روحانی: ویروس جهش‌یافته از عراق اولین عامل خیز دوباره کرونا است؛ بهانه به دست ضد انقلاب ندهیم، وزیر بهداشت صف‌های طولانی مرغ یکی از دلایل افزایش کرونا است

شنبه, ۲۱ام فروردین, ۱۴۰۰
اندازه قلم متن

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران

رئیس جمهور ایران روز شنبه در توجیه ورود کشور به «موج چهارم» همه‌گیری کرونا اولین عامل را ورود ویروس جهش‌یافته از عراق عنوان کرد، اما در مورد عدم بستن مرز و خودداری از ایجاد ممنوعیت قانونی با هدف کنترل بیماری توضیح نداد.

به گزارش ایلنا، حسن روحانی روز شنبه، ۲۱ فروردین، در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا همچنین با اشاره به رعایت تنها ۵۶ درصدیِ پروتکل‌های بهداشتی در بین شهروندان این موضوع را عامل مهم دیگری در شکل‌گیری موج جدید اعلام کرد.

در ماه‌های اخیر بارها کارشناسان و برخی مقامات وزارت بهداشت ایران درباره اوج‌گیری کرونا در صورت عدم ایجاد محدودیت در نوروز هشدار داده بودند.

با این حال ستاد کرونا همزمان با آغاز سال نو، محدودیت‌های جدی اتخاذ نکرد و بسیاری از مقامات دولت از جمله حسن روحانی تنها به بیان برخی توصیه‌ها به شهروندان بسنده کردند.

ایرج حریرچی، معاون وزارت بهداشت ایران، روز چهارشنبه، ۱۸ فروردین برخی از اعضای ستاد ملی کرونا را در اوج‌گیری دوباره کرونا مقصر دانسته و گفته بود که برخی از اعضای ستاد ملی کرونای ایران «مانع از آن شده‌اند» که این وزارتخانه از تعطیلات نوروز برای پایین آوردن آمار کرونا بهره بگیرد.

سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران، هم روز جمعه، «سفرهای نوروزی، بازارهای شلوغ و صف‌های طولانی و درهم فشرده مرغ» را عامل افزایش تصاعدی موارد سرپایی در کشور عنوان کرده بود.

در همین حال مسعود مردانی، عضو کمیته علمی ستاد کرونا، روز شنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا در حالی که از پر شدن تخت‌های بیمارستانی برای بستری بیماران جدید مبتلا به کرونا و بخش‌های مراقبت‌های ویژه خبر داده، گفته است که پیش‌بینی ما افزایش بسیار بیشتر مبتلایان به بیماری است.

بر اساس آخرین گزارش‌های وزارت بهداشت ایران آمار روزانه مبتلایان جدید به کرونا به بیش از ۲۲ هزار نفر در روز رسیده است.

مقامات جمهوری اسلامی در حالی از اصطلاح «موج کرونا» در خصوص خیز این بیماری در کشور استفاده می‌کنند که سازمان بهداشت جهانی تابستان گذشته اعلام کرد که در خصوص این بیماری موج‌های متفاوت وجود ندارد.

بنا بر اعلام این سازمان، کووید ۱۹ یک موج عظیم است که ابعاد آن با توجه به سیاست‌های دولت‌ها بزرگ یا کوچک می‌شود.

از: رادیو فردا

*****

واکنش روحانی به انتقاد‌ها از ستاد ملی مقابله با کرونا؛ بهانه به دست ضد انقلاب ندهیم

چند روز پس از اعتراض مقام‌های وزارت بهداشت به سفرهای نوروزی، حسن روحانی گفت که همه اعضای ستاد کرونا باید از مصوبات این ستاد حمایت کنند و «یک صدایی» وجود داشته باشد.

رییس جمهور ایران روز شنبه ۲۱ فروردین در جلسه ستاد مقابله با کرونا گفت که «همه باید یک صدا باشیم و نباید چند جور حرف بزنیم.»

به گفته روحانی، هدف از انتخاب سخنگو برای ستاد مقابله با کرونا «یک صدایی» درباره این موضوع بوده است.

او اضافه کرد: «ما یک ستاد هستیم و مسئولیت ما تضامنی است، یعنی وقتی تصمیمی می‌گیریم، همه ما مسئول آن هستیم و باید از آن مصوبه حمایت کنیم. اگر کسی به ناروا بگوید که یک نهاد به مصوبه ستاد اعتنا نکرد، خستگی در بدن کادر درمان باقی می‌ماند.»

