مرگ یک نفر در پی اصابت ده موشک «از مدل آرش ساخت ایران» به پایگاه عین‌الاسد

چهارشنبه, ۱۳ام اسفند, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

یک نمونه از راکت‌انداز آرش یا «کاتیوشای ایرانی»

یک نمونه از راکت‌انداز آرش یا «کاتیوشای ایرانی»

در پی اصابت چند موشک به پایگاه هوایی عین‌الاسد در عراق، خبرگزاری فرانسه روز چهارشنبه خبر داد که این موشک‌ها از «مدل آرش ساخت ایران» بوده و این حمله به مرگ یک نفر منجر شده است.

پایگاه عین‌الاسد در عراق که میزبان نیروهای آمریکایی در این کشور است روز چهارشنبه، ۱۳ اسفندماه، با چند راکت کاتیوشا هدف قرار گرفت.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را نپذیرفته است.

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه به نقل از یک مقام فرماندهی عملیات در بغداد خبر داد که «حدود ۱۳» راکت از مکانی در هشت کیلومتری پایگاه عین‌الاسد به سوی این پایگاه شلیک شده است.

حال خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام نظامی آمریکا در عین‌الاسد می‌گوید که ده موشک صبح روز چهارشنبه به این پایگاه اصابت کرده است.

به نوشته این خبرگزاری به نقل از یک مقام امنیتی، یک پیمانکار غیرنظامی «در خلال این حمله در اثر حمله قلبی» درگذشته است. هنوز از ملیت این پیمانکار خبری منتشر نشده است.

همین خبرگزاری به نقل از مقام‌های امنیتی غربی که به نام‌شان اشاره نکرد نوشته است که موشک‌ها «از مدل آرش ساخت ایران» بوده‌اند.

علی کوهستانی، مسئول سازمان تحقیقات و جهاد خودکفایی نیروی زمینی سپاه،‌ پیشتر در معرفی این نوع موشک گفته است: «راکت ۱۲۲ میلی‌متری آرش ۲۲ کیلومتر برد داشته و وزن کلی آن ۶۴ کیلوگرم است. این راکت از یک سرجنگی ۱۹ کیلویی شدیدالانفجار بهره می‌برد که شعاع اثرگذاری آن ۲۵ متر است.»

پایگاه عین‌الاسد که میزبان نیروهای آمریکایی و ائتلاف خارجی حاضر در عراق در کنار نیروهای عراقی است در استان غربی انبارِ عراق قرار دارد.

عین‌الاسد همان پایگاهی است که جمهوری اسلامی به تلافی کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سابق سپاه قدس، به فرمان دونالد ترامپ با اطلاع قبلی به نیروهای آمریکایی هدف قرار داد.

در همین حال وب‌سایت خبری صابرین‌نیوز روز چهارشنبه خبر داد که این پایگاه با «۱۴ موشک ۱۰۷ میلی‌متری» هدف قرار گرفته است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس بر اساس بیانیه ارتش عراق می‌نویسد که این حمله «خسارت چشمگیر» بر جای نگذاشته و نیروهای امنیتی این کشور محل پرتاب موشک‌ها را کشف کرده‌اند.

این حمله موشکی تازه تنها دو روز پس از آن رخ می‌دهد که مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق، روز دوشنبه گذشته گفت که دولتش به کسی اجازه نمی‌دهد در خاک عراق «پیام موشکی یا تروریستی» بفرستد.

او افزود که «ما پیام موشکی یا تروریستی را مجاز نمی‌دانیم و هیچ کشوری حق ندارد به هزینه امنیت و ثبات مردم ما به دیگران پیام بدهد.»

پیشتر در همین روز ارتش عراق خبر داده بود که دو راکت به منطقه سبز بغداد اصابت کرده، ولی تلفاتی برجای نگذاشته است.

اما پیش از منطقه سبز، پایگاه هوایی «بَلَد» در شمال عراق، مقر نظامیان آمریکایی، در شامگاه شنبه، دوم اسفند، هدف حمله چهار فروند موشک قرار گرفته و پیش از آن هم اواخر بهمن‌ماه پایگاه هوایی اربیل مورد حمله موشکی قرار گرفته بود، حمله‌ای که مرگ یک پیمانکار نظامی نیروهای آمریکایی را به همراه داشت.

این حملات واکنش دولت جو بایدن در آمریکا را به دنبال داشت که در این زمینه به ایران هشدار می‌داد.

پس از آن جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، روز شنبه، نهم اسفند، در نامه‌ای به رهبران کنگره این کشور اطلاع داد که دستور او به ارتش ایالات متحده برای حمله به مواضع شبه نظامیان مورد حمایت ایران در سوریه مطابق اصل حق دفاع از خود و به تلافی این حملات بوده است.

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.