کرونا در ایران: آمار رسمی قربانیان از مرز ۴۶ هزار نفر گذشت؛ وضعیت تهران و اصفهان بحرانی است؛ تدارک خرید ۴٢ میلیون دوز واکسن کرونا

چهارشنبه, ۵ام آذر, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

وزارت بهداشت ایران، روز چهارشنبه ۵ آذر، اعلام کرد که در شبانه روز گذشته، ۱۳ هزار و ٨۴۳ بیمار جدید مبتلا به کرونا شناسایی شده اند و ۴۶۹ نفر دیگر نیز جان باخته اند.

وزارت بهداشت ایران، روز چهارشنبه ۵ آذر، اعلام کرد که در شبانه روز گذشته، ۱۳ هزار و ٨۴۳ بیمار جدید مبتلا به کرونا شناسایی شده اند و ۴۶۹ نفر دیگر نیز جان باخته اند. AFP – STR

وزارت بهداشت ایران، روز چهارشنبه ۵ آذر، اعلام کرد که در شبانه روز گذشته، ۱۳ هزار و ٨۴۳ بیمار جدید مبتلا به کرونا شناسایی شده اند و ۴۶۹ نفر دیگر نیز جان باخته اند. علیرضا زالی فرماندۀ ستاد مقابله با کرونا در تهران، هشدار داد که وضعیت تهران همچنان بحرانی است و نقض قرنطینۀ مبتلایان به کرونا در ترددهای درون شهری و نیز سفرهای هوایی همچنان ادامه دارد.

آمار رسمی کرونا در ایران:

سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت ایران، روز چهارشنبه ۵ آذر، اعلام کرد: «بر اساس یافته های قطعی آزمایشگاهی، از ظهر دیروز تا امروز، تعداد ۱۳هزار و ٨۴۳ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در کشور شناسایی شده اند که ۲۳۷۰ نفر از آنها بستری شده اند و تعداد ۵٨٣٢ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در وضعیت شدید و بحرانی این بیماری و تحت مراقبت در بخش های آی سی یو قرار دارند و مجموع مبتلایان به این بیماری در ایران، به ٨۹۴ هزار و ۳٨۵ مورد رسیده است».

وی افزود: «متأسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، تعداد ۴۶۹ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در کشور، جان خود را از دست داده اند و مجموع درگذشتگان بر اثر این بیماری به ۴۶ هزار و ۲٠٧ نفر رسیده است».

وی گفت: «۲۷ استان تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، چهارمحال و بختیاری، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان، کردستان و یزد در وضعیت قرمز قرار دارند و همچنین استان های هرمزگان، سیستان و بلوچستان، فارس و گلستان نیز در وضعیت هشدار بیماری قرار دارند».

وزیر بهداشت از تدارک خرید ۴٢ میلیون دوز واکسن کرونا خبر داد

سعید نمکی وزیر بهداشت ایران، روز چهارشنبه ۵ آذر، دربارۀ وضعیت خرید واکسن کرونا، گفت: «تامین واکسن را از سه طریق دنبال می‌کنیم؛ یکی از طریق خرید واکسن از مجموعه کووکس سازمان بهداشت جهانی است که قرار شده ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن کرونا را از طریق کووکس وارد ‌کنیم که این میزان حدود هشت میلیون و ۴۰۰ نفر را پوشش می‌دهد که حدود ۱۰ درصد از جمعیت ما است که از مراکز خاص آن را تهیه می‌کنیم؛ همچنین حدود ۵.۵ میلیون دوز را در قالب قرارداد مشترک تولید با یکی از کمپانی‌های صاحب‌نام دنبال می‌کنیم؛ حدود ۲۰ میلیون دوز را از کمپانی دیگری در دنیا می‌خریم»

وی افزود: «نهایتاً بین ۴۱ تا ۴۲ میلیون دوز واکسن را برای ۲۰ تا ۲۱ میلیون نفر از جمعیت‌ کشور تدارک می‌بینم، البته واکسن کووید-۱۹ دو دوز دارد و باید در دو مرتبه تزریق کرد».

او در ادامه گفت: «واکسن کرونای داخلی هم به خوبی پیش می‌رود و علیرغم‌ ذهنیت برخی افراد که به تولید داخلی باور ندارند، در این راستا به خوبی پیش رفتیم و از بین ۱۲ شرکت، چهار شرکت جلوتر از بقیه هستند و سازمان جهانی بهداشت مراحل پیشرفت کار را قبول کرده است».