روحانی تاکید کرد: «اگر هر کسی در تلویزیون یک جور سخن بگوید، تنها بهانه به ضد انقلاب می‌دهیم.»

مقام‌های وزارت بهداشت در روزهای گذشته بارها اعلام کرده‌اند که مخالف سفرهای نوروزی بوده‌اند.

ایرج حریرچی، معاون وزیر بهداشت، روز ۱۸ فروردین در یک برنامه تلویزیونی تاکید کرده بود که وزارت بهداشت مخالف سفرهای نوروزی بوده اما مقام های دیگر به دلایل اقتصادی با این تصمیم مخالفت کرده‌اند.

او در پاسخ به سوال مجری برنامه گفته بود که نمی تواند اعلام کند کدام مقامات با سفرهای نوروزی موافق بوده‌اند.

«همه حواس ما به فرودگاه بود اما کرونا از سوراخ دیگری آمد»

روحانی همچنین درباره ورود ویروس شناسایی شده در بریتانیا به ایران گفت که «همه حواس ما به فرودگاه بود اما جای دیگری سوراخ شد» و «همه ویروس‌های انگلیسی از عراق وارد کشور شد.»

او نخستین عامل موج چهارم کرونا را ورود گونه‌ جهش‌یافته کرونا از عراق اعلام کرد و افزود: «اگر ویروس از مرز ایلام و خوزستان وارد نمی شد حتما این مشکل را نداشتیم.»

روحانی برگزاری تجمعات و مراسم نوروز را از عوامل دیگر شکل‌گیری موج چهارم کرونا خواند.

از: ایران اینترنشنال

*****

وزیر بهداشت صف‌های طولانی مرغ را یکی از دلایل افزایش آمار کرونا دانست

وزیر بهداشت ایران در نامه‌ای به معاونان خود، بی‌توجهی‌های پیش از تعطیلات نوروز به ویژه بازارهای شلوغ، و صف‌های طولانی و درهم فشرده مرغ، را دلایل عمده افزایش ابتلا به کووید-۱۹ در کشور و موارد بستری ناشی از آن دانسته است.

به گزارش روز جمعه خبرگزاری فارس، سعید نمکی در این نامه که تاریخ آن در گزارش مشخص نشده، نوشته است، افزایش تصاعدی موارد سرپایی حاکی از اثرات سفرهای نوروزی است که از روزهای آینده باید منتظر افزایش موارد بستری باشیم.

وی در ادامه این نامه به هفت مورد جهت کاهش «فشار سنگین» به بخش‌های بستری و احتمال کمبود تخت بیمارستانی در سراسر کشور، بخصوص مراقبت‌های ویژه، اشاره کرده است: همکاری محله‌محور با بسیج و سازمانهای مردم نهاد به عنوان اولین سطح مراقبتی و بیماریابی، گسترش مراکز ۱۶ و ۲۴ ساعته سرپایی برای نمونه‌گیری و انجام آزمایش و تماس با نزدیکان فرد مبتلا و ایزوله کردن او، لزوم درمان سریع ضد ویروس در بیماران علامت‌دار و پرخطر در اولین روزهای ابتلا، تامین مالی معوقات دانشگاه‌ها و طرح‌های بیمارستانی نزدیک به بهره‌برداری در اسرع وقت، لزوم نظارت دقیق و مستمر بر رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی جهت قطع هرچه زودتر زنجیره انتقال گونه خطرناک جهش یافته ویروس، کنترل شدید مرزهای هوایی و زمینی، و استفاده بهینه از ظرفیت مطب‌ها، کلینیک‌ها و بیمارستان‌های خصوصی و خیریه.

در حالی که اکثر کشورهای دنیا و همسایه ایران با گسترش روند واکسیناسیون عمومی به شرایطی برای کنترل نسبی کرونا نزدیک می‌شوند، مسئولان در ایران خبر از سونامی کرونا در موج چهارم آن داده‌اند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا پنجشنبه شب در یک گفت‌وگوی تلویزیونی از تعطیلی دوهفته‌ای شهرهای پرخطر از روز شنبه خبر داد و دبیر کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی کرونا نیز روز جمعه در گفت‌وگویی با خبرگزاری ایلنا جزئیات این تعطیلی را تشریح کرد.

به گفته حسین قاسمی، در شهرهایی که در وضعیت قرمز یا نارنجی قرار دارند، ادارات و دستگاههای ضروری تا یک دوم از کارمندان خود را کاهش خواهند داد و دستگاه های غیرضروری نیز باید تا دو سوم نیروهای خود را کاهش دهند.

از: ایندیپندنت


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.