حدود ۱۵ هزار نفر بر اثر کرونا در تهران جان باخته‌اند؛ پیشنهاد تعطیلی کامل دوهفته‌ای پایتخت، فوت ۲۵۲ بیمار کرونایی در شبانه‌روز گذشته

یکشنبه, ۲۷ام مهر, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

ناهید خداکرمی، عضو شورای شهر تهران، گفته است که تاکنون ۱۴ هزار و ۹۳۱ نفر در تهران به خاطر کرونا جان خود را از دست داده‌اند.

به گزارش روزنامه همشهری، او با اعلام اینکه ۵۰ درصد مرگ و میر ناشی از کرونا در تهران رخ می‌دهد، گفته است از مجموع مبتلایان به کرونا در تهران، ۳۷۹۳ نفر اتباع خارجی بوده‌اند.

پیش از این، خانم خداکرمی در روز ۵ مهرماه از مرگ ۱۲ هزار نفر در پایتخت به دلیل کرونا خبر داده بود.

با احتساب بازه زمانی ۲۲ روزه اعلام این آمار، در این مدت ۲ هزار و ۹۳۱ نفر دیگر بر اثر کرونا در تهران جان باخته‌اند که میانگین روزانه ۱۳۳ مورد مرگ بر اثر کرونا در پایتخت را نشان می‌دهد.

محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران، نیز گفته است آمار روزانه فوتی‌های کرونا در تهران نزدیک ۱۵۰ نفر شده است.

روزنامه همشهری در شماره روز یک‌شنبه ۲۷ مهرماه خود نتایج یک پروژه تحقیقاتی را منتشر کرده است که نشان می‌دهد میزان کشندگی بیماری کرونا در تهران در موارد بستری ۱۲.۳ درصد بوده است که نسبت مرگ و میر بالایی محسوب می‌شود.

نتایج این تحقیقات که به سفارش شورای شهر تهران انجام شده، نشان می‌دهد که «سیاست‌های اجرایی» برای کنترل کرونا در تهران ناموفق بوده است.

نادر توکلی،‌ معاون ستاد کرونای تهران، هم شامگاه شنبه ۲۶ مهرماه در یک مصاحبه تلویزیونی گفته «موج آلودگی» در تهران «بسیار بالا» است و تعداد بستری‌ها به شدت افزایش یافته است.

به گفته این مقام مسئول در حال حاضر ۵ هزار و ۳۰۰ بیمار مبتلا به کرونا در تهران بستری هستند و «تعداد مرگ و میر به شدت بالا رفته است».

با افزایش نگرانی‌ها درباره وضعیت کرونا در تهران، محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران پیشنهاد داده است که تهران و برخی کلانشهرها، دو هفته به طور کامل تعطیل شوند.

او در جلسه روز یک‌شنبه ۲۷ مهرماه شورای شهر تهران گفته است اگر چنین اقدامی انجام نشود، «به نظر می رسد نتوانیم از پس موج سوم بربیایم».

درخواست تعطیلی کامل تهران برای دو هفته در حالی مطرح شده است که علیرضا رئیسی، معاون وزیر بهداشت ایران روز شنبه در یک گفت‌وگوی تلویزیونی تاکید کرده است که «وضع کشور ما به گونه‌ای نیست که مانند کشورهای اروپایی و آمریکایی، تعطیلی کامل اعلام و مردم را خانه نشین کنیم».

به گفته آقای رئیسی، دولت «توان مالی پرداخت هزینه‌های زندگی مردم» را ندارد و و «مردم هم پذیرای چنین شرایطی نیستند».

ستاد مقابله با کرونای تهران در روزهای گذشته برای کنترل شیوع کرونا در پایتخت اقدام به اعمال برخی محدودیت‌ها مانند ممنوعیت برگزاری مراسم‌های اجتماعی و مذهبی، تعطیلی باشگاه‌های ورزشی، کافه‌ها و مراکز تفریحی کرده است و این محدودیت‌ها را تا پایان هفته جاری تمدید کرده است.

از: رادیو فردا

*****

فوت ۲۵۲ بیمار کرونایی در شبانه‌روز گذشته

از دیروز تا امروز ۲۷ مهر ۳ هزار و ۸۹۰ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۶۶۱ نفر از آنها بستری شدند

سخنگوی وزارت بهداشت از فوت ۲۵۲ بیمار کرونایی و شناسایی ۳۸۹۰ بیمار جدید در شبانه‌روز گذشته خبر داد.

به گزارش ایلنا، «سیما سادات لاری» سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد: از دیروز تا امروز ۲۷ مهر ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۳ هزار و ۸۹۰ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۶۶۱ نفر از آنها بستری شدند و مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۵۳۰ هزار و ۳۸۰ نفر رسید.

وی ادامه داد: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۲۵۲ بیمار کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۳۰ هزار و ۳۷۵ نفر رسید.

لاری افزود: خوشبختانه تاکنون ۴۲۷ هزار و ۴۰۰ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند و ۴۷۴۴ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

به گفته‌ی سخنگوی وزارت بهداشت تاکنون چهار میلیون و ۵۱۱ هزار و ۱۵۴ آزمایش تشخیص کووید ۱۹ در کشور انجام شده است.

وی افزود: استان‌های تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، چهارمحال و بختیاری، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان، یزد و کردستان در وضعیت قرمز قرار دارند و استانهای هرمزگان، فارس و گلستان نیز در وضعیت هشدار قرار دارند.

*****

معاون وزیر بهداشت: اجرای سیاست ایمنی جمعی در برابر کرونا، میلیون‌ها فوتی خواهد داشت

معاون وزیر بهداشت گفته است برای رسیدن به «ایمنی جمعی» باید ۶۶ درصد جمعیت کشور به کرونا مبتلا شود که در این صورت «میلیون‌ها فوتی خواهیم داشت» و «حرکت به سمت ایمنی جمعی امکان پذیر نیست».

علیرضا رئیسی که شامگاه شنبه ۲۶ مهرماه با برنامه‌ تلویزیونی «نگاه یک» گفت‌وگو می‌کرد، همچنین خبر داده است که تاکنون به طور قطعی «قطعی کمتر از ۱۵ درصد از کل جمعیت کشور» به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند.

بر اساس برآوردی که معاون وزیر بهداشت ایران ارائه داده است تاکنون بیش از ۱۲ میلیون نفر از ایرانیان به کرونا مبتلا شده‌اند، این در حالی است که آمار رسمی که از میزان مبتلایان از سوی وزارت بهداشت اعلام شده، بیش از ۵۲۶ هزار نفر است.

ارائه برآوردهای متفاوت درباره میزان ابتلا به کرونا در ایران سابقه‌دار است. حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران تیرماه امسال گفت که ۲۵ میلیون ایرانی به کرونا مبتلا شده‌اند ولی وزارت بهداشت این آمار را رد کرد.

همان زمان مسعود مردانی، عضو کمیته کشوری کرونا اعلام کرد که ۱۸ میلیون ایرانی به کرونا مبتلا شده‌اند.

علاوه بر تفاوت در برآوردهای مربوط به این بیماری، اعلام آمارهای رسمی کرونا در ایران نیز محل تردید بوده است.

در حالی که وزارت بهداشت آمار مرگ و میر ناشی از کرونا را اندکی بیش از ۳۰ هزار نفر اعلام کرده، ایرج حریرچی، معاون کل وزات بهداشت گفته است آمارهای مربوط کرونا در ایران ۲.۲ برابر چیزی است که اعلام می‌شود.

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.