حملۀ تروریستی در فرانسه: سه نفر در یک کلیسا کشته شدند؛ یک زن ۷٠ ساله سر بریده شد، شلیک پلیس به یک مظنون در آوینیون

پنجشنبه, ۸ام آبان, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

دو هفته بعد از قتل یک معلم تاریخ توسط یک جوان اسلام‌گرا، فرد دیگری در جنوب فرانسه به حاضران در کلیسا حمله برد و سه نفر را به ضرب چاقو کشت.

دو هفته بعد از قتل یک معلم تاریخ توسط یک جوان اسلام‌گرا، فرد دیگری در جنوب فرانسه به حاضران در کلیسا حمله برد و سه نفر را به ضرب چاقو کشت. REUTERS – ERIC GAILLARD

دو هفته بعد از قتل یک معلم تاریخ توسط یک جوان اسلام‌گرا، فرد دیگری در جنوب فرانسه به حاضران در کلیسا حمله برد و سه نفر را به ضرب چاقو کشت. مهاجم با شلیک پلیس زخمی، و بازداشت شده است. وی که ۲۵ سال دارد و خود را ابراهیم معرفی کرده، پس از زخمی شدن شعار الله اکبر داده است. مقامات فرانسوی اطمینان دارند که این جنایت با تحریکات سازمان القاعده مربوط است. این حمله در روز میلاد پیامبر اسلام (١٢ ربیع الاول، در روایت سنّی) انجام گرفته است.

حملۀ فرد مهاجم حوالی ساعت ٩ صبح پنجشنبه ۲٩ اکتبر/٨ آبان، در کلیسای “نتردام” شهر نیس رخ داد.

حدود دو ساعت بعد کریستیان استروزی شهردار شهر نیس تأیید کرد که شمار قربانیان سه نفر است. چند تن دیگر زخمی شده‌اند.

به گفتۀ منابع پلیس، یک زن ۷٠ ساله سر بریده شده، و یک از ناحیۀ گلو و گردن زخم خورده و درگذشته است. قربانی سوم، زنی که بعد از زخمی شدن توانسته بود به کافۀ نزدیک کلیسا پناه ببرد، ساعتی بعد بر اثر خونریزی جان سپرد.

مرد مقتول، خادم کلیسا و پدر دو فرزند بود.

کلیسای نتردام شهر نیس، در مرکز شهر و  در خیابانی قرار دارد که محور تجاری اصلی شهر محسوب می‌شود. بلافاصله بعد از واقعه، نیروهای پلیس محل را محاصره کردند.

شهردار نیس که در محل حاضر شد به خبرنگاران گفت: “هم اکنون در داخل کلیسا دو جسد دیدم. بسیار هولناک بود”. وی بدون تردید این جنایت را با قتل ساموئل پتی، معلم فرانسوی مرتبط دانست. او گفت: “دیگر بس است… زمان آن فرارسیده که فرانسه قوانین زمان صلح را کنار بگذارد و فاشیسم اسلامی را در سراسر کشور نابود کند”.

هنوز از هویت مهاجم اطلاعاتی منتشر نشده است. سخنگوی پلیس فقط گفت که این فرد زخمی شده و در ساعت ٩ و ۱٠ دقیقه تحت بازداشت قرار گرفته است.

اظهارات یک شاهد

دانیل کونیل ۳۲ ساله که در کافۀ نزدیک کلیسا به کار مشغول است، می‌گوید: “من مشغول رسیدگی به میزها بودم. نزدیک ساعت ٩ بود… یک مرتبه همه سرع کردند به دویدن. صدای شلیک گلوله آمد… زنی که از کلیسا بیرون میامد گفت: فرار کنید… یک نفر توی کلیسا است… چند نفر کشته شدند”…

بر اساس این اظهارات اولیه، به نظر می‌رسد که فرد مهاجم حدود یک ربع بعد از شروع حمله، با شلیک نیروهای پلیس زخمی شده است.

در حالی که تمامی فرانسه خود را برای آغاز قرنطینۀ جدی از امشب آماده می‌کند، این سوءقصد جدید تنش و اضطراب را در میان مردم بیشتر کرده است

از: ار اف ای

*****

یک ساعت بعد از آدمکشی در کلیسای نیس، پلیس فرانسه فردی را در شهر آوینیون از پا درآورد

حوالی ساعت ۱٠ صبح روز پنجشنبه ۲٩ اکتبر/٨ آبان، فردی که با اسلحه عابران پیاده را تهدید می‌کرد، با شلیک پلیس کشته شد. مقامات قضایی هنوز این واقعه را با تروریسم مرتبط نکرده‌اند اما تحقیقات ادامه دارد.

صبح پنجشنبه، حملۀ خونین در کلیسای شهر نیس نزدیک ساعت نه شروع شد. نزدیک به یک ساعت بعد، پلیس شهر آوینیون مطلع شد که فردی در خیابان سلاح کمری به دست گرفته و عابران را تهدید می‌کند.

به گفتۀ سخنگوی پلیس شهر آوینیون، بعد از حضور نیروهای انتظامی در محل، “فرد سلاح به دست به طرف پلیس هجوم آورده اما با شلیک گلوله کشته شده است”.

پلیس فرانسه گفته است که در تحقیقات جاری، همۀ احتمالات در نظر گرفته شده اما فعلاً هیچ نشانه‌ای دال بر “تروریستی” بودن این واقعه یا گرایش اسلامی فرد مهاجم در دست نیست. با اینحال، برخی شخصیت‌های فرانسوی نظیر دبیرکل حزب سوسیالیت باور دارند که فرانسه “در نیس، آوینیون و جدّه، هدف حملۀ هماهنگ‌شدۀ اسلام‌گرایان تندرو قرار گرفته است”.

شهر آوینیون که حدود صدهزار جمعیت دارد، در جنوب شرقی فرانسه، در ۲۵٠ کیلومتری نیس واقع است.

روز پنجشنبه (۱۲ ربیع‌الاول) که از نظر مسلمانان سنی روز میلاد پیامبر است، کلیسای نیس شاهد قتل سه نفر بود و تقریبا هم زمان در عربستان سعودی، کنسولگری فرانسه مورد حمله قرار گرفت.

از: ار اف ای


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.