آمار رسمی کرونا در ایران؛ ۴۷۵ فوتی جدید / شناسایی ۱۳۰۵۳ مبتلا، بیمارستان‌های دولتی «کاملاً پر شده‌اند»

یکشنبه, ۲ام آذر, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

بر اساس آمار رسمی اعلام شده وزارت بهداشت و درمان ایران در روز یک‌شنبه، دوم آذر، طی ۲۴ ساعت گذشته ۴۷۵ نفر دیگر از بیماران مبتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند.

به گفته سیما لاری، سخنگوی وزارت بهداشت در حال حاضر وضعیت نزدیک به ۵۸۰۰ نفر از بیماران مبتلا به این بیماری نیز وخیم است.

با احتساب آخرین آمار رسمی اعلام شده، تاکنون ۴۴ هزار و ۸۰۲ در ایران قربانی کرونا شده‌اند.

سخنگوی وزارت بهداشت ایران همچنین از شناسایی ۱۳ هزار و ۵۳ بیمار دیگر طی شبانه‌روز گذشته و افزایش تعداد کل مبتلایان به ۸۵۴ هزار و ۳۶۱ نفر خبر داد.

مقام‌های وزارت بهداشت ایران با وجود تردیدهای منابع مستقل در درستی آمار دولتی، به طور روزانه آمار ابتلا و مرگ کرونا در ایران را اعلام می‌کنند.

محمدرضا ظفرقندی، رئیس سازمان نظام پزشکی ایران، پیش از این آمار واقعی مرگ و میر و مبتلایان کرونا در ایران را سه برابر آمار رسمی وزارت بهداشت اعلام کرد.

با توجه به وضعیت بحرانی کرونا در ایران سرانجام دولت ایران تصمیم گرفت از دیروز، اول آذر محدودیت‌های بیشتری از جمله ممنوعیت تردد شهر به شهر، تعطیلی مشاغل غیر ضروری در شهرهای قرمز و نارنجی و حضور حداکثر یک‌سوم کارکنان در ادارات را حداقل برای دو هفته اعمال کند.

با این حال برخی رسانه‌های داخلی از بی‌اعتنایی شهروندان به محدودیت‌های جدید و عدم اهتمام دولت در نظارت بر نحوه اجرای این طرح در دو روز نخست اجرای آن خبر می‌دهند.

افزایش آمار مبتلایان و جان‌باختگان کرونا در حالی ادامه می‌یابد که رئیس بخش عفونی بیمارستان خمینی در تهران، روز یکشنبه، دوم آذر در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا گفت که «بیماران زیادی با داشتن یکصد میلیون تومان هم دیگر تختی برای بستری شدن در بیمارستان‌های خصوصی کشور پیدا نمی‌کنند.»

به گفته حمید عمادی سیستم درمانی کشور «درحال فلج شدن» است، بیمارستان‌های دولتی کاملاً پر شده‌اند و بیمارستان‌های خصوصی هم فقط برای کسانی است که به گفته او «واقعاً پول‌دار باشند.»

ایران در حال حاضر رکورددار بالاترین میزان ابتلا و مرگ‌ومیر ناشی از ویروس کرونا در میان کشورهای خاورمیانه است.

بر اساس آمار رسمی اعلام شده وزارت بهداشت و درمان ایران در روز یک‌شنبه، دوم آذر طی ۲۴ ساعت گذشته، ۴۷۵ نفر دیگر از بیماران مبتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند.

به گفته سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت در حال حاضر وضعیت نزدیک به ۵۸۰۰ نفر از بیماران مبتلا به این بیماری نیز وخیم است.

با احتساب آخرین آمار رسمی اعلام شده، تاکنون ۴۴ هزار و ۸۰۲ در ایران قربانی کرونا شده‌اند.

سخنگوی وزارت بهداشت ایران همچنین از شناسایی ۱۳ هزار و ۵۳ بیمار و افزایش تعداد کل مبتلایان به ۸۵۴ هزار و ۳۶۱ نفر خبر داد.

