تیم ۲۹ نفره پناهجویان در المپیک با ۵ ورزشکار ایرانی

چهارشنبه, ۱۹ام خرداد, ۱۴۰۰
اندازه قلم متن

تیم پناهجویان در المپیک ۲۰۲۱ توکیو با ۲۹ ورزشکار در ۱۲ رشته ورزشی به میدان خواهد رفت. در ترکیب کاروان ورزشی پناهجویان، ۵ ورزشکار ایرانی نیز حضور دارند.    

Tokio 2020 - Olympische Ringe

کمیته بین‌المللی المپیک پس از تشکیل و اعزام تیم ۱۰ نفره پناهجویان به المپیک ۲۰۱۶ ریو و بازتاب مثبت جهانی در این مورد، حضور تیم پناهجویان در المپیک ۲۰۲۱ توکیو را به طور گسترده‌تری پیگیری و نهایی کرد.

کاروان ورزشی پناهندگان این‌بار در بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۲۱ توکیو با ۲۹ ورزشکار در ۱۲ رشته ورزشی، توجه محافل ورزشی و سیاسی جهان را به خود جلب خواهد کرد.

۲۹ ورزشکاری که موفق به کسب سهمیه المپیک ۲۰۲۱ توکیو زیر پرچم کمیته بین‌المللی المپیک شده‌اند، در طول سال‌های گذشته از سوی ۱۳ کمیته ملی المپیک مورد پوشش قرار گرفته و برای راه‌یابی به المپیک، به کمیته بین‌المللی المپیک IOC معرفی شده بودند.

در ترکیب تیم پناهجویان که در مراسم افتتاحیه المپیک توکیو پس از کاروان ورزشی یونان، به عنوان تیم دوم خودنمایی خواهد کرد، ۵ ورزشکار پناهجوی ایرانی نیز حضور دارند.

کیمیا علیزاده، یکی از ۵ ورزشکار ایرانی در تیم پناهندگان در المپیک توکیو

کیمیا علیزاده، یکی از ۵ ورزشکار ایرانی در تیم پناهندگان در المپیک توکیو

کیمیا علیزاده، برنده مدال برنز تکواندو با تیم ایران در المپیک ۲۰۱۶ (پناهنده در آلمان)، دینا پوریونس لنگرودی در تکواندو (پناهنده در هلند)، سعید فضل‌‌اولی در رشته قایقرانی (پناهنده در آلمان)، هامون درفشی‌پور در کاراته (پناهنده در کانادا) و جواد محجوب در رشته جودو (پناهنده در کانادا)، ورزشکاران ایرانی‌تبار در این تیم هستند.

گفتنی است که احتمال رویارویی ۴ ورزشکار پناهنده ایرانی با ملی‌پوشان فعلی ورزش ایران در المپیک توکیو وجود دارد. با توجه به تعلیق ورزش جودو ایران از سوی فدراسیون جهانی جودو، حریف ایرانی برای جواد محجوب در بازی‌های المپیک حضور نخواهد داشت.

شایان ذکر است که IOC در مرحله نخست برنامه تشکیل تیم پناهندگان المپیک توکیو، با فراخواندن ۵۶ ورزشکار ترکیب گزینه‌های اصلی تیم پناهجویان را تعیین کرده بود. کمیته بین‌المللی المپیک همچنین برای تامین مالی این برنامه، بودجه‌ای را از صندوق “همبستگی المپیک” به حجم ۲ میلیون یورو، برای اهدای بورسیه به این ۵۶ ورزشکار، در نظر گرفت.

IOC سپس با معیار در نظر گرفته خود و بررسی عملکرد ورزشی، پیشینه شخصی و نیز جوانب جغرافیایی، انتخاب فهرست نهایی اعضای تیم پناهندگان را سرانجام  اعلام کرد.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.