۷۳ فوتی جدید کرونا در کشور، اصفهان پس از خوزستان «در خط اول حمله کرونای جهش‌یافته» ، شناسایی ۱۱۲ مبتلا به ویروس جهش‌یافته در ایران و جان باختن هشت نفر از آنها

چهارشنبه, ۶ام اسفند, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

۷۳ فوتی جدید کرونا در کشور

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران بزرگ درباره احتمال «طغیان» کرونا در سطح کشور تحت تاثیر ویروس جهش‌یافته هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، علیرضا زالی روز چهارشنبه، ششم اسفندماه، گفت: «امروز در آستانه شکل‌گیری شبه طغیان ملی کرونا هستیم و آن هم بروز بخش‌های جهش‌یافته ویروس است.»

در همین حال نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در شهر تهران هم با اشاره به افزایش مراجعه‌ سرپایی طی دو ماه اخیر در پایتخت از ازدحام و شلوغی در بازارهای تهران، مراکز خرید و وسایل نقلیه عمومی ابراز نگرانی کرد.

آقای توکلی همچنین فعالیت دستفروشان و بازارهای غیررسمی در پیاده‌روها و همچنین باشگاه‌ها و آرایشگاه‌ها و به خصوص آرایشگاه‌های زنانه در اسفندماه را «بسیار پرخطر» توصیف کرد.

معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در شهر تهران، آمار روزانه بستری در پایتخت ناشی از کرونا را ۳۰۰ مورد و تعداد بستری‌ها در کل بیمارستان‌های پایتخت را دو هزار نفر اعلام کرد و از افزایش نسبی آمار بستری جوانان در بخش‌های آی‌سی‌یو خبر داد.

آقای توکلی همچنین از احتمال اجرای محدودیت‌ها در صورت درگیری بیشتر استان‌ها با کرونا در نیمه دوم اسفند خبر داد.

این در حالی است که به دلیل شیوع گسترده کرونا در خوزستان تحت تاثیر ویروس جهش‌یافته برخی مقامات در روزهای اخیر خواستار قرنطینه این استان شدند.

در همین حال خبرهایی از تائید موارد ابتلا به ویروس جدید در سایر شهرهای کشور از جمله مشهد و اراک منتشر شده است.

بر اساس برآوردهای سازمان بهداشت جهانی، کسانی که به نوع جدید ویروس کرونا مبتلا می‌شوند به طور متوسط آن را به ۱.۵ نفر انتقال می‌دهند، حال آن که این میزان در مورد ویروس قبلی کرونا ۱.۱ نفر بود.

از: رادیو فردا

*****

۷۳ فوتی جدید کرونا در کشور

از دیروز تا امروز (۶ اسفند ۱۳۹۹ ) ، ۸ هزار و ۲۷۰ بیمار جدید در کشور شناسایی شد که ۷۴۶ نفر از آنها بستری شدند. بر این اساس مجموع بیماران کرونا در کشور به یک میلیون و ۵۹۸ هزار و ۸۷۵ نفر رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۷۳ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند، گفت: بر این اساس مجموع جان باختگان این بیماری به ۵۹ هزار و ۷۳۶ نفر رسید.
به گزارش ایسنا، دکتر سیما سادات لاری، گفت: از دیروز تا امروز(۶ اسفند ۱۳۹۹ ) و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۸ هزار و ۲۷۰ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۷۴۶ نفر از آنها بستری شدند. بر این اساس مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۵۹۸ هزار و ۸۷۵ نفر رسید.
وی افزود: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۷۳ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جانباختگان این بیماری به ۵۹ هزار و ۷۳۶ نفر رسید.
لاری ادامه داد: خوشبختانه تا کنون یک میلیون و ۳۶۵ هزار و ۲۵۳ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند. در عین حال سه هزار و ۷۰۵ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستان ها تحت مراقبت قرار دارند.
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: تا کنون ۱۰ میلیون و ۶۱۶ هزار و ۷۱۷ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.
به گفته لاری، در حال حاضر ۱۱ شهرستان قرمز، ۵۲ شهرستان نارنجی، ۲۱۷ شهرستان زرد و ۱۶۸ شهرستان آبی هستند همچنین شهرهای آبادان، اهواز، بندر ماهشهر، خرمشهر، دزفول، دشت آزادگان، رامهرمز، شادگان، شوشتر، کارون و هویزه در وضعیت قرمز قرار دارند.

