نشست ژنو برای کمک به افغانستان با تاکید ویژه بر ‘حفظ حقوق زنان’ آغاز شد

دوشنبه, ۳ام آذر, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

UN Photo by Violaine Martin

نشست ژنو درباره افغانستان با حضور نمایندگانی از ۷۰ کشور جهان و ۳۰ سازمان بین المللی در شهر ژنو با سخنرانی محمد حنیف اتمر، وزیر خارجه افغانستان رسما آغاز شد.

نشست رسمی حاشیه‌ای امروز در نخست با موضوع “آوردن صلح پایدار” آغاز شد. ریاست این بخش را آقای اتمر و یانز لینارچیچ، کمیسر اتحادیه اروپا برای مدیریت بحران به عهده داشتند.

در این بخش رولا غنی، بانوی اول افغانستان، سید سعادت منصور نادری، وزیر دولت در امور صلح و میشل باچلیت، کمیسر ارشد سازمان ملل برای حقوق بشر سخنرانی کردند و بر اهمیت صلح و ارتباط آن با حقوق بشر در افغانستان حرف زدند.

تاکید ویژه بر “حفظ حقوق زنان”

موضوع بحث دیگر این بخش از نشست به “حفاظت و تقویت حقوق بشر و مشارکت زنان” اختصاص داشت.

محمد معصوم استانکزی، رئیس هیأت مذاکره‌کننده صلح افغانستان با اشاره‌هایی به روند صلح و اهمیت حقوق بشر و حقوق زنان بحث پنل در این مورد را آغاز کرد.

افغانستان
توضیح تصویر،

رولا غنی، بانوی اول افغانستان نیز در این نشست سخنرانی کرد

در این بخش رئیس نهاد زنان سازمان ملل، وزیر خارجه نروژ/ناروی، معاون وزارت خارجه سوئد/سویدن، معاون وزارت خارجه دانمارک برای آسیا، خاور میانه و آمریکای لاتین شرکت داشتند و سخنرانی کردند. تاکید این سخنرانان بر حفاظت حقوق بشر، حقوق زنان و مشارکت آنها در تمام روندها در افغانستان متمرکز بود.

همچنین در این بخش شهرزاد اکبر، رئیس کمیسیون حقوق بشر افغانستان، حبیبه سرابی و فوزیه کوفی، اعضای هیأت مذاکره‌کننده دولت افغانستان، ماری اکرمی، رئیس شبکه زنان افغانستان و حسینه صافی، وزیر امور زنان افغانستان سخنرانی‌ کردند و آنها نیز بر اهمیت مشارکت زنان و حفاظت از حقوق زنان و مبارزه با خشونت علیه زنان تاکید کردند.

یکی از میزبانان اصلی این کنفرانس فنلاند است، کشوری که اکثر وزرای آن زنان هستند و رهبر این کشور نیز جوان‌ترین رهبر زن در جهان است.

وزارت توسعه فنلاند می‌گوید: “برای فنلاند یک روند صلح فراگیر با مشارکت معنادار زنان [در افغانستان ] مهم است.”

فنلاند

نگرانی از افزایش مهاجران و پناهندگان افغان

بخش سوم این کنفرانس نیز درباره مهاجرین و برگشت‌کنندگان بود. فیلیپو گراندی، کمیساریایی عالی سازمان ملل در امور پناهندگان گفت که بیجاشدگان افغان بزرگترین در جهان است و این روند در حال افزایش است و سالانه صدها نفر به این جمع آفزوده می‌شوند.

او از دولت افغانستان خواست که درباره آوارگان داخلی توجه لازم کرده و اولویت‌های خود را درباره آوارگان مشخص کند. نور رحمان اخلاقی، وزیر امور مهاجرین افغانستان گفت که آنان برای مشکل مهاجرین افغان استراتژی و برنامه لازم روی دست است.

یکی از موضوعاتی که مطرح شد، مشکلات مهاجرین افغان بود که در صورت بازگشت به کشورشان به زمین، کار و خدمات اجتماعی دسترسی ندارند.

سخنرانان این نشست از افزایش روز افزون مهاجران و بیجا شدگان داخلی در افغانستان ابراز نگرانی کردند و گفتند که از یک طرف جمعیت آوارگان افزایش می‌یابد و از طرف دیگر کمک‌های بین‌المللی کاهش می‌یابد که هر دو نگران کننده است.

افغانستان در پی چیست؟

در این نشست شرکت کنندگان تعهدات مالی خود را برای چهار سال آینده افغانستان اعلام خواهند کرد. افغانستان برای تامین بودجه نظامی و غیرنظامی خود به کمک جهانی وابسته است. چندی قبل محمد حنیف اتمر، وزیر خارجه افغانستان به نمایندگان پارلمان این کشور گفته بود که ممکن است تا دوماه آینده تمام کمک‌های نظامی و غیرنظامی جهانی به افغانستان به اتمام برسد.

میزبانی این کنفرانس را حکومت افغانستان، فنلاند و سازمان ملل به عهده دارند. افغانستان اعلام کرده که وزیران خارجه و مالیه/دارایی افغانستان در این کنفرانس شرکت کرده‌اند.