مقام‌های وزارت بهداشت ایران با وجود تردیدهای منابع مستقل در درستی آمار دولتی، به طور روزانه آمار ابتلا و مرگ کرونا در ایران را اعلام می‌کنند.

محمدرضا ظفرقندی رئیس سازمان نظام پزشکی ایران پیش از این آمار واقعی مرگ و میر و مبتلایان کرونا در ایران را سه برابر آمار رسمی وزارت بهداشت اعلام کرد.

با توجه به وضعیت بحرانی کرونا در ایران سرانجام دولت ایران تصمیم گرفت از دیروز، اول آذر محدودیت‌های بیشتری از جمله ممنوعیت تردد شهر به شهر، تعطیلی مشاغل غیر ضروری در شهرهای قرمز و نارنجی و حضور حداکثر یک‌سوم کارکنان در ادارات را حداقل برای دو هفته اعمال کند.

با این حال برخی رسانه‌های داخلی از بی‌اعتنایی شهروندان به محدودیت‌های جدید و عدم اهتمام دولت در نظارت بر نحوه اجرای این طرح در دو روز نخست اجرای آن خبر می‌دهند.

افزایش آمار مبتلایان و جان‌باختگان کرونا در حالی ادامه می‌یابد که رئیس بخش عفونی بیمارستان خمینی در تهران، روز یکشنبه، دوم آذر در گفت‌و گو با خبرگزاری ایرنا گفت که «بیماران زیادی با داشتن یکصد میلیون تومان هم دیگر تختی برای بستری شدن در بیمارستان‌های خصوصی کشور پیدا نمی‌کنند.»

به گفته حمید عمادی سیستم درمانی کشور «درحال فلج شدن» است، بیمارستان‌های دولتی کاملاً پر شده‌اند و بیمارستان‌های خصوصی هم فقط برای کسانی است که به گفته او «واقعاً پول‌دار باشند.»

ایران در حال حاضر رکورددار بالاترین میزان ابتلا و مرگ‌ومیر ناشی از ویروس کرونا در میان کشورهای خاورمیانه است.

از: رادیو فردا

*****

کرونا در ایران؛ ۵ استان رکورددار مرگ، عدم کاهش ترددها

به گفته سخنگوی وزارت بهداشت در چند استان ایران میزان موارد بستری و مرگ بر اثر کرونا از میانگین کشوری بسیار بالاتر است. معاون تحقیقات این وزارت‌خانه که با انتقاد از مدیریت کرونا استعفا داد با اتهام‌هایی روبرو شده است.

    
default

سخنگوی وزارت بهداشت روز یک‌شنبه، دوم آذر اعلام کرد که در شبانه روز گذشته ۱۳ هزار و ۵۳ بیمار مبتلا به کووید۱۹ در ایران شناسایی شد و ۴۷۵ مبتلا جان باختند.

سیما سادات لاری می‌گوید در حال حاضر نزدیک به پنج هزار و ۸۰۰ بیمار کرونایی “در وضعیت شدید این بیماری” تحت مراقبت و مداوا قرار دارند.

موج سوم شیوع کرونا در ایران که از اواخر شهریور آغاز شد همچنان با شدت ادامه دارد. در یک هفته اخیر هیچ روزی به جز شنبه تعداد مبتلایان جدید کمتر از ۱۳ هزار نفر نبوده است. در روز شنبه هم شمار مبتلایان شناسایی شده به این رقم بسیار نزدیک بود.

از آغاز موج سوم کرونا تا کنون همواره ۲۷ استان ایران در وضعیت قرمز و چهار استان در وضعیت هشدار قرار داشته‌اند اما شدت ابتلا و مرگ و میر در مناطق مختلف تفاوت دارد.

استان‌های رکوردار مرگ و بستری

سخنگوی وزارت بهداشت می‌گوید در روزهای گذشته بیشترین میزان مرگ و میر ناشی از کرونا مربوط به پنج استان یزد، خراسان جنوبی، ایلام، آذربایجان غربی و سمنان بوده است.