*****

ستاد کرونا: شناسایی ۱۱۲ مبتلا به ویروس جهش‌یافته در ایران و جان باختن هشت نفر

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در ایران از شناسایی ۱۱۲ مبتلا به ویروس جهش‌یافته کرونا و جان باختن هشت نفر از آنها به دلیل ابتلا به این ویروس خبر داد.

به گزارش ایرنا، علیرضا رئیسی روز چهارشنبه، ششم اسفند، گفت که ۱۳ مورد جدید ابتلا به ویروس جهش‌یافته کرونا در کشور شناسایی شده که پنج مورد در تهران، هفت مورد در هرمزگان و یک مورد در آذربایجان غربی است.

در روزهای گذشته موارد متعددی از شناسایی مبتلایان به ویروس جدید از جمله استان‌های خوزستان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، گیلان و هرمزگان و اصفهان منتشر شده است.

وزیر بهداشت ایران هم پیشتر شیوع گسترده ویروس جدید در سراسر کشور را تائید کرده بود.

با این حال همچنان وضعیت کرونا در استان خوزستان به ویژه از لحاظ شیوع گسترده ویروس جهش‌یافته نگران‌کننده‌تر از سایر استان‌ها توصیف شده و برخی مقامات درمانی این استان در روزهای گذشته به دفعات خواستار قرنطینه این استان شدند.

فرهاد سلطانی، سرپرست معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی اهواز روز چهارشنبه از کمبود پرستار در بیمارستان‌های اهواز و تکمیل تخت‌های آی‌سی‌یو در بیمارستان‌های اهواز خبر داد و گفت که تخت‌های عادی خالی نیز به تعداد کم و انگشت‌شمار وجود دارد.

ویروس جهش‌یافته کرونا اواخر دی‌ماه امسال در بریتانیا شناسایی شد و وزیر بهداشت ایران، ۱۶ بهمن ماه از شناسایی اولین مورد مبتلا به این ویروس در کشور خبر داد.

بر اساس برآوردهای سازمان بهداشت جهانی، کسانی که به نوع جدید ویروس کرونا مبتلا می‌شوند به طور متوسط آن را به ۱.۵ نفر انتقال می‌دهند، حال آن که این میزان در مورد ویروس قبلی کرونا ۱.۱ نفر بود.

از: رادیو فردا

*****

وزیر بهداشت ایران: مرزها را نبستند و آتش کرونا را شعله‌ور کردند

سعید نمکی گفته است باید انتظار طوفان کرونا در خوزستان و کشور را داشت

سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، به‌تندی از نبستن مرز ایران و عراق انتقاد کرده و شیوع مجدد کرونا در استان خوزستان را آتش‌افروزی کسانی خوانده که مرزها را با وجود دستور رئیس‌جمهوری نبسته‌اند.

او گفت:« : من وزیر خبر ندارم در طول این سرزمین چه کسی از کجا وارد یا خرج می شود، چگونه می‌توانم بحران را مدیریت کنم. امکانات مرزها برای نگهداری بیماران در قرنطینه کافی نیست و وضعیت آبادان نگران کننده است.»

در هفته‌های اخیر، شیوع ویروس جهش یافته کرونا، وضعیت استان خوزستان را بار دیگر بحرانی کرده است. رسانه‌های ایران وضعیت اهواز را «سیاه» توصیف کرده‌اند.

سعید نمکی گفت:« اعلام کرده بودیم مرزها را ببندید، هنوز یکی از مرزهای خوزستان باز است. کسانی که پروتکل‌ها را رعایت نکردند و مرزها را با وجود دستور رئیس‌جمهوری نبستند، آتش جدید را برافروختند، هنوز بازارها، تجمع‌ها، دورهمی‌ها و سفرها به صورت عادی برقرار است.»

