هراس از خشم مردم و دشواری کنترل ویروس کرونا در ایران؛ روایت رسانه آلمانی از “شکست و پنهانکاری”

دوشنبه, ۵ام آبان, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

خاکسپاری در بهشت زهرا، ۲۹ مهرماه ۱۳۹۹، تهران – ATTA KENARE / AFP

آسوشیتدپرس به این موضوع پرداخته که با وجود نگرانی از خشم عمومی، ایران راه‌های زیادی برای کنترل ویروس کرونا در اختیار ندارد

دولت ایران درباره کنترل ویروس کرونا هر طرف با فشار روبروست. در حالی که مقامات پزشکی خواستار تعطیلی طولانی‌مدت و متمرکز هستند، روحانیون قدرتمند می‌خواهند مراسم مذهبی را برگزار کنند. رهبر ایران هم به دلیل احتمال افزایش خشم عمومی از وخیم‌تر شدن شرایط اقتصاد شکننده، تمایلی به افزایش محدودیت‎های کرونایی ندارد.

آسوشیتدپرس در مطلبی به این موضوع پرداخته که با وجود نگرانی‌هایی درباره افزایش خشم عمومی، ایران راه‌های زیادی برای کنترل ویروس کرونا در اختیار ندارد و سپس به تاریخچه کوتاهی از آنچه در حدود هشت ماه گذشته اتفاق افتاده، اشاره کرده است.

این مطلب با اشاره به مشکلات اقتصادی ایران و تضعیف ریال در مقابل دلار افزوده که رهبر ایران احتمال کمی برای تحمیل محدودیت‌های سخت به جا گذاشته چون این محدودیت‌ها آسیب بیشتری به اقتصادی که هم اکنون شکننده است می‌زند و خشم عمومی را برمی‌انگیزد.

میلیون‌ها کارگر در بخش‌های غیررسمی با انتخاب بین ماندن در خانه برای جلوگیری از انتشار ویروس یا امرار معاش خانواده‌هایشان روبرو هستند و و مقامات ایرانی هیچ راهنمایی روشنی به آنها نداده‌اند.

هنگامی که ویروس برای اولین بار در ماه بهمن بروز کرد، کارشناسان بین‌المللی ایران را به لاپوشانی بحران متهم کردند. دولت که پس از سرکوب اعتراضات اقتصادی سراسری و سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین بر فراز تهران، به شدت خواهان خنثی‌کردن [خشم] مردم و تقویت مشروعیت خود بود، از مردم خواست تا در انتخابات مجلس شرکت کنند و سالگرد انقلاب اسلامی ۱۳۵۷ را جشن بگیرند.

در اواسط فروردین‌ماه بود که با افزایش سرسام‌آور موارد ابتلا ایران تعطیلی دو هفته‌ای ادارات و مشاغل غیر ضروری را اعمال کرد. با این وجود، حتی در آن زمان، در ایام نوروز، سال نو ایرانی و بزرگ‌ترین تعطیلات کشور، ایرانیان از ممنوعیت سفر برای دیدار با خانواده یا رفتن به سواحل سرپیچی می‌کردند. در آن زمان ویدئویی در اینستاگرام به طور گسترده منتشر شد که نشان می‌داد رانندگان عصبانی به ماموران پلیس که قصد بستن جاده‌های شمال ایران را داشتند با فریاد حمله می‌کردند. درنهایت پلیس عقب‌نشینی کرد و به آنها اجازه عبور داد.

کشور در اردیبهشت‌ماه بازگشایی شد و موارد ابتلا دوباره افزایش یافت. در حالی که تعداد کشته‌های کشور در این ماه افزایش یافت، مقامات تلاش کردند تا اقداماتی از جمله تعطیلی دانشگاه‌ها و مدارس، ممنوعیت سفر به و از پنج شهر بزرگ، قانون ماسک اجباری در پایتخت ۱۰ میلیون نفری را اعمال کنند. به‌تازگی مدارس بازگشایی شده و معاون وزیر بهداشت هفته گذشته قول داده که پلیس سرانجام «جرائم کسانی که از قوانین سرپیچی می‌کنند را جدی‌تر می‌گیرد».

اکنون خطر این است که اگر شهروندان فقیر به دلیل عدم استفاده از ماسک جریمه شوند، یا تهرانی‌های طبقه متوسط ​​از فرار به سواحل شمالی خزر برای تعطیلات منع شوند، خشم عمومی نسبت به سایر نارضایتی‌ها، از جمله بحران اقتصادی و انزوای بین‌المللی، ممکن است به نقطه جوش برسد.

