کرونا در ایران باز هم رکورد شکست: ۲۲ هزار مبتلای دیگر؛ ویروس جهش‌یافته غالب شد، جان باختن ۱۸۵ بیمار جدید و شناسایی بیش از ۲۲ هزار و ۵۰۰ مبتلای دیگر

پنجشنبه, ۱۹ام فروردین, ۱۴۰۰
اندازه قلم متن

در ادامه افزایش چشمگیر در آمار رسمی مربوط به کرونا در ایران، سخنگوی ستاد ملی کرونا با اشاره به غالب شدن ویروس جهش‌یافته در کشور از شناسایی حدود ۱۲ هزار بیمار مبتلا به این سویه از ویروس خبر داد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، علیرضا رئیسی روز پنج‌شنبه، ۱۹ فروردین‌ماه، همچنین گفت که بر اساس آخرین دستورالعمل ستاد کرونا پروازهای مستقیم و غیر مستقیم به ۲۱ کشور ممنوع خواهد بود.

او به نام همه این کشورها اشاره نکرد و تنها گفت که پرواز از مناطق آمریکای لاتین و آفریقای جنوبی به کشور ممنوع است.

دلیل ممنوعیت پرواز از این کشورها، احتمال انتقال ویروس جهش‌یافته خاص از این مناطق است.

با این حال، به گفته آقای رئیسی، تاکنون نمونه‌ای از ابتلای افراد به کرونای نشئت‌گرفته در برزیل یا آفریقای جنوبی در کشور گزارش نشده است.

در تازه‌ترین آمار رسمی، سخنگوی وزارت بهداشت ایران روز پنج‌شنبه از جان باختن ۱۸۵ بیمار جدید و شناسایی بیش از ۲۲ هزار و ۵۰۰ مبتلای دیگر به کرونا در یک شبانه‌روز گذشته خبر داد.

به این ترتیب آمار رسمی بیماران کووید ۱۹ در ایران به دو میلیون و ۶ هزار و ۹۳۴ نفر و تعداد کل جان‌باختگان به ۶۳ هزار و ۸۸۴ نفر رسید.

مقام‌های وزارت بهداشت ایران در حالی به طور روزانه آمار ابتلا و مرگ ناشی از کرونا را بدون ارائه آمار تفکیکی در اختیار رسانه‌ها قرار می‌دهند که تردیدهای جدی نسبت به درستی این آمار وجود دارد و سازمان نظام پزشکی ایران آمار قربانیان را سه تا چهار برابر آمار رسمی برآورد کرده است.

بر اساس این گزارش وضعیت ۲۵۷ شهرستان قرمز و ۱۲۹ شهرستان نارنجی اعلام و بر اساس مصوبات ستاد مقابله با کرونا مسافرت «از» و «به» به این مناطق ممنوع اعلام شده است.

همزمان با رکوردشکنی آمار بیماران کرونا در پایتخت برخی مسئولان درباره پر شدن تخت‌های بیمارستانی در تهران طی روزهای آینده هشدار داده‌اند.

نادر توکلی، معاون ستاد بیماری کرونا در تهران، روز پنج‌شنبه تعداد تخت‌های بیمارستانی در استان تهران را که می‌تواند در اختیار بیماران کرونایی قرار گیرد، حداکثر ۱۰ هزار مورد اعلام کرد.

اما، به گفته او، بیش از نیمی از این ظرفیت در روزهای گذشته پر شده است.

در همین حال فرشاد علامه، معاون دانشگاه علوم پزشکی تهران هم گفت که اعمال جراحی الکتیو [انتخابی و غیرضروری] در بیمارستان‌های دولتی و خصوصی تحت پوشش این دانشگاه متوقف شده و تخت‌ها و بخش‌های جدیدی به بیماران کرونا اختصاص یافته است.

پس از پایان تعطیلات نوروز در کشور، چند روز متوالی است که آمار مبتلایان به کرونا رکورد قبلی خود را می‌شکند.

در اسفندماه ۹۹ و در روزهای منتهی به عید نوروز، مقام‌های دولتی با وجود هشدارهای کارشناسان، مانع جدید در جلوگیری از سفرهای نوروزی شهروندان ایجاد نکردند و تنها ضمن خواهش و التماس هشدار دادند که وضعیت کرونا پس از تعطیلات نوروز، به رفتار مردم بستگی دارد.

معاون کل وزارت بهداشت روز چهارشنبه پیش‌بینی کرده بود که وضع در ایران آن‌چنان بحرانی است که بعید نیست شاهد روزی ۶۰۰ قربانی نیز باشیم.

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.