علیرضا زالی: وضعیت تهران همچنان بحرانی است و نقض قرنطینۀ مبتلایان به کرونا همچنان ادامه دارد

علیرضا زالی فرماندۀ ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، روز چهارشنبه گفت: «بررسی های میدانی حاکی از آن است که شکستن و نقض قرنطینه توسط افرادی که نتیجۀ آزمایش پی سی آر آنها مثبت شده، همچنان در تهران ادامه دارد و این موضوع بسیار نگران کننده است».

وی ادامه داد: «در طول سه روز اخیر، شماری از این افراد مبتلا، در تردد درون شهری و مناطق مرکزی شهر، نقض قرنطینه کرده اند و روز گذشته نیز بیش از ۱۵۱ نفر از کسانی که آزمایش مثبت کرونا داشتند، به فرودگاه مراجعه کردند و می خواستند از حمل و نقل هوایی برای سفر به استان های دیگر استفاده کنند».

او در ادامه گفت: «از شنبه این هفته تا به حال، تغییر خیلی شگرفی را در میزان بستری در بیمارستان ها و مرگ و میر در تهران نداشتیم و روز گذشته متاسفانه ۹۲ بیمار فوتی پی سی آر مثبت در استان تهران داشتیم».

وی با اشاره به اینکه شرایط بحرانی و قرمز تهران کماکان پابرجا است، گفت: افرادی که در تهران فوت شدند، آزمایش پی سی ار مثبت در پرونده بالینی آنان بود».

افزایش عوارض قلبی و ریوی در بیماران مبتلا به کرونا

علیرضا عارف پور متخصص داخلی، روز چهارشنبه تصریح کرد: «متاسفانه در حال حاضر تمام بیمارستان‌ها از وجود بیماران کرونایی پر است».

وی افزود: «متاسفانه  در پیک اخیر، بیمارانی که به ما مراجعه می‌کنند، دارای علایم شدیدتری هستند. باید مغازه‌ها و رستوران‌ها بسته شوند و افراد برای ملاقات با بیماران بستری به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی مراجعه نکنند که آلوده شوند و به منزل برگردنند».

وی ادامه داد: «افراد در صورت مشاهده کردن علائم بیماری کرونا ویروس سریعا به پزشک معالج مراجعه کنند؛ شاید با درمان سرپایی، فشار روی کادر و مراکز درمانی برای بستری کردن افراد کم شود».

این متخصص داخلی با بیان اینکه بیماری کووید- ۱۹ ریه را درگیر می‌کند و چنانچه وارد بافت فیبروز ریه شود، این بافت دیگر قابل ترمیم نیست و شاید فرد مبتلا زنده بماند اما توانایی اولیه تنفسی را بدست نیاورد، اظهار کرد: «عوارض قلبی و ریوی ناشی از کرونا زیاد شده است به گونه‌ای که بیمارانی داشتیم که به دنبال بستری ناشی از کرونا ویروس، دچار درگیری بیماری قلبی شدند و فوت کردند».

او بیان کرد: «به دنبال بستری کردن بیماران کرونایی، افرادی بودند که دچار عوارض بیماری‌های قلبی، مغزی، درگیری پوستی و کاهش سطح هوشیاری شدند».

وضعیت بحرانی کرونا در اصفهان و شناسایی ٨۰۴ بیمار مبتلا به کرونا طی شبانه روز گذشته

آرش نجیمی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، روز چهارشنبه گفت: «در شبانه روز گذشته، ٨٠۴ فرد مبتلا به ویروس کرونا در این استان شناسایی شده اند و ۲۵۰ نفر در ۲۴ ساعت گذشته در مراکز درمانی استان بستری شده اند».

به گفته وی، «مجموع بیماران بستری در بیمارستان‌های استان اصفهان به ۱۹۰۹ نفر رسیده است که از این تعداد، ۳۸۴ نفر وضعیت وخیم‌تری دارند و در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند».

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره شمار فوتی‌های ناشی از ویروس کرونا در ۲۴ ساعت گذشته در استان گفت: «در این مدت ۳۲ نفر  به‌دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند».

وی بیان کرد: «این آمار بالا همچنان نشان دهنده وضعیت بحرانی در کلیه شهرستان‌های استان است».

بیش از ۱۱۰۰ نفر در لرستان به دلیل ابتلا به کرونا جان باخته اند

مریم کوشکی معاون بهداشتی و دبیر ستاد مبارزه با کرونا در دانشگاه علوم پزشکی لرستان، روز چهارشنبه گفت: «تعداد مبتلایان به کرونا ویروس در استان، بیش از ۵۴ هزار نفر گزارش شده است».

