فروهر (شهید ۳۰ آبان ۷۷ در پایان شب)

شنبه, 1ام آذر, 1399
اندازه قلم متن

سایت تاک:… آبان ماه، ۱۳۳۰ حزب ملت ایران تاسیس شد و داریوش فروهر،… در۱۷ دی ماه همان سال به دبیری حزب ملت ایران برگزیده شد.فاجعه کودتای ۲۸ مرداد به وقوع می پیوندد. حزب ملت ایران ویران می شود و داریوش فروهر در جریان کودتا زخمی می شود. داریوش فروهر را زخمی و سرا پا خون آلوده به بیمارستان نجمیه مصدق می رسانند و شبانه و پنهانی از آنجا فرارش می دهند. در اول شهریور ماه ۱۳۳۲ داریوش فروهر باز داشت می شود… از زندان آزاد و به قشم تبعید می شود.وی … نقش فعالی در برگزاری مراسم هفتم و چهلم شهادت دکترحسین فاطمی ایفا می کند.در نوروز سال ۱۳۳۵و به دنبال مخالفت با پیمان «بغداد» و انتخابات فرمایشی دوره نوزدهم، همراه با زنده یاد آیت الله سید رضا زنجانی به مدت چند ماه روانه زندان می شود…. نبرد زیر زمینی خود را ادامه می دهد. در هشتم خرداد سال ۱۳۳۸ به دنبال فعا لیت های حزبی، بازداشت می شود.بار دیگر در ۱۷ دی ماه به زندان می افتد و تا ۲۵ فروردین سال ۴۰ در زندان می ماند.روز سوم اردیبهشت ماه سال ۴۰ درسن ۳۴ سالگی با یکی از همرزمان خود به نام «پروانه اسکندری » ازدواج میکند. در شامگاه ۲۹ تیر همان سال به مزار شهیدان سی ام تیر میرود بازداشت می شود با انقلاب سفید و همه پرسی ششم بهمن در نیمه اسفند ماه بار دیگر دستگیر شده و به زندان می افتد…… در سی ام شهریور ماه ۱۳۴۳ روانه زندان میشود در همین دوره است که حاج مصطفی خمینی هم سلول فروهر میشود و بعدها از فضایل و نیکی های فروهر نزد پدرش تمجید میکنند. تنها کسی هم که بعد ازمرگ حاج‌آقا مصطفی بابی.بی.سی مصاحبه کرد آقای داریوش فروهر بود،… صحبت ایشان هم خیلی تأثیردر افکار عمومی داشت داریوش فروهردر خاکسپاری رهبر نهضت ملی و بزرگداشت وی، تلاش شایانی می کند و با انتشار اعلامیه ای مردم را به چهل روز عزای ملی فرا میخواند پس از محاکمه بیدادگاه به ۳ سال زندان محکوم میشود.ابان ماه ۱۳۵۷ به عنوان سخنگوی جبهه ملی ایران انتخاب شد ودر راهپیمایی طی

  ۴   هم از آقای فروهر و خصوصیات مبارز بودنشان در زمانی که در زندان با هم ودند تعریف می‌کرد….. در سی ام شهریور ماه ۱۳۴۳ روانه زندان میشود…. در سال ۱۳۴۴ داریوش فروهر پس از محاکمه در بیدادگاه به ۳ سال زندان محکوم میشود وقتی که آقای داریوش فروهر در پاریس به دیدار امام رفتند می‌گفتند همین که وارد شدم امام از پله‌ها پایین می‌آمدند که بروند برای نماز تا چشمش به من افتاد دستش را بلند کرد و گفت: داریوش سلام مبادا بروی من با شما کار دارم.» وموقع ناهار ازمن پرسیدند «با این نظامی‌ها تماس دارید؟ گفتم زیاد نه». گفتند «با مهم ‌هاشان چطور» گفتم «زیاد نه اما هستند کسانی که می‌شود با آن‌ها تماس گرفت». ایشان گفتند «الان تا شما راصدا زدم متنی را آماده کرده‌ام که این دراختیارشما باشد که روی این محور‌ها برو و با این نظامی‌ها صحبت کن که این‌ها بفهمند وقتی انقلابی صورت گیرد این طور نیست که کسی را سر ببرند… رفاقتت با بختیار چه طور است؟» گفتم «بد نیست، رابطه داریم.»گفتند«.این..سال‌ها در زندان بوده و جزء مبارزین؛ ولی از نظرفکری وشرایط خاص روحی طوری است که ایشان را به نخست ‌وزیری دعوت… و شاید ایشان فکر کند که موقعیت! خوبی است که قدرت را در دست بگیرد، درحالی که تمایلات شخصی ایشان اگر بقدرت برسد به این نهضت که ادامه دارد ضررمیزند، شما این حرف را از قول خودتان بگویید شاید بیشتر اثر کند.»


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

یک نظر

  1. حجت الاسلام و المسلمین محمدعلی رحمانی درباره ماجرای جالب بسته گزی که امام برای داریوش فروهر فرستاد نیز اظهار کرد:

     

    … آقای فروهر یک روز امام سراغشان را گرفت و نتوانستیم با او تماس بگیریم. امام گفت خیلی وقت است که از ایشان خبری نداریم شما این چند بسته گزی را که هست خدمت ایشان بفرستید که آقای فروهر هم تماس گرفتند و تشکر کردند.

    عاقبت همنشینی با داعشیعه تروریست !!!