آمار رسمی کرونا در ایران؛‌ ۴۷۹ بیمار دیگر جان باختند، حال ۵۸۰۰ بیمار وخیم است، آبان، ماه سیاه کرونا در ایران با ۱۹ بار رکوردزنی

جمعه, ۳۰ام آبان, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

بر اساس آمار رسمی وزارت بهداشت در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۴۷۹ نفر دیگر از بیماران مبتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند.

به گفته سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت در حال حاضر وضعیت ۵۸۰۰ نفر از بیماران مبتلا به این بیماری نیز وخیم است.

با احتساب آمار رسمی که روز جمعه ۳۰ آبان اعلام شده، تاکنون ۴۳ هزار و ۸۹۶ نفر قربانی کرونا شده‌اند.

سخنگوی وزارت بهداشت ایران همچنین از شناسایی ۱۳ هزار و ۲۶۰ بیمار جدید و افزایش تعداد کل مبتلایان به ۸۲۸ هزار و ۳۷۷ خبر داد.

مقام‌های وزارت بهداشت ایران با وجود تردیدهای منابع مستقل در درستی آمار دولتی، به طور روزانه آمار ابتلا و مرگ کرونا در ایران را اعلام می‌کنند.

محمدرضا ظفرقندی رئیس سازمان نظام پزشکی ایران پیش از این آمار واقعی مرگ و میر و مبتلایان کرونا در ایران را سه برابر آمار رسمی وزارت بهداشت اعلام کرد.

با توجه به وضعیت بحرانی کرونا در ایران سرانجام دولت ایران تصمیم گرفت از روز شنبه، اول آذر محدودیت‌های بیشتری از جمله ممنوعیت تردد شهر به شهر، تعطیلی مشاغل غیر ضروری در شهرهای قرمز و نارنجی و حضور حداکثر یک‌سوم کارکنان در ادارات را اعمال کند.

در آخرین اطلاعیه ستاد ملی مبارزه با کرونا ضمن اشاره به این که تصور دوهفته‌ای بودن این طرح درست نیست، زمان خاتمه محدودیت‌ها در شهرهای زرد، نارنجی و قرمز منوط به تغییر وضعیت‌ها شیوع کرونا در این شهرها عنوان شده است.

به گفته رئیس کمیته اجتماعی و امنیتی ستاد ملی مبارزه با کرونا، ۱۶۰ شهر در وضعیت قرمز، ۲۰۸ شهر در وضعیت نارنجی و ۸۰ شهر در وضعیت زرد به سر می‌برند.

حسین ذوالفقاری با تاکید بر منع سفر شهروندان تهرانی گفت:« اگر افراد غیر بومی وارد شهر‌های با وضع نارنجی شوند در صورت مشاهده در هر ۲۴ ساعت ۵۰۰ هزار تومان جریمه و اگر وارد شهر‌های با وضع قرمز شوند در هر ۲۴ ساعت یک میلیون تومان جریمه می‌شوند.»

از: رادیو فردا

*****

آبان، ماه سیاه کرونا در ایران با ۱۹ بار رکوردزنی

تعداد مبتلایان شناسایی شده کرونا در آبان بیش از یک سوم کل مبتلایان ایران در ۹ ماهی است که از تائید شیوع کرونا می‌گذرد. در ماه آبان آمار روزانه از موارد شناسایی ابتلا به بیماری کووید۱۹ و مرگ مبتلایان ۱۹ بار رکورد زده است.    

یک ایستگاه مترو در تهران در غروب یکی از روزهای پایانی آبان ۱۳۹۹

یک ایستگاه مترو در تهران در غروب یکی از روزهای پایانی آبان ۱۳۹۹

حدود ۹ ماه از تائید رسمی شیوع کرونا در ایران می‌گذرد. گسترش بیماری کووید۱۹ در ایران دو موج را پشت سرگذاشت و از اواخر شهریور ماه به موج سوم رسید که به لحاظ افزایش موارد ابتلا و مرگ از موج‌های قبلی بسیار شدیدتر است و با گذشته بیش از دو ماه همچنان روندی صعودی دارد.

نگاهی به آمار رسمی وزارت بهداشت نشان می‌دهد که آبان ماه، که امروز به پایان می‌رسد، با فاصله‌ای بسیار نسبت به ماه‌های قبلی، وضعیتی تیره و تار داشته و این روند به احتمال زیاد در آذرماه نیز ادامه خواهد داشت.

روز اول آبان شمار مبتلایان به کرونا در ایران ۵۵۰ هزار و ۷۵۷ نفر بود و این تعداد در روز آخر ماه به ۸۲۸ هزار و ۳۷۷ نفر رسیده است.