احتمال تظاهرات‌های مردمی، دولت را به چالش کشیده است و نمایندگان تندرو خواستار استعفای رئیس‌جمهور حسن روحانی شده‌اند. مجتبی ذوالنوری، رئیس کمیته تاثیرگذار امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، حتی به طور علنی خواستار «هزار بار حلق‌آویز شدن» روحانی تا زمانی شد که قلب مردم راضی شود.

روحانی از هر طرف با فشار روبروست. در حالی که مقامات پزشکی در تلویزیون دولتی خواستار تعطیلی طولانی‌مدت و متمرکز می‌شوند، روحانیون قدرتمند خواستار اجتماعات گسترده‌ای برای بزرگداشت مناسبات مذهبی مانند عاشورا شده و می‌گویند کسانی که بیمار می‌شوند هزینه «زنده نگه داشتن» مناسک مذهبی را می‌پردازند.

هفته گذشته سعید نمکی، وزیر بهداشت گفت: «من سه یا چهار روز پیش در خیابان دیدم که ۴۰ درصد از مسافران اتوبوس ماسک ندارند.» او به این موضوع اشاره کرد که مردم برای غذای رایگان صف می‌کشند و هیچ کس آنها را متفرق نمی‌کند. او سپس این پرسش را مطرح کرد که چگونه می‌توان در این شرایط همه‌گیری را کنترل کرد؟

۲۴ ساعت بعد، او در تلویزیون دولتی بود و اصرار داشت که در واقع همه چیز تحت کنترل است.

از: ایندیپندنت

*****

کرونا در ایران؛ روایت رسانه آلمانی از “شکست و پنهانکاری”

گزارشگر کانال یک تلویزیون آلمان ماجرای کرونا در ایران را حکایت ناکارآمدی، ناکامی و پنهانکاری ارزیابی می‌کند. او می‌گوید ظاهرا بسیاری از شهروندان به دلیل آشفتگی و سردرگمی سیاست‌ها با حکومت همکاری نمی‌کنند.    

default

اووه لوب، گزارشگر دفتر استانبول کانال یک تلویزیون آلمان سوم آبان (۲۴ اکتبر) در گزارشی به نقل از وینفرید بوختا، اسلام‌شناس و تحلیگر پیشین سازمان ملل در مسائل خاورمیانه وضعیت کرونا در ایران را حکایت شکست، غفلت و پنهانکاری ارزیابی می‌کند.

او می‌نویسد این قضاوتی سخت به نظر می‌رسد اما نگاهی به تحولات اخیر ایران که هر روز از یک رکورد تازه کرونا به رکوردی دیگر می‌رسد، این تصور را به وجود می‌آورد که او حق دارد.

این وضعیت در آمار رسمی و اظهارات برخی مسئولان نیز منعکس است. موج جدید شیوع کرونا از هفته‌های پایانی شهریور ماه آغاز شد و تعداد موارد ابتلا و مرگ در پیوند با کووید۱۹ با اندکی نوسان مدام و به شکل بی‌سابقه‌ای رو به افزایش بوده است.

ادامه روند بی‌سابقه ابتلا و مرگ در ایران

در نیمه دوم مهرماه فقط سه روز تعداد مبتلایان از چهار هزار نفر اندکی کمتر بود و در دو روز آخر ماه از پنج هزار نفر هم فراتر رفت. این رکوردشکنی‌های پی در پی در آبان ماه ادامه داشته و بالاترین رقم ابتلای روزانه در هشت ماه گذشته مربوط به دوم آبان با شش هزار و ۱۳۴ نفر بوده است. سوم آبان تعداد مبتلایان جدید پنج هزار و ۸۱۴ نفر اعلام شد.

آمار مرگ بیماران مبتلا به کووید۱۹ نیز در موج سوم اپیدمی بارها به رکورد تازه‌ای رسید. در شش روز گذشته هیچ روزی تعداد قربانیان کمتر از ۳۰۰ نفر نبوده و دیروز و امروز به ۳۳۵ مورد رسیده است.

در روزهای اخیر برخی مسئولان ارشد ستاد ملی مقابله به کرونا گفته‌اند آمار رسمی بیانگر واقعیت اپیدمی در ایران نیست و تعداد فوتی‌ها دو و نیم برابر ارقام اعلام شده و شمار مبتلایان دست‌کم دو برابر است.

