عضو شورای عالی نظام پزشکی: تعداد قربانیان کرونا در ایران تا ۴ برابر آمار رسمی است

یکشنبه, ۴ام آبان, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

عکس از آرشیو

حسین قشلاقی، عضو شورای عالی نظام پزشکی گفته است که آمار قربانیان کرونا در ایران ۳ تا ۴ برابر آمار رسمی است که توسط وزارت بهداشت اعلام می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، او گفته است که این آمار را «بر اساس گزارش‌های میدانی کادر درمان» می‌توان به دست آورد.

حسین قشلاقی گفته است آمار کرونا در ایران «نسبت به خیلی از کشورها به ظاهر پایین گزارش می‌شود» و برخی فوتی‌های ناشی کرونا «بر تیم درمان کاملاً محرز بوده اما در لیست فوتی‌های وزارت بهداشت قرار نمی‌گیرد».

بر اساس آمار وزارت بهداشت، تا روز شنبه ۳ آبان، ۳۲ هزار و ۳۲۰ نفر بیمار مبتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند.

با توجه به گفته‌های این عضو شورای عالی نظام پزشکی باید آمار فعلی قربانیان کرونا در ایران را بیش از ۱۲۹ هزار نفر دانست.

اعلام آمارهای متفاوت درباره قربانیان کرونا، رویه‌ای معمول در ایران است و همواره درباره درستی و شفافیت آمارهای کرونا در ایران گمانه‌زنی مطرح بوده است.

پیش از این،‌ ایرج حریرچی، معاون کل وزیر بهداشت گفته بود که آمار قربانیان کرونا در ایران تا ۲.۲ برابر آمار رسمی است.

در یک مورد، یک کارشناس حوزه سلامت که در حوزه کرونا نیز فعال بود، آمار واقعی مرگ و میر و مبتلایان کرونا در ایران را بیست برابر آمار رسمی اعلام کرده بود که این آمار توسط مقام‌های وزارت بهداشت تکذیب شد.

علاوه بر این، مقام‌های وزارت بهداشت ایران از اعلام تفکیکی آمارهای کرونا در استان‌های مختلف نیز خودداری می‌کنند و به طور کلی وضعیت استان‌ها را سفید، زرد و قرمز اعلام می‌کنند.

در حال حاضر، بر اساس گفته‌های سخنگوی وزارت بهداشت ۴۳ «شهرستان بحرانی» وجود دارند که قرار است از روز دوشنبه، پنجم آبان‌ماه، به مدت یک هفته خبر، محدویت‌هایی شدید در آنها اعمال شود.

با افزایش میزان مرگ و میر و مبتلایان در ایران، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در اولین جلسه حضوری علنی که پس از ۸ ماه از شروع بحران با مسئولان ستاد ملی کرونا داشت، دستور افزایش محدویت‌های سفر و تشکیل یک قرارگاه برای پیگیری مصوبات ستاد ملی کرونا و از اعمال جریمه برای شهروندانی که از مقررات پیروی نمی‌کنند، حمایت کرده است.

از: رادیو فردا

*****

کرونا در ایران؛ شروع دوباره دعوا برسر تعطیلی اماکن مذهبی

آمارهای رسمی کشور می‌گویند که شدت شیوع کرونا در ایران به بالاترین میزان خود رسیده است. رئیس جمهوری اسلامی ایران از ۹ برابر شدن قدرت سرایت ویروس می‌گوید و رشد شمار دچارشدگان به ویروس و به تبع آن، بالارفتن تعداد جان‌باختگان، نگرانی‌های بسیاری ایجاد کرده است. امروز، شنبه سوم آبان ماه، کمیته‌های درمان و اجتماعی امنیتی ۴۳ شهرستان ایران اعلام کردند که از روز دوشنبه محدودیت‌های شدیدی به مدت یک هفته، در این شهرستان‌ها اعمال خواهد شد.

شدت‌گیری بحران کرونا در ایران، باردیگر موضوع تعطیلی حرم رضوی در مشهد و حرم حضرت معصومه در قم و حرم عبدالعظیم در تهران را به میان آورده است؛ موضوعی که با شروع همه‌گیری کرونا در ایران، یکی از اصلی‌ترین جدل‌های مقامات پرنفوذ مذهبی در حکومت با مقامات بهداشتی و اجرایی کشور بود.

پس از اعلام محدودیت‌های جدید کرونایی در کشور، خبرگزاری فارس، رسانه نزدیک به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، امروز، شنبه سوم آبان، در گزارشی کوتاه نوشته است که برخلاف ادعای یک رسانه «اصلاح‌طلب»، حرم‌ها در ایران تعطیل نخواهد شد.

به نوشته خبرگزاری فارس، «هنوز جزئیاتی از محدودیت‌ها اعلام نشده و فقط به طور کلی بیان شده که محدودیت‌های شدید در شهرهای بحرانی اعمال می‌شود.»

این خبرگزاری در ادامه با اشاره به آن که یکی از «رسانه‌های اصلاح‌طلب» با انتشار تصویر دسته‌بندی مشاغل اعلام کرده استت که حرم‌های امام رضا، حضرت معصومه، حضرت عبدالعظیم، امامزاده صالح، شاهچراغ و مسجد جمکران در شمار حرم‌های تعطیل شده هستند، می‌نویسد: «شهر‌های مشهد، قم، شیراز، تهران و ری، اصلاً در لیست ۴۳ شهر با وضعیت بحرانی نیستند. این در حالی است که زیارتگاه‌ها و اماکن متبرکه در فهرست شماره ۲ گروه‌های شغلی هستند، و با این حساب، شهرهایی که در فهرست شهرهای بحرانی نیستند، به فعالیت گذشته خود ادامه خواهند داد.»

تاکید این خبرگزاری بر عدم تعطیلی اماکن مذهبی در روزهایی که تقریبا همه ایران در سخت‌ترین برهه از مبارزه با کرونا به سر می‌برد، نشان آغاز دوباره جدل موافقان و مخالفان تعطیلی اماکن مذهبی در کشور است.

این خبرگزاری می‌نویسد که براساس پیگیری‌های خبرنگار خود از مسئولان آستان قدس رضوی، مسجد مقدس جمکران، و آستان حضرت عبدالعظیم، نتیجه گرفته است که «هیچ اطلاعیه یا دستورالعملی مبنی بر تعطیلی این اماکن مقدس ابلاغ نشده است.»

خبرگزاری فارس همچنین ادعا کرده است که در پی تماس با علیرضا وهاب‌زاده، مشاور رسانه‌ای وزیر بهداشت، این مقام مسئول درباره تعطیلی حرم‌ها اظهار بی‌اطلاعی کرده و گفته است: «مشخص نیست منبع خبر فوق کجاست.»

در ابتدای همه‌گیری کرونا، اجرایی شدن تصمیم بسته شدن حرم‌های رضوی در مشهد و حرم حضرت معصومه در قم، پس از فراز و فرودهای بسیار و مخالفت‌های فراوان نیروهای متعصب مذهبی، به سرانجام رسید. حالا هم به نظر می‌رسد که نیروهای مخالف با تعطیلی اماکن مذهبی کشور، مشغول زمینه‌چینی برای اعمال نظر خود بر مراجع تصمیم‌گیرنده بهداشتی و اجرایی کشور هستند.

از: ایندیپندنت


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.