کرونا در ایران/۱۳۹۶۱ بیمار جدید/ ۴۸۲ تن جان باختند/ آمار مبتلایان از ۹۰۰ هزار نفر فراتر رفت

پنجشنبه, ۶ام آذر, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

default

بر مبنای آخرین آمار رسمی وزارت بهداشت که به صورت روزانه اعلام می‌شود، ۴۸۲ بیمار دیگر طی یک شبانه‌روز گذشته جان خود را بر اثر کووید ۱۹ از دست داده‌اند. با این حساب شمار جان‌باختگان در ایران به ۴۶ هزار و ۶۸۹ نفر رسید.

به گزارش ایسنا، سیما سادات لاری روز پنج‌شنبه، ششم آذر، اعلام کرد که طی ۲۴ ساعت گذشته، نزدیک به ۱۴ هزار بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد که از میان آن‌ها دو هزار و ۴۳۹ نفر بستری شده‌اند.

به این ترتیب مجموع بیماران کووید ۱۹ در ایران به ۹۰۸ هزار و ۳۴۶ نفر رسید که از میان آن‌ها ۴۶ هزار و ۶۸۹ نفر تاکنون جان خود را از دست داده‌اند.

به گفته سخنگوی وزارت بهداشت، پنج ‌هزار و ۸۴۹ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

مقام‌های وزارت بهداشت ایران با وجود ابراز تردید منابع مستقل در درستی آمار دولتی، به طور روزانه آمار ابتلا و مرگ کرونا در ایران را اعلام می‌کنند.

محمدرضا ظفرقندی، رئیس سازمان نظام پزشکی ایران، پیش از این آمار واقعی مرگ ‌و میر و مبتلایان کرونا در ایران را سه برابر آمار رسمی وزارت بهداشت اعلام کرده است.

معاون وزیر بهداشت ایران امروز در جلسه ستاد کرونا در قزوین با اشاره به این که ۳۰ تا ۳۵ درصد آمار فوتی‌ها در بیشتر استان‌های ایران مربوط به بیماری کرونا است، این بیماری را نخستین عامل مرگ ‌و میر در ایران در شرایط کنونی اعلام کرد.

ایرج حریرچی در حالی که آمار مرگ‌ومیر روزانه کرونا را ۴۰۰ تا ۵۰۰ نفر در روز اعلام کرد، گفت که ۷۵ درصد این آمار به افراد بالای ۶۰ سال تعلق دارد.

آمار مبتلایان و جان‌باختگان کرونا در ایران هم چنان رو به افزایش است و مسئولان چند بیمارستان تاکنون درباره پر شدن بیمارستان‌های دولتی و هزینه‌های بالای بستری در بیمارستان‌های خصوصی هشدار داده‌اند.

با این که دولت تاکنون درخصوص ایجاد بیمارستان‌ صحرایی که چندین بار از سوی سپاه پیشنهاد شده، مقاومت کرده است، اما بر اساس اخبار منتشرشده به نظر می‌رسد که استفاده از سایر ظرفیت‌ها در صورت پر شدن بیمارستا‌ن‌ها محتمل است.

در تازه‌ترین خبر، رئیس قرارگاه پشتیبانی طرح آموزش بیماری و جداسازی مدیریت کرونا از استفاده از هتل‌ها، مهمانسراها و خوابگاه‌ها در فاز اول و استفاده از سالن‌های ورزشی و تجهیزات دیگر در فاز سوم و چهارم خبر داد.

بنا بر آخرین گزارش رسمی وزارت بهداشت و درمان، در حال حاضر به جز استان‌های هرمزگان، فارس، گلستان و سیستان و بلوچستان که در وضعیت «نارنجی و زرد» قرار دارند، ۲۷ استان دیگر کشور در وضعیت «قرمز» به‌ سر می‌برند.

از: رادیو فردا

*****

ایرج حریرچی، معاون وزیر بهداشت: در حال حاضر کرونا نخستین عامل مرگ ‌و میر در ایران است

معاون وزیر بهداشت ایران با اشاره به این که ۳۰ تا ۳۵ درصد آمار فوتی‌ها در بیشتر استان‌های ایران مربوط به بیماری کرونا است، این بیماری را نخستین عامل مرگ‌ و میر در ایران در شرایط کنونی خواند.

به گزارش خبرگزاری‌های داخلی ایران، ایرج حریرچی روز پنج‌شنبه، ۶ آذر، در حالی که آمار مرگ‌ومیر روزانه کرونا را ۴۰۰ تا ۵۰۰ نفر در روز اعلام کرد، گفت که ۷۵ درصد این آمار به افراد بالای ۶۰ سال تعلق دارد.

این مقام وزارت بهداشت ایران با اظهار امیدواری نسبت به کاهش آمار مرگ‌ومیر کرونا تا پایان بهمن‌ماه همزمان با اجرای طرح انجام تست سریع تشخیص کرونا گفت: «اگر ما ۴۰ درصد مرگ‌ومیر را کاهش دهیم، تازه به عدد ۲۸۰ تا ۳۰۰ مورد می‌رسیم که باز رقم بزرگی است.»