بر این اساس تعداد واقعی قربانیان در روزهای اخیر باید بسیار فراتر از ۸۰۰ نفر و تعداد مبتلایان بیش از ۱۱ هزار نفر در روز باشد.

Iran | Coronavirus | Straßenszenen in Teheran

مقایسه آمار کشورهای مختلف بدون در نظر داشتن فاکتورهای متعدد و موثر، اغلب چندان راهگشا نیست اما گاهی می‌تواند برخی ابهام‌ها، کمبودها یا ناکارآمدی‌ها را آشکار کند.

جمعیت آلمان و ایران تقریبا یک اندازه است اما تعداد آزمایش‌های تشخیص کرونا در اولی تقریبا چهار برابر دومی است. تعداد قربانیان نسبت به افرادی که نتیجه آزمایش آنها مثبت شده در ایران و در قیاس با آلمان بسیار بالاست.

تفاوت آشکار آمار در ایران و آلمان

به عنوان نمونه در شبانه‌روز منتهی به سوم آبان بیش از ۱۴ هزار و ۷۰۰ مورد ابتلای جدید در آلمان شناسایی شده و تعداد قربانیان ۴۹ نفر بوده است. برای همین بازه زمانی تعداد مبتلایان جدید در ایران کمتر از شش هزار نفر و شمار قربانیان ۳۳۵ نفر اعلام شد.

گزارشگر کانال یک تلویزیون آلمان معتقد است وضعیت بحرانی اقتصاد ایران، رقابت‌های سیاسی، عدم هماهنگی بین نهادهای مختلف و جدی نگرفتن خطر پاندمی در ماه‌های اول توسط سران حکومت، از جمله رئیس جمهوری حسن روحانی و علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در ناکارآمدی در مقابله به کرونا موثر بوده است.

او می‌گوید این وضعیت باعث بی‌اعتمادی شهروندان به سیاست‌های مقابله به شیوع کرونا و عدم رعایت کافی دستورالعمل‌های بهداشتی شده است. سعید نمکی گلایه کرده که در بازرسی‌های خود در وسائل نقلیه عمومی متوجه شده که نیمی از مردم از ماسک استفاده نمی‌کنند.

سابقه پنهانکاری و بی‌اعتمادی

بی‌اعتمادی به مسئولان، گذشته از سابقه پنهانکاری و خلاف‌گویی‌های آنها، از همان روزهای اول تائید رسمی شیوع کرونا آغاز شد. مسئولان حکومتی پایان بهمن ماه شیوع ویروس در ایران را تائید کردند.

همان زمان گزارش‌های زیادی منتشر شد و بعد نیز بسیاری از مسئولان اعتراف کردند که شناسایی ورود کرونا به ایران به چند هفته قبل بازمی‌گردد. حکومت جمهوری اسلامی متهم می‌شود که برای کشاندن مردم به راهپیمایی ۲۲ بهمن و انتخابات مجلس در دوم اسفند تا حد ممکن تائید شیوع کرونا را به تعویق انداخته است.

موج سوم کرونا در ایران با چنان شدتی در حال گسترش است که ظاهرا چاره‌ای جز سخت‌گیری بیشتر و اعمال محدودیت‌های شدیدتر باقی نمانده است.

اعمال محدودیت شدید در ۴۳ شهر

سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری روز شنبه گفت: «بر اساس اعلام کمیته‌های درمان و اجتماعی امنیتی در ۴۳ شهرستان بحرانی کشور که بیشترین میزان ابتلا به کرونا را دارند، از روز دوشنبه به مدت یک هفته محدودیت‌های شدید اعمال می‌شود و در صورت لزوم در هفته بعد نیز این محدودیت‌ها اعمال خواهد شد.»

به گفته سیما سادات لاری شهرهایی که محدودیت‌های شدید در آنها اعمال می‌شود در استان‌های مختلف قرار دارند و استان‌هایی مانند آذربایجان شرقی و غربی و اصفهان از مناطق بسیار درگیر با بحران کرونا هستند.

مطابق آمار رسمی وزارت بهداشت از حدود هشت ماه پیش تا کنون ۵۶۲ هزار و ۷۰۵ مورد ابتلای قطعی به بیماری کووید۱۹ در ایران شناسایی شده و ۳۲ هزار و ۳۲۰ نفر از مبتلایان جان خود را از دست داده‌اند.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.