این نشست به دلیل بحران کرونا بیشتر به صورت مجازی برگزار می‌شود. محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان نیز در این کنفرانس به صورت مجازی سخنرانی خواهد کرد.

کابل انتظار دارد که جامعه جهانی به تعهدات قبلی خود در زمینه کمک به افغانستان عمل کنند.

طالبان هم با استقبال از برگزاری این کنفرانس از جامعه جهانی خواسته که با “هماهنگی” این گروه “کمک‌های‌شان را توزیع کنند.”

سازمان ملل

کنفرانس‌های تعهدات مالی برای بازسازی افغانستان هر چهار سال برگزار می‌شود. کنفرانس‌های قبلی تعهدات مالی در سال ۲۰۱۶ در بروکسل و در سال ۲۰۱۲ در توکیو برگزار شده بود.

پیکا اویستو، وزیر امور خارجه فنلاند این نشست را فرصت مهم برای افغانستان و جامعه جهانی خوانده که برای توسعه پایدار و رشد و شکوفایی افغانستان متعهد شوند.

او افزود که افغانستان در یک لحظه تاریخی قرار دارد و مشارکتش با جامعه جهانی مهم و حیاتی است.

در نشست امروز انتظار می‌رود که در کنار تعهد مالی جهانی، اعلامیه مشترک نیز درباره تنظیم این کمک‌ها نیز به امضا برسد.

افغانستان
توضیح تصویر،

به دلیل کرونا، بیشتر شرکت‌کنندگان به طور آنلاین در این نشست سخنرانی خواهند کرد

مهمترین کنفرانسها درباره افغانستان بعد از سقوط طالبان

با سقوط طالبان در سال ۲۰۰۱ افغانستان از انزوای سیاسی بیرون آمد. اولین کنفرانس بعد ازسقوط طالبان در سال ۲۰۰۱ در شهر بن آلمان برگزار شد. ساختار نظامی کنونی افغانستان در بن پایه ریزی شد. تقسیم قدرت، تدوین قانون اساسی جدید و برگزاری انتخابات از جمله دستاوردهای این کنفرانس بود.

در سال ۲۰۰۲ نیز کنفرانس توکیو برگزار شد. نمایندگان ۵۰ کشور جهان به مدت دو روز در این نشست حضور داشند و تعهد کمک ۵.۴ میلیارد دلاری برای پنج سال کردند.

کنفرانس برلین نیز در سال ۲۰۰۴ برگزار شد. کشورهای کمک کننده به افغانستان تعهد کردند که هشت میلیارد دلار را برای سه سال به منظور بازسازی این کشور کمک کنند.

در سال ۲۰۰۶ نیز کنفرانس لندن برگزار شد. در این نشست دو روزه جامعه جهانی ده میلیارد برای بازسازی افغانستان تعهد کردند. در این کنفرانس سندی به نام “توافقنامه افغانستان” نیز به امضا رسید که براساس آن حکومت افغانستان به ایجاد اداره شفاف و پاسخگو و مبارزه علیه مواد مخدر، تروریسم و رعایت حقوق بشر متعهد شد.

کنفرانس رم نیز در سال سال ۲۰۰۷ میلادی در ایتالیا برگزار شد که در آن بر اصلاح نظام قضایی افغانستان تاکید شد.

کنفرانس پاریس در سال ۲۰۰۸ برگزار شد که افغانستان درخواست ۵۰ میلیارد دلار برای بازسازی این کشور کرد و در نهایت آمریکا ۱۰ میلیارد دلار، سازمان ملل متحد یک میلیارد و ژاپن نیم میلیارد دلار کمک‌های جدید را تعهد کردند و کشورهای دیگر از جمله فرانسه و آلمان نیز اعلام کردند که کمک های خود را تا دو برابر افزایش خواهند داد.

در سال ۲۰۱۰ نیز کنفرانس لندن برگزار شد که در این نشست یک روزه دولت افغانستان متعهد شد تا طی پنج سال آینده کنترل امنیتی مناطق زیادی از کشور را بویژه مناطق ناآرام را خود به عهده بگیرد.

کشورهای کمک کننده به افغانستان تعهد کردند که صدها میلیون دلار پول برای کمک به ایجاد ثبات و امنیت به افغانستان کمک کنند.

در سال ۲۰۱۲ در کنفرانس توکیو، کشورهای شرکت کننده در این کنفرانس تعهد کردند که در چهار سال آینده شانزده میلیارد دلار به افغانستان کمک کنند. افغانستان به مبارزه با فساد مالی و اداری و استفاده مؤثر از کمک های جامعه جهانی تعهد کرده بود.

در سال ۲۰۱۴ نیز کنفرانس لندن با ادامه کمک های کشورهای جهان از افغانستان ادامه یافت. کشورها و سازمان‌های شرکت کننده کنفرانس لندن برای بازتعریف رابطه افغانستان و جامعه جهانی، تعهدات خود نسبت به این کشور را تجدید کردند.

در سال ۲۰۱۶ نیز کنفرانس بروکسل برگزار شد که کشورهای شرکت کننده دراین نشست تعهد کردند که ۱۵ میلیارد دلار طی چهار سال آینده برای بازسازی افغانستان در اختیار این کشور قرار خواهند داد.

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.