نامه به مجید توکلی در سالروز تولدش: “راهی را که آغاز کرده ایم، سرانجام به پایان خواهیم رساند”

بیش از صد نفر از فعالین فعلی و سابق دانشجویی، در نامه ای خطاب به مجید توکلی* ضمن گرامیداشت سالروز تولدش، مقاومت و ایستادگی وی را در برابر استبداد ستودند

دانشجونیوز: در بخشی از این نامه آمده است: سه بار بازداشت، چهار سال زندان، ماه ها سلول انفرادی و انواع شکنجه، محرومیت از تحصیل، محرومیت از دیدار مادر و قطع تماس تلفنی رنج هاییست که آگاهانه به جان خریدی، اما تو برای ما و جنبش آزادی خواهی مردم ایران، نه قربانی نقض حقوق انسانی که قهرمان مقاومت و ایستادگی و شجاعت نسل دانشجو بودی.

ما، جمعی از فعالان فعلی و سابق دانشجویی به پاس تلاش های بی وقفه ات در راه مبارزه با استبداد، و در زادروز میلادت، بار دیگر یادت را گرامی می داریم و ایمان داریم به این سخن تو که “راهی را که آغاز کرده ایم، سرانجام به پایان خواهیم رساند”.

متن کامل این نامه به شرح زیر است:

مجید عزیز؛

امروز اول خرداد ماه است. ماه خروش دوباره جنبش دانشجویی، ماه مقاومت دانشگاه. آن را ماه حادثه می نامیدی و چه وجه تسمیهی که این ماه با روز تولد تو آغاز می شود.

تو را به درستی نماد شجاعت جنبش دانشجویی خوانده اند چرا که هیچ گاه هراسی از گفتن آرمان های مان نداشتی. همواره سدی در برابر دستگاه سرکوب بودی که کارش خرد کردن معترضان بود. سدی که هیچ گاه نتوانست از آن بگذرد و در مقابلش به ستوه آمد و زانو زد. همه چیز را حتی در زندان از تو دریغ داشتند، از دادگاه عادلانه تا زندان عادلانه، از حق ملاقات تا حق تلفن به مادرت، تا در خواستی بنویسی و چیزی بطلبی، و بر خود ببالند که بالاخره او را شکستیم. داستان تو اما داستان انسانی است که توبه نامه نمی نویسد و سر خم نمی کند، داستان تو داستان مقاومت است.

تو را شرف جنبش دانشجویی ایران می نامند. و چه شایسته بود این نام برای تو، وقتی روز دانشجو به قلب تپنده جنبش دانشجویی آمدی تا نگذاری سکوت دانشگاه را فرا بگیرد. می دانستی آمدنی است که بازگشتی ندارد، اما چه باک که شرف جنبش دانشجویی سکوت دانشگاه را تاب نمی آورد. آمدی تا هر چه فریاد داری بر سر استبداد بزنی، بایستی و از هر چه داری بگذری.

و تن استبداد می لرزید از شجاعت فریاد های تو و هنوز می لرزد از مقاومت بی بدیل تو. تو که یک تنه برای دستگاه عریض و طویل استبداد بحران آفریدی، در آزادی و حصرت. مزدوران استبداد در آرزوی تحقیر تو چادر بر سرت کردند، ولی چادر مجید نماد مقاومت شد، شوری برانگیخت و موجی به راه انداخت.

از یاد نمی بریم از خود گذشتگی هایت را، نوع دوستی ات را و بلند پروازی و بی پروایی ات را. و از یاد نمی بریم آنگاه که می گفتی “یک حاکم دیکتاتور تنها احساس خطرش از شجاعان است که نافرمانی می کنند” و تو خود از تبار همان شجاعان بودی که هرگز فرمان نبردی و نخواهی برد. از تبار آنان که مقاومت را زندگی کردند.

سالی دیگر گذشت و تو هنوز در بندی، اما همه ما و نسل جدید دانشجویان همنوا با تو زمزمه می کنیم سرود آزادی را. بدان آتشی که نمیرد همیشه در دل ماست، و نیک می دانیم که اگر نبود شجاعت و ایستادگی تو و یاران دربندت، این آتش زنده نمی ماند. کابوسی که حاکمان روزی در دانشگاه می دیدند، روز دیگر در خیابان دیدند و امروز این کابوس را در زندان و قلب دستگاه سرکوب می بینند.

سالروز تولدت بهانه ایست تا به یاد آوریم شجاعت و مقاومت تو و همه دانشجویان دربند را و پاس بداریم تلاش ها و ایستادگی هایتان را در راه آرمان آزادی. مقاومت تو منبع یاس است برای دستگاه سرکوب و چشمه امید است برای دانشجویان. برای نسلی که باید بار این رسالت را به دوش بکشند و از نام مجید بارقه ای از امید و شجاعت در وجودشان شعله خواهد کشید.