 او گفت:«رنجش خاطر من برای این است که در این ایام، رفتن به عتبات و زیارت عزیزان در کربلا و نجف ممکن است باعث خیز جدید بیماری در استان‌های مرزی شود. هر شب و هر روز یکی از آرام‌بخش‌های من بو کردن تربت امام حسین (ع) است، اما در این ایام این سفرها را بسیار مضر می‌دانم.»

به گفته وی، «هرکس در خوزستان فوت کرد، مراسم ترحیم وسیع گذاشتند. در شادگان رعایت پروتکل‌ها به صفر رسید. دستفروش‌ها و مراکز خرید بیداد می‌کردند. روشن بود که خوزستان پر ماجرا خواهیم داشت…حالا باید طوفان کرونا را در خوزستان و کشور انتظار بکشیم. اپیدمی همین طوری جابه‌جا می‌شود.»

همزمان، علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران بزرگ درباره، احتمال طغیان ملی کرونا هشدار داده و گفته است:« امروز در آستانه شکل‌گیری شبه طغیان ملی کرونا هستیم و آن هم بروز بخش‌های جهش‌یافته ویروس است.»

نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در شهر تهران هم از عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در پایتخت ابراز نگرانی کرده و گفته است:«فعالیت دستفروشان و بازارهای غیررسمی در پیاده‌روها و همچنین باشگاه‌ها و آرایشگاه‌ها و به خصوص آرایشگاه‌های زنانه در اسفندماه بسیار پرخطر است.»

هشدارهای مکرر مقامات مسئول در حالی انجام می‌شود که هنوز برنامه مشخصی برای اجرای واکسیناسیون همگانی در ایران اعلام نشده است.

سعید نمکی، وزیر بهداشت امروز چهارشنبه گفت:« مرحله دوم واکسیناسیون را از امروز شروع کردیم. این کار در گروه‌های آسیب‌پذیر انجام می‌شود. اولین گروه بر اساس سند واکسیناسیون گروه درمان در بخش‌های آی سی یو بودند. واکسیناسیون کارکنان سایر بخش‌های پر خطر، اورژانس‌ها، جانبازان شیمیایی و افراد مقیم در آسایشگاه‌های سالمندان و آسایشگاه‌های معلولان را از امروز شروع می کنیم. تیم بهداشت و همکاران آزمایشگاه‌ها هم که در خط مقدم هستند و نیز افرادی که در غسالخانه‌ها برای تطهیر بیماران کرونا فعالیت می‌کنند، از امروز مشمول واکسیناسیون می‌شوند.»

او در سخنان خود همچنین گفت:« از یک ماه پیش به همکاران آشکارا و محرمانه گفتم اگر رعایت نکنیم، طوفانی از کووید۱۹ و کرونا با نوع جهش‌یافته را خواهیم داشت و این اتفاق افتاد. گفتم ویروس‌ها پاسپورت و ویزا نمی‌خواهند. همان‌طور که ویروس ووهان از ووهان به قطب رسید، ویروس جدید هم به همه جا رسید.»

او گفت:«تلاش کردم تا همکارانم احساس نکنند فرمانده آنها دچار دل‌آزردگی و روان پریشان است، اما گاهی ترمز از دست می‌رود و باعث می‌شود حرف‌هایی در اوج عصبانیت بیان کنیم، اما این هم برای نگرانی است که مردم دچار ناراحتی نشوند.»

وزیر بهداشت گفت:« فرق ویروس جهش‌یافته با ویروس ووهان این است که این ویروس، پس از ۷۲ ساعت وارد مرحله افزایش بستری می‌شود و شکل‌های خطرناک و گرفتاری‌های سنگین ریوی دارد.»

سعید نمکی گفت:«این وضعیت برای ما دردناک است. از رسانه‌ها که برای مدیریت افکار عمومی در کنار ما بودند، تشکر می‌کنم اما در یک مصاحبه دیدیم که از کسی می‌پرسند چرا ماسک نمی‌زنی؟ می‌گوید دلم نمی‌خواهد، نفسم می‌گیرد. این بی ادب‌ها را باید همان جا بازداشت کنند تا عامل تنبه باشد.»

از: ایندیپندنت


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.