یک مقام وزارت خارجه بریتانیا: ایران دست از دخالت در امور کشورهای همسایه بردارد

شنبه, ۱۰ام آبان, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

جیمز کلورلی، سیاستمدار محافظه‌کار و از مقام‌های وزارت امور خارجه بریتانیا در امور خاورمیانه و شمال آفریقا، با اشاره به جنگ یمن گفت که کشورش خواهان عدم مداخله رژیم ایران در امور سایر کشورهای منطقه است.

آقای کلورلی در گفت‌وگویی که در روزنامه «الشرق الاوسط» منتشر شده، تاکید کرده است که بریتانیا از ایران انتظار دارد نقش «همسایه‌ای خوب و شایسته» را در خارج از مرزهایش ایفا کند.

این مقام وزارت خارجه بریتانیا در مصاحبه اخیر خود، شانس دست‌یابی به یک راه حل سرنوشت‌ساز نظامی در یمن را منتفی دانست و تاکید کرد که بریتانیا طرف‌های درگیر در جنگ این منطقه را تشویق می‌کند تا با رویکردی مثبت در مذاکرات تحت حمایت سازمان ملل متحد شرکت کنند.

جنگ یمن از سال ۲۰۱۴ در پی تصرف مناطق گسترده‌ای از خاک این کشور از جمله صنعا، پایتخت، توسط شورشیان حوثی آغاز شد.

ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی از بهار ۲۰۱۵ با هدف مقابله با حوثی‌ها و بازگرداندن قدرت به دولت یمن وارد این جنگ شد. با این همه، حوثی‌ها هنوز بیشتر شهرهای بزرگ کشور را در کنترل خود دارند.

برخی از رسانه‌های بین‌المللی از جنگ یمن به عنوان جنگ نیابتی بین ایران و عربستان سعودی یاد می‌کنند.

آقای کلورلی همچنین با اشاره به چالش‌های مردم یمن در شرایط فعلی از جمله مقابله با بیماری کووید ۱۹ و نیز وبا و قحطی، بر لزوم دست‌یابی به توافقی صلح‌آمیز در قالب مذاکره در این کشور جنگ‌زده تاکید کرد.

او توافق اخیر بر سر تبادل بیش از یک هزار زندانی میان دولت یمن و شبه‌نظامیان حوثی را نشانه‌ای مثبت مبنی بر احتمال دست‌یابی به نتایج مثبت و گفت‌وگوهای سازنده میان طرف‌های درگیر این جنگ دانست.

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.