آقای حریرچی در ادامه ضمن بیان این که کرونا به غیر از درد و مرگ ‌و میر، هزینه هم دارد، اضافه کرد: «درست است که در بیمارستان‌های دولتی، ۹۰ درصد هزینه‌های بیماران را پرداخت می‌کنیم، بیماران را روی تخت بیمه می‌نماییم و در مراکز سرپایی تست و دارو رایگان است، ولی مبتلایان بعضا برای انجام سی‌تی‌اسکن و مراجعه به بخش خصوصی و داروهایی که نادرست تجویز می‌شوند، باید هزینه پرداخت کنند.»

رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری صبح امروز در گفت‌و‌گو با خبرگزاری ایلنا در حالی که از پر شدن بیمارستان‌های کشور خبر داده بود، درباره میزان اثربخشی تعطیلی چندهفته‌ای در تهران و برخی شهرهای دارای وضعیت قرمز در کشور گفت: «محدودیت‌های یک الی دو هفته‌ای شاید به صورت یک مسکّن عمل ‌کند و فشار را پایین بیاورد، اما اگر شرایط دوباره به چند ماه قبل برگردد، شیوع هم بیشتر خواهد شد.»

به گفته پیام طبرسی، محدودیت‌های اعمال شده در طول روز، برخوردهای اجتماعی مردم، ترافیک و حجم ماشین‌ها در خیابان نشان می‌دهد که شرکت‌های خصوصی برای همراهی با محدودیت‌های جدید مجاب نشده‌اند، بنابراین این مسائل باعث می‌شود تا هم‌چنان مشکلاتی وجود داشته باشد.

از: رادیو فردا

*****

رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری: بیمارستان کماکان پُر است/ محدودیت‌های اعمال شده میزان شیوع را کاهش می‌دهد

رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری گفت: محدودیت‌های دو هفته‌ای شاید به صورت یک مُسکن عمل کند و فشار را پایین بیاورد، اما اگر شرایط دوباره به چند ماه قبل برگردد، شیوع هم بیشتر خواهد شد.

«پیام طبرسی» رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره تاثیر تعطیلی دو هفته‌ای بر میزان حضور مبتلایان کرونا در این بیمارستان گفت: بخشی از محدودیت‌ها که از نیمه شب به بعد اعمال می‌شود و دیگر مغازه‌ای باز نیست تا باعث ایجاد تجمع شود، بسیار خوب و مفید است.

تداوم مشکلات با وجود برخوردهای اجتماعی مردم در تعطیلی کرونایی

وی ادامه داد: اما محدودیت‌هایی که در طول روز وجود دارد، برخوردهای اجتماعی مردم، ترافیک و حجم ماشین‌ها در خیابان نشان می‌دهد که نتوانستند، شرکت‌های خصوصی را برای همراهی با اجرای این محدودیت‌ها مجاب کنند، بنابراین این مسائل باعث می‌شود تا همچنان مشکلاتی وجود داشته باشد.

طبرسی با اشاره به وضعیت شیوع کرونا در زمستان افزود: در هر حال با توجه به محدودیت‌هایی که وجود دارد، یک مقدار میزان شیوع کرونا کمتر می‌شود، اما اگر دوباره محدودیت‌ها برداشته شود و رفتارهای اجتماعی مطابق قبل شود، شیوع ویروس هم مطابق قبل خواهد شد و تفاوتی نخواهد کرد.

محدودیت‌ها باید ادامه پیدا کند

وی ادامه داد: باید این محدودیت‌ها ادامه پیدا کند و رفتارهای بهداشتی باید به صورت مداوم انجام شود، چون محدودیت‌های یک الی دو هفته‌ای شاید به صورت یک مسکن عمل کند و فشار را پایین بیاورد، اما اگر شرایط دوباره به چند ماه قبل برگردد، شیوع هم بیشتر خواهد شد.

او در مورد علائم جدید کرونا بیان کرد: الان بیماران بدحال با تنگی نفس و مشکلات ریوی شدید زیاد هستند، این بیماران بیشتر شامل افراد با سن بالا هستند، البته جوان‌های بد حال هم بین آنها وجود دارد و در مجموع علائم بیماری همچنان همان علائمی است که در ماه‌های گذشته شاهد آن بودیم.

بیمارستان کماکان پر است

رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری در مورد وضعیت این بیمارستان افزود: کماکان بیمارستان پر است، چند روزی خلوت‌تر شده بود، اما امروز دوباره شلوغ شده است و معلوم نیست که واقعا به چه صورت این وضعیت ادامه پیدا کند، باید یک هفته بگذرد تا تعداد بیماران کاهش پیدا کند و بعد ببینیم که چه اتفاقی می‌افتد، در واقع زمان می‌برد تا اثر محدودیت‌ها را ببینیم.

وی گفت: هنوز نیروی جدید پرستاری به بیمارستان تزریق نشده و وضعیت وخیم است، همه باید رعایت کنند و به هم کمک کنند تا به یک مرحله‌ی مناسب از این بیماری برسیم.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.