وزارت خارجه آمریکا: ایران باید گام‌های اتمی خطرناک خود را به عقب بازگرداند

شنبه, 25ام بهمن, 1399
اندازه قلم متن

نمایی از تاسیسات هسته‌ای در فردو (عکس از آرشیو)

نمایی از تاسیسات هسته‌ای در فردو (عکس از آرشیو)

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در گفت‌وگو با پایگاه خبری واشینگتن فری بیکن از ایران خواسته است «گا‌م‌های خطرناکی» را که اخیرا برداشته، به عقب برگرداند.

واشینگتن فری بیکن می‌گوید، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا این اظهارات را در واکنش به گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی در تایید تولید اورانیوم فلزی در کارخانه‌ای در ایران مطرح کرده است.

سه کشور اروپایی حاضر در توافق هسته‌ای موسوم به برجام نیز روز جمعه ضمن ابراز نگرانی نسبت به اقدام ایران در تولید اورانیوم فلزی، رفتار ایران را مصداق نقض تعهدات خود در چارچوب این توافق دانستند. این کشورها گفته‌اند که اقدامات ایران «گام کلیدی در مسیر تولید سلاح اتمی» است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا پنجشنبه ۲۳ بهمن ماه به واشینگتن فری بیکن گفته است، «ایران می‌بایست گام‌های خطرناکی را که برداشته به عقب برگرداند و از برداشتن گام‌های تحریک‌آمیز دیگر خودداری کند.»

این مقام دولت جو بایدن همچنین بار دیگر از ایران خواسته است به نقض مکرر تعهدات برجامی خود از جمله ذخیره سازی اورانیوم با غلظت بالا، پایان دهد٬ تا مسیر برای بازگشت دولت آمریکا به توافق هسته‌ای و رفع تحریم‌های اقتصادی فراهم شود.

این سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ادامه باردیگر موضع دولت جو بایدن برای بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران تکرار کرد.

این مقام آمریکا گفته است٬ اگر ایران به اجرای کامل (توافق هسته‌ای) بازگردد، ایالات متحده نیز همین کار را خواهد کرد و سپس از آن به عنوان زمینه‌ای برای دستیابی به توافقی طولانی‌تر، قوی‌تر و گسترده‌تر برای رفع سایر موارد نگرانی استفاده خواهد کرد.

وی اضافه کرده است، ما با چنین مرحله‌ای فاصله زیاد داریم، (چرا) که ایران در چند جانب تعهدات خود را اجرا نمی‌کند.

روز چهارشنبه خبرگزاری رویترز و روزنامه وال‌استریت جورنال نوشتند که به گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دست یافته‌اند که می‌گوید ایران گام‌های جدیدی برای «عدول بیشتر از تعهدات برجامی» خود برداشته است.

موارد جدید عدول ایران از تعهدات هسته‌ای شامل آغاز تولید اورانیوم فلزی است که در تولید بمب هسته‌ای نیز کاربرد دارد. همچنین ایران غنی‌سازی اورانیوم توسط سانتریفیوژ های پیشرفته‌تر را آغاز کرده است.

یک روز پس از این گزارش، وزارت خارجه فرانسه هم هشدار داد که گام‌های جدید ایران برای عدول بیشتر از برجام می‌تواند پنجره باز شده دیپلماسی توسط دولت جدید آمریکا در رابطه با برنامه هسته‌ای ایران را ببندد.

در همین زمینه، معاون وزیر امور خارجه روسیه، نیز از ایران خواسته است تا «خویشتن‌داری» کرده و «رویکرد مسئولانه» در پیش بگیرد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، هم روز چهارشنبه گفته بود، رویکرد ایران در هفته‌ها و ماه‌های اخیر به سمت دورتر شدن از برجام بوده است.

در همین حال، عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران هم گفته است، بدون رفع تحریم‌ها برجام برای جمهوری اسلامی اررشی ندارد.

وی در ادامه خواستار رفع تمامی تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران شده است٬ از جمله تحریم‌هایی که بعد از خروج آمریکا از برجام وضع شده‌اند.

ایران به دنبال خروج آمریکا از برجام در دولت دونالد ترامپ و بازگشت تحریم‌های گسترده واشینگتن، از تعهدات هسته‌ای خود در چارچوب این توافق عدول کرده است.

در آستانه روی کار آمدن دولت جو بایدن، و خروج دونالد ترامپ از کاخ سفید، مجلس شورای اسلامی در ۱۲ آذر امسال با تصویب طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها»، راه را برای کاهش تعهدات باقیمانده ایران باز کرد.

مصوبه مجلس شورای اسلامی، دولت را ملزم کرده است که سالانه ۱۲۰ کیلوگرم اورانیوم با غنای ۲۰ درصد ذخیره کند و اگر تا سوم اسفند سال جاری، تحریم‌های مالی، بانکی و نفت حذف نشود، بازرسان آژانس از ایران اخراج شوند و ایران اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند.‎

«ضرب الاجلی مد نظر نداریم»

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا هم روز جمعه در‌ کنفرانس خبری روزانه خود بار دیگر تاکید کرد که ایالات متحده برای حل مساله برنامه هسته‌ای ایران در حال رایزنی نزدیک با متحدان، شرکا و اعضای کنگره است تا اطمینان حاصل کند که آماده برداشتن گام بعدی است و چنین (گامی) را از موضعی قوی بر خواهد داشت.

سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا این موضوع را در پاسخ به پرسشی در خصوص پایان یافتن مجلس شورای اسلامی برای اجرای پروتکل الحاقی یا ان پی تی مطرح کرد.

خبرنگاری از ند پرایس پرسید با توجه به این که تا سوم اسفند ماه یعنی ضرب الاجل مجلس برای پایان دادن به اجرای پروتکل الحاقی و اخراج بازرسان کمتر از ۱۰ روز باقی مانده است، برخی دیپلمات‌ها می گویند، آمریکا بهتر است پیش از پایان این مهلت با ایران وارد گفت وگو شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در ادامه پاسخ خود تصریح کرد، ما هیچ ضرب الاجلی خاصی را مد نظر نداریم. ما به زمانی نگاه می‌کنیم که ما و متحدان‌مان در آن در بهترین موقعیت برای مواجه با این چالش قرار داشته باشیم.

ند پرایس تاکید کرد، ناظران نباید دچار این اشتباه شوند که فقدان تعامل مستقیم، به مثابه این است که ما این مساله را اضطراری نمی‌دانیم.

با استفاده از واشینگتن فری بیکن، وب سایت وزارت خارجه آمریکا و رادیو فردا؛ خ

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.