آمار رسمی کرونا در ایران؛ ۶۹ قربانی و ۶۲۰۷ بیمار جدید

شنبه, ۴ام بهمن, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

همزمان با کاهش تعداد جان‌باختگان کرونا در آمار رسمی وزارت بهداشت ایران، هشدارها درباره اوج‌گیری بیماری در روزهای آینده ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، سخنگوی وزارت بهداشت ایران روز شنبه، چهارم بهمن‌ماه، گزارش داد که در ۲۴ ساعت گذشته، ۶۹ نفر دیگر در اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده و شش هزار و ۲۰۷ بیمار جدید شناسایی شده‌اند.

این در حالی است که مسعود مردانی، عضو ستاد مقابله با کرونا با اشاره به افزایش تدریجی موارد بیماری گفت: «اگر مردم همچنان سفر رفتن و برگزاری تجمعات را ادامه دهند و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکنند، حتما موج دیگری را تجربه خواهیم کرد.»

مقامات وزارت بهداشت از واژه «موج» برای بیان اوج‌گیری کرونا در کشور استفاده می‌کنند. این تعبیر با نظر مراجع معتبر بهداشتی در تعارض است. سازمان بهداشت جهانی بهداشت هم تابستان گذشته اعلام کرد که موج دوم و سومی در کار نخواهد بود و کووید یک موج عظیم است که ابعاد آن با توجه به سیاست‌هایی که در پی گرفته می‌شود، بزرگ یا کوچک می‌شود.

آقای مردانی همچنین با اشاره به سفرها و تجمعات بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی در تعطیلات اخیر گفت: «دو هفته دیگر شاهد اوج‌گیری اثر سفرها و تجمعات اخیر بر روی موارد ابتلا به کرونا خواهیم بود.»

اشاره آقای مردانی به برگزاری تجمعات مذهبی و افزایش آمار سفرها در تعطیلات هفته گذشته است که با هیچ ممانعت و محدودیتی مواجه نشد.

نادر توکلی، معاون درمان ستاد کرونا استان تهران هم با هشدار درباره اعلام اخبار مربوط به فروکش بار بیماری در کشور گفت: «این اخبار، ذهنیت مردم را به سمتی سوق می‌دهد که چون شرایط آرام شده، مهمانی و دورهمی برگزار کنند.»

بر اساس گزارش وزارت بهداشت ایران، تاکنون مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به یک میلیون و ۳۶۷ هزار و ۳۲ نفر و آمار جان‌باختگان این بیماری به ۵۷ هزار و ۲۹۴ نفر رسیده است.

آمار رسمی مبتلایان به کرونا و قربانیان آن همواره با تردید جدی کارشناسان و شماری از مدیران بهداشتی در ایران مواجه بوده و حتی مدیران سازمان نظام پزشکی، آمار قربانیان را سه تا چهار برابر آمار رسمی اعلام شده توسط وزارت بهداشت برآورد کرده‌اند.

از: رادیو فردا

*****

خیز جدید کرونا در بین افراد ۷ تا ۱۸ سال/رشد دوباره بیماری در ۲ استان تهران و اصفهان/ ضرورت پرهیز از عادی انگاری و اجتناب از ترددهای غیر لزوم

معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در روزهای اخیر حتی یک مورد مرگ ناشی از کرونا در استان گزارش نشده است.

به گزارش ایلنا از البرز، حریرچی با حضور در البرز در حاشیه جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا که روز شنبه به ریاست رئیس جمهور به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، افزود: البرز در مقابله با کرونا بسیار موفق عمل کرده و این امر در ۶ هفته اخیر قابل ملاحظه بود و اقدامات خوبی انجام شد‌ه است.

وی ادامه داد: پیش از این الگوی بیماری در البرز مشابه تهران بود و جای خرسندی دارد که استان البرز توانسته مسیر خود را از پایتخت جدا کند و میزان بستری و مرگ و میر ناشی از کرونا در این استان به شکل قابل توجهی کاهش یافته است.

حریرچی گفت: مهم‌ترین دستاورد البرز در روزهای اخیر این است که در برخی از روزها حتی یک مورد مرگ ناشی از کرونا نیز در این استان گزارش نشده است.

معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اضافه کرد: همچنان نگران هستیم که کاهش رعایت دستورالعمل های بهداشتی و عادی انگاری، موجبات شدت گرفتن بیماری را فراهم کند چراکه مواردی از ویروس جهش یافته در برخی نقاط دنیا مشاهده شده و باید نهایت تلاش خود را داشته باشیم که از ورود این ویروس جلوگیری کنیم.

وی گفت: مهم‌ترین بسترهای نگرانی در کلانشهرهایی مانند تهران و کرج، حمل و نقل عمومی است چراکه امکانات و ظرفیت لازم در این راستا وجود ندارد.

حریرچی افزود: از مردم درخواست می‌شود که خروج از منزل را به حداقل برسانند متاسفانه ترددها در این برهه از سال نسبت به سال قبل تنها ۵ درصد کاهش یافته است.

وی گفت: جای خرسندی دارد که هیچ یک از استان های کشور در شرایط قرمز نیستند و ۱۹ شهرستان در وضعیت نارنجی قرار دارند ولی متاسفانه در برخی از استان‌ها خیزش جدیدی از بیماری دیده شده و در ۲ استان تهران و اصفهان مواردی از رشد بیماری در افراد ۷ تا ۱۸ سال یافت شده است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.