او افزود به جز آذربایجان غربی، در چهار استان دیگر موارد بستری مبتلایان به بیماری کووید۱۹ نیر “با فاصله قابل توجهی” بیشتر از میانگین کشوری بوده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: «پیروزی بر کرونا نیازمند کارزاری مبتنی بر همبستگی میان حاکمیت و شهروندان است و ما امروز بیش از هر زمان دیگری نیازمند تقویت عزم ملی برای مبارزه با بیماری هستیم.»

ظاهرا همبستگی میان حاکمیت و شهروندان چندان قوی نیست و بی‌اعتمادی مردم به کارگزاران حکومت یکی از علت‌های اصلی آن عنوان می‌شود.

بی‌اعتمادی به حاکمیت و کاهش نیافتن ترددها

ناکارآمدی، عدم شفافیت، پنهان‌کاری، اظهارات ضد و نقیض، تصمیم‌گیری‌های غیرکارشناسی و دخالت مراکز قدرت در سیاست‌های مربوط به مقابله با گسترش همه‌گیری کرونا از انتقادهایی است که در فضای مجازی و رسانه‌ها زیاد تکرار می‌شوند.

در مواردی بی‌توجهی شهروندان به دستورالعمل‌های بهداشتی می‌تواند از یک سو بازتاب این بی‌اعتمادی و از سوی دیگر پیامد فراهم نکردن زیرساخت‌های لازم توسط نهادهای حکومتی باشد. بخشی از ازدحام در وسائل نقلیه عمومی حاصل کمبود شدید واگن مترو و اتوبوس است که شهردار و رئیس شورای شهر تهران بارها از آن گلایه کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، رییس ستاد فرماندهی مقابله با کرونا در کلان‌شهر تهران می‌گوید محدودیت‌های شدیدی که از اول آذر ماه اعلام شده تا کنون به کاهش تردد منجر نشده است.

Corona im Iran

یک ایستگاه مترو در تهران در غروب یکی از روزهای پایانی آبان ۱۳۹۹

علیرضا زالی در عین حال می‌گوید هنوز برای قضاوت زود است و اگر محدودیت‌ها “موفق، موثر و کارا” باشد تاثیر آن در حوزه مرگ و میر بین یک ماه تا ۴۰ روز دیگر و در زمینه کاهش سیر بیماری حداقل تا سه هفته دیگر مشخص می شود.

او خاطر نشان کرد تنها موردی که ممکن است در آن اثر بخشی محدودیت‌ها  زودتر دیده شود در مراجعه بیماران سرپایی به مراکز درمانی است که آن هم ۱۴ تا ۱۵ روز دیگر و پس از طی شدن دوره نهفتگی بیماری کووید۱۹ مشخص خواهد شد.

پرونده‌سازی برای معاون منتقد و مستعفی

انتقاد به سیاست‌های حکومت در زمینه مقابله با شیوع کرونا فقط به بخشی از شهروندان و برخی کارشناسان محدود نیست. سه روز پیش رضا ملک‌زاده، معاون وقت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با انتقاد شدید از “مدیریت بسیار غلط  و پرنقص در پاندمی کرونا” از سمت خود استعفا داد.

ملک‌زاده در نامه‌ای به سعید نمکی، وزیر بهداشت به اشاره به سخنان اخیر او مبنی بر این که متخصصان ایرانی به زودی در زمینه تولید واکسن کرونا معرکه می‌کنند خطاب به او یکی از دلایل کناره‌گیری خود را “ظهارات غیرعلمی و ناشی از شتابزدگی جناب عالی در مورد تولید واکسن ایرانی کرونا که هنوز در حال طی مراحل اولیه بوده و شما مدعی معرکه گرفتن برای تولید آن شده‌اید” ذکر کرد.

با استعفای ملک‌زاده حمله‌های شدید اصول‌گرایان به او شروع شد تا جایی که سایت مشرق، معاون مستعفی وزیر بهداشت را به دادن اطلاعات طبقه‌بندی شده به بیگانگان متهم کرد. برخی اتهام‌های مالی نیز به ملک‌زاده زده می‌شود.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

شماری از تشکل‌های بسیج دانشجویی در دانشگاه‌های علوم پزشکی نیز در بیانیه‌ای ابراز تردید کردند که استعفای معاون وزیر “بهانه‌ای برای شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت و عدم پاسخ‌گویی نسبت به افعال و ترک افعال در دوره مسئولیت نباشد”.

