رکورد بی سابقه کرونا در کشور/ ۳۴۶ فوتی؛ ۶۹۶۸ مبتلا

سه شنبه, ۶ام آبان, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

رکورد جدید کرونا در 24 ساعت/ 346 فوتی؛ 6968 مبتلا

از دیروز تا امروز ۶ آبان، ۶ هزار و ۹۶۸ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که دو هزار و ۱۳۵ نفر از آنها بستری شدند. بر این اساس مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۵۸۱ هزار و ۸۲۴ نفر رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۵۸۱ هزار و ۸۲۴ نفر رسید، گفت: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۳۴۶ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند.

به گزارش ایسنا،دکتر سیما سادات لاری، گفت: از دیروز تا امروز ۶ آبان ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۶ هزار و ۹۶۸ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که دو هزار و ۱۳۵ نفر از آنها بستری شدند. بر این اساس مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۵۸۱ هزار و ۸۲۴ نفر رسید.

وی افزود: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۳۴۶ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۳۳ هزار و ۲۹۹ نفر رسید.

لاری با بیان اینکه خوشبختانه تا کنون ۴۶۳ هزار و ۶۱۱ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان ها ترخیص شده اند، ادامه داد: در عین حال ۴۹۹۵ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

به گفته وی، تا کنون چهار میلیون و ۷۸۶ هزار و ۷۶۹ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: استان های تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، چهارمحال و بختیاری، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان، یزد و کردستان در وضعیت قرمز قرار دارند.

به گفته وی، همچنین استان های هرمزگان، فارس، گلستان و سیستان و بلوچستان نیز در وضعیت نارنجی و زرد قرار دارند.

*****

معاون وزیر بهداشت: ۳۵ میلیون ایرانی تا مهرماه به کرونا مبتلا شدند

یک مقام بیمارستانی در تهران از اینکه مرگ‌های ۳۰۰ تایی در روز عادی شده و حساسیت نسبت به آمار مرگ‌ومیر ناشی از کرونا کاهش یافته انتقاد کرد؛ همزمان یک مقام وزارت بهداشت نیز می‌گوید تا مهرماه حدود ۳۵ میلیون نفر به کرونا مبتلا شدند.

رضا ملک‌زاده، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت روز سه‌شنبه به همشهری آنلاین گفت بر اساس تحقیق جدیدی که این وزارتخانه انجام داده، «برآورد این است که تا یک ماه پیش حدود ۳۵ میلیون نفر به کرونا مبتلا شده‌اند.»

به گفته او، «هنوز حدود ۵۰ میلیون ایرانی به این بیماری دچار نشده‌اند و در معرض خطر هستند.»

در اواخر تیرماه حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، گفته بود که بر اساس یک تحقیق وزارت بهداشت، تا آن زمان «۲۵ میلیون» ایرانی به کرونا مبتلا شده‌اند.

بنابر آخرین سرشماری، جمعیت ایران بالغ بر ۸۳ میلیون نفر است.

ملک‌زاده همچنین درباره افزایش آمار مرگ‌ومیر در فصل زمستان گفت: «نگرانی ما این است با رسیدن به فصل زمستان و این‌که سرعت انتشار ویروس بسیار زیاد شده است با یک موج بسیار بزرگ از مبتلایان و در نتیجه آن تلفات بسیار بالا و یک فاجعه روبه‌رو شویم.»

این مقام وزارت بهداشت همچنین ادعای استفاده بیشتر از بیماران ایرانی برای کارآزمایی بالینی داروها در مطالعه سازمان بهداشت جهانی را رد کرد، ولی درباره آزمایش برخی داروها روی مبتلایان ایرانی گفت: «به این نتیجه رسیدیم که خیلی اثری ندارند و برخی از این داروها ضرر نیز دارند.»

همچنین سیما لاری، سخنگوی وزارت بهداشت، روز سه‌شنبه از ابتلای حدود ۲۵ درصد پرستاران ایران به کرونا خبر داد و گفت: «تا ۱۵ مهر، ۳۱۶۵ پرستار مرخصی استعلاجی گرفته و به قرنطینه دو هفته‌ای رفته‌اند».

او همچنین با اعلام این که تاکنون ۶۹۴ بیمارستان در ایران درگیر ویروس کرونا شده‌اند، اضافه کرد: «در مجموع تعداد تخت‌های بیماران کرونایی به کل تخت‌های کشور بیش از ۳۱ درصد است.»

سخنگوی وزارت بهداشت با برگزاری راهپیمایی ۱۳ آبان مخالفت کرد و با ابراز تاسف از برگزاری یک جشن مذهبی چند هزار نفری در مشهد، آن را در شرایط شیوع کرونا «جنایت» خواند.

علی جعفریان، رییس بخش پیوند بیمارستان امام خمینی تهران نیز درباره افزایش شیوع کرونا در ایران گفت: «اگر نمی‌توانیم پیشگیری کنیم، یعنی از سقف و تحمل سیستم درمان خارج شدیم.»

این مقام بیمارستانی همچنین هشدار داد: «به نظر می‌آید حساسیت همه نسبت به مرگ و میر ناشی از کرونا کاهش یافته و به یک اتفاق روزمره بدل شده است. گویا مرگ های ۳۰۰ تایی در روز عادی شده است.»

جعفریان همچنین با اشاره به اینکه در یک شب هزار مورد بستری جدید در تهران انجام شد گفت حدود بیست درصد بستری‌شدگان به بخش مراقبت‌های ویژه نیاز دارند و «بسیاری از بیماران دیگر هم نیازمند آی‌سی‌یو هستند که برایشان آی‌سی‌یو وجود ندارد.»

از: ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.