای رسمی میزان بستری موارد جدید ابتلا به کرونا طی دو روز گذشته حدود یک هزار نفر در روز بوده است که «نگران کننده» است.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در پایتخت خواهان اجرای فوری محدودیت‌ها در تهران شد و گفت که ما محدودیت‌هایی را در اول هفته‌جاری پیشنهاد دادیم ولی تاکنون پاسخ روشنی دریافت نکردیم.

زالی افزود که ما آماده هستیم بسته محدودیت‌ها از روز شنبه آینده اعمال شود و همچنین «جرایم بازدارنده عدم رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی و عدم استفاده از ماسک» نیز از پیشنهادات ستاد مقابله با کرونای تهران است که در صورت تایید ستاد ملی مقابله با کرونا آماده اجرای این محدودیت‌ها از روز شنبه هستیم.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در پایتخت هشدار داد که تاخیر در اجرای محدودیت‌ها در تهران می‌تواند در شرایط فعلی پایتخت که بحرانی است و در وضعیت کاملا قرمز به‌سر می‌برد، نگرانی زاید الوصفی را ایجاد کند.

تلخ‌ترین روز کرونایی  در تبریز؛ شمار جان‌باختگان روزانه بر اثر کرونا از ۳۰ نفر در روز گذشت

همزمان بهروز مهدوی، فرماندار و رییس ستاد مبارزه با کرونای تبریز نیز با تاکید براینکه «تعداد فوتی‌های بیماران کرونا در تبریز از تعداد فوتی‌های عادی پیشی گرفت و آمار فوتی‌های ناشی از کرونا در شهرستان تبریز به شدت افزایش یافته و به بالای ۳۰ نفر در شبانه روز رسیده است.»

مهدوی روز چهارشنبه در جلسه هماهنگی نحوه ارتقاء اجرای پروتکل‌های بهداشتی و پیشگیری از کووید-۱۹ در تبریز، تاکید کرد که رسیدن شمار مرگ روزانه بر اثر کرونا به به بالای ۳۰ نفر در شبانه روز در تبریز، بسیار نگران کننده است و این آمار همچنان سیر صعودی دارد.

فرماندار تبریز افزود که در اوایل سال که ورودی‌های شهرها کنترل و بسیاری از اماکن عمومی و اصناف تعطیل بود، روزانه کمتر از ۱۰ نفر فوتی داشتیم اما اکنون آمار مرگ و میر کروایی بیش از ۳۰ نفر در هر روز شده است و این در حالی است حساسیت دستگاه‌ها و مردم نسبت به موضوع کاهش یافته و نوعی بی‌تفاوتی حاکم شده است.

از: ایران اینترنشنال

*****

بازگشت بخشی از محدودیت‌های کرونایی به اصفهان، خوزستان و کردستان

مقام‌های سه استان اصفهان، خوزستان و کردستان اعلام کردند که با توجه به وضعیت قرمز کرونا، محدودیت‌هایی را در مراکز پرخطر این استان‌ها به اجرا گذاشته‌اند.

بازگشت بخشی از محدودیت‌های کرونایی به اصفهان درحالی است که مقام‌های مسئول در این استان و از جمله کمال حیدری، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از وضعیت بحرانی کرونا در این استان خبر داده‌اند. حیدری چهار روز قبل شمار جان‌باختگان روزانه بر اثر کرونا در استان اصفهان را حدود ۵۰ نفر اعلام کرد و گفت: «ما اوایل شهریور روزی۲۰ فوتی [بر اثر کرونا] داشتیم، الان رسیده به حدود ۵۰ فوتی در روز.»

حجت‌الله غلامی، سخنگوی ستاد مقابله با کرونای استان اصفهان در همین زمینه اعلام کرد که مراکز پُرخطر مانند استخرها، تالارها، سالن‌های ورزشی، سینماها، چایخانه‌ها، کافی‌شاپ‌ها، گیم‌نت‌ها، بازارهای محلی و هفتگی، پارک‌ها، تفرجگاه‌ها، باغ‌وحش‌ها و شهربازی‌ها از ۱۰ مهر به مدت یک هفته تعطیل است.

غلامی همچنین گفت که  برنامه آموزش در مدارس، آموزشگاه‌های فنی حرفه‌ای، خصوصی، زبانسراها و کتابخانه‌ها نیز در استان اصفهان از دوازدهم مهر به مدت یک هفته به صورت غیرحضوری خواهد بود.