شناسایی یک سوم کل مبتلایان در آبان ماه

به این ترتیب در ماه آبان شمار مبتلایان شناسایی شده بیماری کووید۱۹ بیش از یک سوم کل مبتلایان در ۹ ماه اخیر بوده است. سخنگوی وزارت بهداشت شمار مبتلایان شناسایی شده در ۲۴ ساعت منتهی به نیمروز سی‌ام آبان را ۱۳ هزار و ۲۶۰ نفر اعلام کرد.

سیما سادات لاری روز جمعه اعلام کرد در شبانه‌روز گذشته ۴۷۹ بیمار مبتلا به کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند و شمار مجموع مبتلایان به مرز ۴۴ هزار نفر بسیار نزدیک شد.

در پنج روز پایانی آبان ماه هیچ روزی شمار مبتلایان جدید از ۱۳ هزار نفر کمتر نبوده است. در نیمه دوم این ماه نیز هیچ روز شمار قربانیان کمتر از ۴۵۰ نفر نبود.

۱۹ رکورد جدید در یک ماه

رکورد زنی‌های پی در پی آمار کرونا در آبان ماه هم قابل قیاس با ماه‌های گذشته نیست. در این ماه رکورد بیشترین موارد ابتلا ۱۲ بار و رکورد موارد فوت هفت بار شکسته شد.

تا کنون بالاترین آمار ابتلای جدید مربوط به سه روز پیش و بیشتر تعداد قربانیان در یک روز مربوط به پنج روز قبل با ثبت ۴۸۶ مرگ در بین مبتلایان به کووید۱۹ بوده است.

برای درک بهتر ابعاد بحران کرونا در ایران باید در نظر داشت که بالاترین تعداد مرگ‌های ثبت شده در قبل از موج سوم پاندمی مربوط به هفتم مرداد با ۲۳۵ مورد بود و شمار قربانیان پس از مدت‌ها دو رقمی بودن بار  دیگر ۱۴ مهر ماه به این رقم رسید.

حدود ۳۵ درصد فوتی‌ها فقط در آبان

از ابتدای مهرماه تا کنون بیش از ۱۹ هزار و ۲۰۰ نفر به قربانیان کووید۱۹ در ایران افزوده شده که ۱۲ هزار و ۲۴۶ مورد آن مربوط به آبان ماه است. به بیان دیگر حدود ۳۵ درصد کل مرگ‌های کرونایی در ۹ ماه گذشته فقط در آبان ماه رخ داده است.

با ادامه گسترش شدید کرونا در ایران بسیاری از کارشناسان و مسئولان وزارت بهداشت تاکید کردند که اگر محدودیت‌های شدیدی در مناطق قرمز، که شامل ۲۷ استان ایران می‌شوند، اعمال نشود بیمارستان‌های کشور که در حال حاضر نیز با کمبود تخت و کادر درمانی روبرو هستند دچار مشکلات جدی‌تر می‌شوند.

Iran Coronavirus Begräbnis

از نزدیک به ۴۴ هزار مورد مرگ در میان مبتلایان به کووید۱۹ تا پایان آبان، ۱۲ هزار و ۲۴۶ مورد آن در این ماه رخ داده است

ستاد ملی مقابله با کرونا که ریاست آن را رئیس جمهوری حسن روحانی بر عهده دارد پس از مدتی مقاومت و تعلل سرانجام با اعمال محدودیت‌ها از روز شنبه اول آذر ماه موافقت کرد.

کارشناسان معتقدند با توجه به دوره بیماری کووید۱۹ تاثیر محدودیت‌ها از دو تا سه هفته بعد از آغاز آن قابل مشاهده خواهد بود. به این ترتیب انتظار می‌رود روند رو به افزایش شیوع کرونا در ایران دست‌کم تا نیمه آذر ماه به همین شکل ادامه داشته باشد.

برخی مسئولان علت افزایش موارد ابتلای شناسایی شده را بیشتر شدن آزمایش‌های تشخیص عنوان می‌کنند. ابتدای آبان ماه در ایران روزانه حدود ۳۰ هزار آزمایش کرونا انجام می‌شد و این میزان در پایان ماه به حدود ۶۰ هزار افزایش یافته است.

تجربه بسیاری از کشورها نشان می‌دهد افزایش آزمایش به معنای تشخیص زودهنگام ابتلا و بالا رفتن شانس درمان است و باعث بیشتر شدن نسبت قربانیان به مبتلایان نمی‌شود.

این اتفاق هنوز در ایران نیفتاده و با افزایش آزمایش‌ها، هم آمار مبتلایان بالاتر رفته و هم شمار قربانیان. در آلمان که سه تا چهار برابر ایران بیشتر تست کرونا گرفته می‌شود در شبانه روز گذشته شمار مبتلایان شناسایی شده بیش از ۲۳ هزار و ۶۰۰ نفر و تعداد قربانیان ۲۶۰ نفر بوده است.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.