نفتکش ایرانی توقیف‌شده‌؛ ایران خواستار توضیح اندونزی شد

دوشنبه, ۶ام بهمن, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

گارد ساحلی اندونزی تصویری از دو نفتکش توقیف‌شده منتشر کرده که نشان می‌دهد در کنار هم در حال حرکت هستند

گارد ساحلی اندونزی تصویری از دو نفتکش توقیف‌شده منتشر کرده که نشان می‌دهد در کنار هم در حال حرکت هستند

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران در نشست خبری امروز خود درباره توقیف نفتکش ایرانی در آب‌های اندونزی گفت “ما منتظر اطلاعات بیشتر از طرف دولت اندونزی هستیم. برخی اطلاعات ضد و نقیض دریافت کرده‌ایم”.

اخیرا گارد ساحلی اندونزی اعلام کرد که دو نفتکش با پرچم ایران و پاناما را به ظن انتقال غیرقانونی سوخت در سواحل استان کالیمانتان غربی توقیف کرده است.

امروز سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت “منتظر گزارش بیشتری از سوی دولت اندونزی هستیم. البته موضوع رخ داده فنی است و در بحث کشتیرانی این گونه اتفاقات قبلا نیز رخ داده است”.

توقیف نفتکش‌ ایرانی در آب‌های اندونزی بیست روز بعد از توقیف یک نفتکش متعلق به کره جنوبی در خلیج فارس به دست نیروی دریایی سپاه انجام می‌شود.

دو نفر از خدمه کشتی کره جنوبی که ایران می‌گوید به دلیل آلوده کردن آب توقیف‌شده، شهروند اندونزی هستند.

ایران خواهان پرداخت بدهی‌ هفت میلیارد دلاری کره جنوبی است و مذاکرات برای آزاد کردن نفتکش این کشور تاکنون بی‌نتیجه بوده است.

تحریم‌های آمریکا علیه ایران انتقال و فروش نفت را با موانع زیادی روبرو کرده و بارها گزارش‌هایی از تلاش نفتکش‌های ایرانی برای انتقال پنهان نفت منتشر شده است.

مقامات اندونزی چه می‌‎گویند؟

به گفته مسئولان باکاملا، واحد گشتی اندونزی نفتکش‌های توقیف‌شده را در حالی یافته که در کنار هم بدون نمایش پرچم‌ها و با پوشاندن نام کشتی‌ها در حال حرکت بوده‌اند و هر دو را به ظن انتقال غیرقانونی سوخت توقیف کرده است.

بنابر اعلام گارد ساحلی اندونزی، نفتکش ایرانی به تماس‌های رادیویی پاسخ نمی‌داد و سیستم شناسایی خودکار را منحرف کرده بود.

سرهنگ ویسنو پاماندیتا، رئیس روابط عمومی باکاملا گفته است که هدف این دو نفتکش فریب دادن گارد ساحلی اندونزی بوده است.

سازمان بین المللی دریانوردی کشتی‌ها را ملزم می‌کند برای ایمنی و شفافیت از فرستنده استفاده کنند. خدمه کشتی‌ها تنها زمانی می‌توانند فرستنده را خاموش کنند که احتمال یورش دزدان دریایی یا خطراتی مشابه وجود دارد.

این دو نفتکش برای تحقیقات بیشتر به شهر باتام در جزایر ریائو اندونزی منتقل می‌شوند.

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.