فرانسه نسبت به سرنوشت نسرین ستوده ابراز نگرانی شدید کرد و خواستار آزادی فریبا عادلخواه شد

ژان ایو لودریان می‌گوید، فرانسه از همه اقدامات لازم برای آزادی نسرین ستوده استفاده خواهد کرد (عکس از آرشیو)
ناصر اعتمادی
ژان ایو لودریان می‌گوید، فرانسه از همه اقدامات لازم برای آزادی نسرین ستوده استفاده خواهد کرد (عکس از آرشیو)ژان-ایو لودریان وزیر امور خارجۀ فرانسه. SAFIN HAMED / AFP

ژان-ایو لودریان وزیر امور خارجۀ فرانسه امروز چهارشنبه بیست و چهارم فوریه در شورای حقوق بشر سازمان ملل نسبت به سرنوشت نسرین ستوده، وکیل زندانی در ایران، ابراز نگرانی بسیار کرد و بار دیگر خواستار آزادی فوری پژوهشگر فرانسوی-ایرانی، فریبا عادلخواه شد که اکنون در حصر خانگی به سر می برد.

در سخنان خود در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل وزیر امور خارجۀ فرانسه گفت که “شماری از کشورها به ویژه جمهوری اسلامی ایران تصور می‌کنند که آزادی علمی، آزادی پژوهش، تدریس و انتشار تابع رویکردهایی است که به گرونگیری شباهت دارند.”

نسرین ستوده، وکیل مدافع و فعال حقوق بشر، که به دوازده سال زندان محکوم شده بعد از ابتلاء به بیماری کرونا در زندان و یک مرخصی کوتاه مدت در بیستم ژانویه گذشته به زندان قرچک منتقل شد بی آنکه کمترین اطلاعی از سرنوشت و سلامت وی در دست باشد.

دادگاه انقلاب تهران در سال ٩٧ نسرین ستوده را به دلیل دفاع از زنان مخالف حجاب اجباری در ایران به اتهام ترویج فساد به دوازده سال زندان محکوم کرد.

فریبا عادلخواه، پژوهشگر فرانسوی ایرانی تبار نیز در ژوئن ٢٠١٩ در تهران دستگیر و به اتهام “اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام اسلامی” به پنج سال زندان محکوم شد. فریبا عادلخواه در اکتبر گذشته از زندان اوین آزاد شد و با یک دستبند الکترونیکی در حصر خانگی قرار گرفت بی آنکه اجازۀ خروج از کشور را داشته باشد.   

از: ار اف ای

توسط -

سایت ملیون ایران در تاریخ

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.