دانشجویان بسیجی از ملک‌زاده خواسته‌اند درباره اتهام‌هایی نظیر “تأسیس شرکت دارویی و تصدی سمت ریاست هیئت مدیره آن، هم‌زمان با حضور در سمت معاونت وزیر و تجویز برخی داروهای بی‌تأثیر برای درمان کرونا” توضیح دهد.

وزیر بهداشت بارها ادعا کرده که ایران در مبارزه با کرونا به کامیابی‌های بزرگی دست یافته و بزرگ‌ترین علت آن “حمایت‌های بی‌بدیل مقام معظم رهبری” بوده است. با چنین سخنانی حمایت اصول‌گرایان از سعید نمکی بسیار شدت گرفته است.

بر این اساس برخی ناظران حمله‌های اصول‌گرایان به معاون سابق وزیر بهداشت را بی‌ارتباط با مسائل سیاسی نمی‌دانند. رضا ملک‌زاده، از اعضای ارشد حزب کارگزاران است و حسین مرعشی، سخنگوی این حزب چندی‌ پیش او را یکی از گزینه‌های احتمالی برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ معرفی کرد.

از: دویچه وله

عضو شورای تهران: شلوغی پایتخت نشان می‌دهد دولت اراده‌ تعطیلی نداشته است

یک روز پس از اجرای «طرح جامع محدودیت‌های کرونایی»، عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران، با اشاره به شلوغی‌های روز گذشته خیابان‌های تهران گفت «این اتفاق نشان می‌دهد که دولت هیچ اراده‌ای برای تعطیلی نداشته است.»

به گزارش ایلنا، حجت نظری که در جلسه روز یک‌شنبه دوم آذر شورای شهر تهران سخن می‌گفت، با انتقاد از رویکرد دولت تاکید کرد که «دولت عملا در ظاهر خواسته شهر تعطیل شود، اما در باطن تقریبا تمام مشاغل به کار خود ادامه می‌دهند.»

«طرح جامع محدودیت‌های کرونایی» با تصویب ستاد ملی مقابله با کرونا از دیروز در مراکز استان‌ها از جمله تهران و حدود صد شهرستان اجرا شد.

بر اساس این طرح همه مشاغل به جز مشاغلی که مربوط به تامین مایحتاج ضروری مردم و مسائل ایمنی و سلامت می‌شود، از ابتدای آذر حداقل به مدت دو هفته تعطیل هستند.

این طرح با هدف کاهش تردد شهروندان با هدف قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا از دیروز اجرایی شد،‌ اما عکس‌های منتشرشده شهروندان نشان می‌دهد که در تهران علاوه بر ازدحام مسافران در وسایل حمل و نقل عمومی، برخی خیابان‌ها و بزرگراه‌ها روز پر ترافیکی را پشت سر گذاشتند.

مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی شهرداری تهران هم امروز در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا با اشاره به این‌که محدودیت‌های کرونایی کاهش قابل توجهی در تعداد مسافران اتوبوس نداشته است، پیشنهاد شناورسازی ساعت کار ادارات و شرکت‌های خصوصی را مطرح کرد.

اجرای ناقص طرح محدودیت‌های کرونایی در تهران در حالی ادامه دارد، حدود نیمی از جان‌باختگان کرونا در ایران متعلق به این شهر بوده‌اند

رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران صبح امروز در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس از جان باختن ۲۰ هزار شهروند تهرانی در ماه‌های گذشته در اثر کرونا خبر داد.

به گفته ناهید خداکرمی، ۴۸.۵ درصد بیماران طی دو هفته گذشته در میهمانی‌های خانوادگی مبتلا به کرونا شده‌اند.

او از مردم خواست که برای پیشگیری از کرونا «روزه عاطفی» بگیرند.

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.