سه بار بازداشت، چهار سال زندان، ماه ها سلول انفرادی و انواع شکنجه، محرومیت از تحصیل، محرومیت از دیدار مادر و قطع تماس تلفنی رنج هاییست که آگاهانه به جان خریدی، اما تو برای ما و جنبش آزادی خواهی مردم ایران، نه قربانی نقض حقوق انسانی که قهرمان مقاومت و ایستادگی و شجاعت نسل دانشجو بودی.

ما، جمعی از فعالان فعلی و سابق دانشجویی به پاس تلاش های بی وقفه ات در راه مبارزه با استبداد، و در زادروز میلادت، بار دیگر یادت را گرامی میداریم و ایمان داریم به این سخن تو که “راهی را که آغاز کرده ایم، سرانجام به پایان خواهیم رساند”.

احمدیان امین
احمدیان احمد
اسدی نژاد آیلین
اسلامی فرناز
اسماعیلی رشید
اصحابی اردوان
اصلاحچی مرتضی
اعتقادی جعفر
اعتمادی امیرحسین
افشاری علی
ایران نژاد میلاد
آذرنیوش فرشید
بارلاس فاریا
بهرنگ کامیار
پاکروان امیرارسلان
پورآقایی سپیده
پویافر ناصر
ترکاشوند حسین
تقی پور علی
جهاندار پویا
چناسی مسعود
حبیبی سعید
حکیم زاده عباس
خندان زهرا
خوانین حمید
دورگلی مهرنگار
دولت شاهی سهیل
ذهابیان اشکان
رحیمیان محسن
رستمی حبیب
رشیدی امیر
رضا زاده سحر
رضاییان سیاوش
رفعتی پدرام
ریاحی امین
سجودی فراهانی فواد
سرابندی نسیم
سعیدی پور مهدی
سهراب خوانی نگین
سیما سلمان
شاکر آیدا
شاه محمدی سامان
شجاعی صادق
شجاعی حامد
شفیع پور مریم
شهباز رضا
شوراب محمد
شیخی شهاب الدین
شیرزاد کاوه
صادقی محمد
صراف شیرازی احد
صنعتی پور محسن
طالبی حسن
طاهایی آروین
طاهری هومن
طاهری ابوالفضل
طواف محمدجواد
طوسی فرشته
عابدی نژاد مهرداد
عبدی علی
عربشاهی مهدی
عفوری مصطفی
علوی تبار محمد
فاضلی لیلی
فتاحی آزاده
فتوحیه پور پیام
فخری محسن
فرنود فرهاد
فریدی ناصح
فیاضی بهرام
قاسمی نژاد سعید
قاضی نوری رضا
کاظمی محمد
کریمی مازیار
کلایی علی
گلپور بابک
محبوبیان محسن
محمودیان پویان
مشکین متین
معماریان امیر
ملکی عمار
منصوری احسان
مهاجرانی محمد حسین
مهدی زاده مصطفی
مهرانی بهزاد
میرمحبوب پویا
نجفی مجتبی
نشاط راضیه
نظری علی
نقوی محمد سجاد
نوری ارشیا
نیشابوری سیاوش
هاتفیان بهناز
هاشمی سورنا
هاشمی فرید
هزاوه افشین
همایی راد عنایت
هنری علی
هواخور طاها
وفقی علی
ویس مرادی سجاد
یزدچی اشکان
یکتایی حسین
یوسفی احسان
یونسی رضا

*مجید توکلی، دانشجوی رشته مهندسی کشتی سازی دانشگاه صنعتی امیر کبیر (پلی تکنیک تهران)، در ١۶ آذر سال ١٣٨٨برای سومین بار بازداشت شد.

این عضو سابق شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر، پس از سخنرانی در جمع دانشجویان این دانشگاه در مراسم سالگرد روز دانشجو، در حالیکه قصد خروج از دانشگاه را داشت، همراه با ضرب و شتم شدید ماموران امنیتی بازداشت شد. وی در دی ماه همان سال به اتهام “اجتماع و تبانی علیه نظام”، “تبلیغ علیه نظام”، “توهین به رهبری” و “توهین به ریاست جمهوری” در شعبه ١۵دادگاه انقلاب اسلامی به هشت سال حبس تعزیری، پنج سال محرومیت از فعالیت سیاسی و پنج سال ممنوعیت از خروج از کشور محکوم شد.

او هم چنین در دادگاهی دیگر به ریاست قاضی مقیسه، به علت انتشار نامه از داخل زندان به مناسبت روز دانشجو، به اتهام “تبلیغ علیه نظام” به شش ماه زندان دیگر محکوم شد.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.