کرونا در ایران؛ کاهش در آمار رسمی قربانیان، افزایش در بیماران جدید، جان باختن ۸۱ بیمار در شبانه روز گذشته/ ۴۴۳۷ نفر در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند

پنجشنبه, ۲۵ام دی, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

سخنگوی وزارت بهداشت ایران، روز پنج‌شنبه، ۲۵ دی‌ماه، از مرگ ۸۱ نفر دیگر در اثر ابتلا به ویروس کرونا و شناسایی ۶ هزار و ۴۷۱ بیمار جدید مبتلا به این ویروس در یک شبانه‌روز گذشته خبر داد.

بر اساس آخرین گزارش وزارت بهداشت ایران در روز پنج‌شنبه ۴ هزار و ۴۳۷ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

بر اساس این گزارش، مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به یک میلیون و ۳۱۱ هزار و ۸۱۰ نفر و تعداد کل جان‌باختگان به ۵۶ هزار و ۵۳۸ نفر رسیده است.

آمار رسمی مبتلایان به کرونا و قربانیان آن همواره با تردید جدی کارشناسان و شماری از مدیران بهداشتی در ایران مواجه بوده و حتی مدیران سازمان نظام پزشکی، آمار قربانیان را سه تا چهار برابر آمار رسمی اعلام شده توسط وزارت بهداشت برآورد کرده‌اند.

سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران، روز گذشته درباره «خیز جدید موارد سرپایی کرونا» در کشور هشدار داده بود.

علیرضا زالی، فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان‌شهر تهران، هم روز پنج‌شنبه اعلام کرد که «تعداد مراجعان سرپایی بخش‌های درمانی در پایتخت در شبانه‌روز گذشته ۶.۷ درصد افزایش یافته است» و «اگر این روند افزایشی در ۴۸ ساعت آتی ادامه یابد می‌تواند زنگ خطر جدی برای تهران باشد.»

از: رادیو فردا

*****

با وجود افزایش ابتلا به کرونا در تهران، مراسم «اجتماع فاطمیون» برگزار می‌شود

شهردار منطقه ۱۵ تهران روز پنج‌شنبه در حالی از برگزاری اجتماع فاطمیون همزمان با سالروز مرگ دختر پیامبر اسلام خبر داد که پیشتر استاندار تهران برگزاری هرگونه مراسمی را به این مناسبت ممنوع اعلام کرده بود.

به گزارش خبرگزاری مهر، مهدی استرابی، شهردار منطقه ۱۵ تهران، روز پنج‌شنبه، ۲۵ دی‌ماه، اعلام کرد که این اجتماع طبق سنوات گذشته روز یک‌شنبه ۲۸ دی‌ماه «با رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی» در میدان شوش برگزار می‌شود.

آقای استرابی درباره دریافت مجوز برای برگزاری این مراسم و نحوه رعایت پروتکل‌های بهداشتی مقابله با کرونا در این اجتماع توضیحی نداد.

این در حالی است که انوشیروان محسنی بندپی، استاندار تهران، پیشتر در واکنش به درخواست‌ها برای برگزاری مراسم به مناسبت سالروز مرگ دختر پیامبر اسلام اعلام کرده بود که با توجه شکننده بودن شرایط کرونا در کشور طبق مصوبه ستاد ملی کرونا برگزاری هر نوع تجمع در مناسبت‌های مختلف ممنوع است و مراسم‌ها باید به شکل مجازی برگزار شود.

برگزاری یک مراسم مذهبی موسوم به «جشن مردمی عید بیعت» در اوایل آبان‌ماه با حضور هزاران نفر در ورزشگاه امام رضا مشهد با واکنش‌های بسیاری از جمله از سوی برخی مقامات روبه‌رو شد.

معاون اول رئیس جمهور در واکنش به برگزاری این مراسم آن را «حرکت غیرمسئولانه و خطرزا» نامید و به وزیر کشور دستور داد که با عوامل تشکیل اجتماع استادیوم مشهد «برخورد قانونی» شود.

درباره برخورد قانونی با عوامل اجتماع مذکور تاکنون گزارشی منتشر نشده است.

با وجود اعلام رسمی روند کاهشی آمار کرونا در ایران از اواخر آذرماه تاکنون، وزیر بهداشت ایران در روزهای گذشته درباره موج چهارم کرونا در بهمن‌ماه به دلیل عادی‌انگاری و ساده‌انگاری هشدار داده است.

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.