کرونا در ایران: ۹۱ قربانی و ۶۶۰۸ بیمار جدید

چهارشنبه, ۸ام بهمن, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

بر اساس اعلام وزارت بهداشت ایران در روز چهارشنبه، هشتم بهمن‌ماه، تعداد جان‌باختگان و موارد جدید ابتلا به کرونا در یک شبانه‌روز گذشته در مقایسه با مدت مشابه در روز گذشته افزایش یافته است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، سخنگوی وزارت بهداشت ایران روز چهار‌شنبه اعلام کرد طی ۲۴ ساعت گذشته، ۹۱ نفر دیگر بر اثر کرونا جان باختند و شش‌‌ هزار و ۶۰۸ بیمار جدید شناسایی شدند.

این در حالی است که روز سه‌شنبه، تعداد جان‌باختگان ۷۹ نفر و آمار بیماران جدید شناسایی‌شده، ۶ هزار و ۴۲۰ نفر در یک روز اعلام شده بود.

بر اساس آخرین گزارش وزارت بهداشت، تعداد کل جان‌باختگان کرونا در کشور به ۵۷ هزار و ۶۵۱ نفر و آمار کل بیماران به یک میلیون و ۳۹۲ هزار و ۳۱۴ نفر رسید.

آمارهای رسمی وزارت بهداشت درباره کرونا همواره محل تردید بوده و مقام‌های سازمان نظام پزشکی آمار واقعی قربانیان کرونا در ایران را سه تا چهار برابر آمار رسمی اعلام شده برآورد کرده‌اند.

افزایش تدریجی آمار کرونا همزمان با هشدار مقامات وزارت بهداشت ایران در خصوص اوج‌گیری کرونا در بهمن‌ماه در حالی اتفاق می‌افتد که مصطفی قانعی، دبیر کمیته علمی ستاد ملی مقابله کرونا روز چهارشنبه از تولید واکسنی مرتبط با وزارت دفاع با نام «میلاد نور» خبر داد که به گفته او در نوبت ورود به فاز مطالعات انسانی است.

آقای قانعی همچنین وعده داد که «تا اسفند سال بعد (۱۴۰۰) به هدف واکسیناسیون ۶۰ درصد جامعه برسیم».

در حالی که مقام‌های وزارت بهداشت ایران از جمله سعید نمکی، وزیر بهداشت، از ساخت واکسن کرونا در داخل ایران و فاز آزمایش انسانی آن دفاع می‌کنند، این موضوع پیش از این موجب اختلاف‌هایی در میان مقام‌های ارشد این وزارتخانه شده بود.

از جمله رضا ملک‌زاده، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، در نامه استعفای خود، وزیر بهداشت را به بیان «اظهارات غیرعلمی و معرکه‌گیری درباره تولید واکسن کرونا» متهم کرد.

رهبر جمهوری اسلامی روز ۱۹ دی‌ماه اعلام کرد که ورود واکسن آمریکایی و بریتانیایی کرونا به ایران «ممنوع» است و نباید ساخت واکسن در داخل کشور مورد «انکار» قرار بگیرد.

وزیر خارجه ایران روز سه‌شنبه، هفتم بهمن در سفر به مسکو از ثبت واکسن روسی کرونا با نام «اسپوتنیک وی» در کشور خبر داد. این در حالی است که اثربخشی این واکسن بحث‌انگیز هم‌چنان از سوی جامعه علمی بین‌المللی با تردید جدی روبه‌رو است.

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.