سخنگوی ستاد مقابله با کرونای استان اصفهان افزود که نمازجمعه نیز در تمام شهرستان‌های استان اصفهان جز خور و بیابانک و دهاقان اقامه نخواهد شد و به‌منظور کاهش حجم مسافر در ناوگان حمل و نقل عمومی، قانون زوج و فرد خودروها در شهر اصفهان هم تا پایان آبان‌ سال‌جاری  اعمال نخواهد شد.

غلامی تاکید کرد که  شهرداری‌های سراسر استان اصفهان به‌ویژه شهرهای دارای بوستان حاشیه رودخانه با کمک نیروهای پارکبان و همکاری نیروی انتظامی از توقف و اتراق افراد در پارک‌ها جلوگیری خواهند کرد.

همزمان غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان، در نامه‌‌ای به فرمانداری‌‌ها و شهرداری‌های این استان تاکید کرد که به دلیل شرایط قرمز کرونا، همه پارک‌ها، باشگاه‌های ورزشی و موسسات آموزشی در این استان تا پایان وضعیت قرمز تعطیل است.

رضا نجاتی، سخنگوی سخنگوی ستاد مقابله با کرونای استان خوزستان، خبر داد که نامه دیگری نیز با امضای استاندار به مسئول دبیرخانه ائمه جمعه در خصوص عدم برگزاری نماز جمعه و جماعت تا پایان شرایط قرمر کرونا در شهرهای خوزستان ابلاغ شده است.

با این حال سخنگوی سخنگوی ستاد مقابله با کرونای استان خوزستان به طور قطعی از عدم برگزاری نماز جمعه و مراسم مذهبی سخن نگفت ولی افزود که انتظار می‌رود همه همکاری کنند تا از این شرایط سخت و نفس گیر عبور کنیم.

همزمان روز پنج‌شنبه دهم مهر ماه، محمدابراهیم زارعی سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کردستان اعلام کرد که در این استان نیز  برخی از مراکز تجمع، خدماتی و عمومی به منظور پیشگیری از گسترش شیوع کرونا به مدت دو هفته تعطیل شده است.

زارعی گفت که با توجه به روند افزایشی بیماری کووید-۱۹ جهت پیشگیری بیماری کرونا و به منظور رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای حفظ سلامت مردم این تعطیلی از ۱۰ تا ۲۴ مهرماه برای چهار دسته از مراکز اعمال می‌شود که این مراکز در تمام شهرستان‌های استان کردستان شامل تالارهای پذیرایی، قلیان سراها، قهوه خانه‌ها، کافی شاپ‌ها و آرامستان‌ها است. همچنین فعالیت رستوران‌ها و غذاخوری‌ها نیز در این مدت صرفا به صورت بیرون‌بر خواهد بود.

سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کردستان گفت که در خصوص تعطیلی مدارس و مراکز آموزشی در این استان هیچ تصمیمی گرفته نشده است و تاکید کرد که تصمیم گیری در این خصوص بر عهده ستاد ملی مقابله با کرونا بوده و ستاد استانی تابع تصمیمات آنها است.

از: ایران اینترنشنال

*****

نماینده مهاباد: ۴۰ بیمار مبتلا به کرونا به خاطر پرداخت نشدن هزینه بیمارستان با «مشکل ترخیص» روبه‌رو شدند

جلال محمودزاده، نماینده مهاباد در مجلس شورای اسلامی، می‌گوید ۴۰ بیمار مبتلا به کرونا در این شهرستان که در بیمارستان بستری بودند، به دلیل پرداخت نشدن هزینه درمان با «مشکل در ترخیص» روبه‌رو شدند.

به گفته نماینده مهاباد، هزینه درمان هر بیمار کرونایی در صورت استفاده از شش آمپول حدود ۹ میلیون تومان است و «تعداد زیادی» از افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی در پرداخت هزینه‌های درمان کرونا مشکل دارند.

محمودزاده گفت که در مهاباد «دست کم ۴۰ بیمار» می‌شناسد که با مشکل ترخیص مواجه هستند. او تاکید کرد که وزارت بهداشت باید هزینه‌های بیماری کرونا را به عهده بگیرد.

پیش از این وزیر بهداشت از بیمارستان ها خواسته بود که افراد «فاقد پوشش بیمه، بی بضاعت یا اتباع خارجی» را پذیرش کنند. با این حال بارها رسانه‌های ایران از دریافت هزینه‌های چند میلیونی از بیماران در بیمارستان‌های خصوصی و همچنین دریافت بخشی از هزینه‌های درمان در بیمارستان‌های دولتی خبر داده‌اند.

از: ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.