وی افزود: «از ابتدای شیوع بیماری ویروس کرونا تا پایان روز سوم  آذرماه ۱۴۰ هزار و ۶۳۴ نمونه تست ارسالی انجام شده است که از این تعداد، ۱۳۹ هزار و ۴۶۴ نمونه تست جواب داده شده و ۵۴ هزار و ۳۳۰ نمونه تست مثبت بوده است».

معاون بهداشتی و دبیر ستاد مبارزه با کرونا در دانشگاه علوم پزشکی لرستان، خاطرنشان کرد: «متأسفانه تاکنون بر اثر بیماری کرونا ویروس، ۱۱۰۴ نفر در استان جان خود را از دست داده‌اند».

روند صعودی کرونا در استان مرکزی

سید محمد جمالیان رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی اراک، روز چهارشنبه گفت: «تعداد موارد مبتلا به کروناویروس از زمان شیوع این ویروس تاکنون در استان مرکزی به ۳٠ هزار و ٨۴۵ نفر رسیده است».

وی افزود: «بر اساس آخرین نتایج آزمایشگاهی در مورد بیماری کروناویروس، ۲۲۶ مورد جدید ابتلا در ۲۴ ساعت گذشته شناسایی شده اند.»

وی در ادامه گفت: «از تعداد ۲۲۶ مورد جدید در استان ۳۴ نفر از بیماران در بیمارستان ها بستری شده اند که تحت مراقبت قرار دارند و خدمات تخصصی درمانی را دریافت می کنند».

وی اظهار کرد: «متاسفانه در شبانه روز گذشته، ۹ مورد فوتی در اثر ابتلا به ویروس کرونا در استان مرکزی گزارش شده است که بر این اساس تعداد فوتی ها در اثر ابتلا به این ویروس به ۱۲۱۲ نفر می رسد».

افزایش تلفات کرونا در استان سمنان

بر اساس آخرین گزارش ها، با مرگ ۹ بیمار مبتلای دیگر در بیمارستان های استان سمنان طی ۲۴ ساعت گذشته، شمار قربانیان ویروس منحوس کرونا در استان ۷۵۰ هزار نفری سمنان، به ۷۲۱ نفر افزایش یافت.

 کمیتۀ اطلاع رسانی ستاد مقابله با کرونا در استان سمنان، اعلام کرد: «شمار قربانیان در استان از ابتدای شیوع کرونا تا امروز در مجموعه تحت پوشش دو دانشگاه علوم پزشکی سمنان و شاهرود به ۷۲۱ نفر رسیده است».

ستاد استانی مقابله با کروناویروس در استان سمنان، از شناسایی ۱۹۹ بیمار جدید طی ۲۴ ساعت گذشته خبر داد و اعلام کرد: مجموع موارد قطعی مبتلا به کرونا در این استان به ۱٧ هزار ۳۴۰ نفر رسیده است.

همچنین در حال حاضر ۴۰۸ بیمار مبتلای قطعی در بیمارستان‌های تحت پوشش دو دانشگاه علوم پزشکی شاهرود و سمنان بستری و تحت مداوا هستند.

شمار قربانیان کرونا در استان البرز به بیش از ٢۲۲٨ نفر رسید

دکتر محمد فتحی رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز، روز چهارشنبه گفت: «متاسفانه در ۲۴ ساعت گذشته، ۲۰ بیمار کووید- ۱۹ جان خود را از دست داده‌اند و مجموع جان باختگان این بیماری در استان به  ۲۲۲۸ نفر رسیده است».

وی در خصوص آخرین وضعیت کرونا در البرز، گفت: «از دیروز تا امروز پنجم  آذر ماه   ۱۲۲ بیمار با علائم کووید- ۱۹ در مراکز درمانی استان بستری شده‌اند».

وی افزود: «مجموع کل  موارد بستری شامل قطعی، محتمل و مشکوک، از ابتدای شیوع کرونا تا به امروز در استان البرز،  ۲۵ هزار و ۷۹۴ نفر  است».

فاو با بیان اینکه در حال حاضر،  تعداد ۸۴۰ نفر شامل موارد قطعی، محتمل و مشکوک، در مراکز درمانی بستری هستند افزود: «از این تعداد، ابتلای ۴۳۲  نفر به بیماری  کووید ۱۹، تا این تاریخ قطعی شده است».

از: ار اف ای


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.