۹۳ فوتی جدید کرونا در کشور/ شمار قربانیان از ۶۰ هزار نفر گذشت

یکشنبه, ۱۰ام اسفند, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۹۳ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۶۰ هزار و ۷۳ نفر رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به فوت ۹۳ بیمار مبتلا به کووید۱۹ در کشور در شبانه روز گذشته، گفت: با این حساب مجموع قربانیان کرونا در کشور از ۶۰ هزار نفر گذشت.

به گزازش ایسنا، دکتر سیما سادات لاری، گفت: از دیروز تا امروز ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۸ هزار و ۱۰ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۴۹۴ نفر از آنها بستری شدند.

وی افزود: مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۶۳۱ هزار و ۱۶۹ نفر رسید.

لاری بیان کرد: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۹۳ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۶۰ هزار و ۷۳ نفر رسید.

به گفته وی، خوشبختانه تا کنون یک میلیون و ۳۹۳ هزار و ۱۲۵ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند.

وی افزود: سه هزار و ۷۳۲ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند.

سخنگوی وزارت بهداشت تاکید کرد: تا کنون ۱۰ میلیون و ۸۵۳ هزار و ۸ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

لاری افزود:در حال حاضر ۱۱ شهرستان قرمز، ۳۲ شهرستان نارنجی، ۲۵۱ شهرستان زرد و ۱۵۴ شهرستان آبی هستند.

به گفته وی، شهرهای آبادان، اهواز، بندر ماهشهر، خرمشهر، دزفول، دشت آزادگان، رامهرمز، شادگان، شوشتر، کارون و هویزه در وضعیت قرمز بیماری قرار دارند.

*****

هشدار مشاور وزارت بهداشت به سعید نمکی: خوزستان باید دو هفته تعطیل شود

بر اساس نامه‌ای که تصویر آن در اختیار ایران‌اینترنشنال قرار گرفته، یک مقام وزارت بهداشت ایران با اشاره به شیوع گسترده کرونا در استان خوزستان، در نامه‌ای به سعید نمکی، وزیر بهداشت، هشدار داد که برای کنترل وضعیت این استان «همه چیز» باید به مدت دو هفته تعطیل شود.

محمداسماعیل مطلق،‌ مشاور معاون بهداشتی و رئیس مرکز مدیریت و کاهش خطرات و بلایای وزارت بهداشت،‌ در نامه‌اش با اشاره به شیوع ویروس جهش یافته کرونا در این استان، اشاره کرده شرایط کنونی خوزستان «با روش‌های فعلی قابل کنترل نیست.»

مطلق موثرترین روش کنترل در افزایش «لجام‌گسیخته»‌ کرونا را اعمال تعطیلی‌های کامل تحت عنوان «لاک‌داون» عنوان کرده است.

این نامه در شرایطی نوشته شده که مقام‌های محلی خوزستان از رشد «۱۰ برابری» شمار بیماران و افزایش «۱۰۰ درصدی» فوتی‌های ناشی از کرونا طی هفته‌های اخیر خبر می‌دهند. همچنین هشدارهایی درباره پر شدن ظرفیت آی‌سی‌یوها مطرح شده و استاندار این استان هم به تازگی از ورود آن به «پیک چهارم کرونا» خبر داد.

اکنون مشاور وزارت بهداشت نوشته برای تدارک بیمارستان‌ها، آزمایشگاه‌ها و پرسنل، تامین جایگزین برای نیروهای بهداشتی مبتلا شده، راه‌اندازی نقاهت‌گاه‌ها و متناسب‌سازی تیم‌های رهگیری «همه چیز» باید تعطیل شود.

او تنها مشاغل خدماتی،‌ اقتصادی،‌ تولیدی و امنیتی «ضروری» را از این مساله مستثنی کرده است.

مطلق اشاره کرده این تعطیلی شامل محدودیت در زمینه‌های تردد، فعالیت و کار، مراکز تهیه و توزیع و اماکن عمومی، کلیه مراکز آموزشی،‌ فرهنگی و اجتماعی است.

این مقام وزارت بهداشت بازگشایی حساب‌نشده پس از اعمال محدودیت‌ را نیز «دارای عواقب خطرناک» خوانده است.

طی روزهای گذشته مقام‌های حوزه بهداشت خوزستان بارها درباره بدتر شدن شرایط آن هشدار داده‌ و گفته‌اند «حدود ۳۰ درصد» موارد ابتلا در کشور در این استان اتفاق می‌افتد.

بر اساس گزارش خبرگزاری دولت ایران، هم‌اکنون ۱۱ شهرستان خوزستان در وضعیت قرمز و هشت شهرستان آن هم در وضعیت نارنجی قرار دارند. پیش از این، ستاد ملی مقابله با کرونا با پیشنهاد قرنطینه و تعطیلی دو هفته‌ای این استان مخالفت کرده بود.

از: ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.