کرونا در ایران؛ مرگ ۱۵۳ نفر در یک شبانه‌روز، تزریق دُز دوم تنها به نیم درصد جمعیت کشور؛ ارسال تنها صد هزار واکسن روسی

پنجشنبه, ۲۰ام خرداد, ۱۴۰۰
اندازه قلم متن

۱۵۳ فوتی جدید کرونا در کشور

بنا بر اعلام وزارت بهداشت ایران در روز پنج‌شنبه، ۲۰ خرداد، طی یک شبانه‌روز گذشته، ۱۵۳ نفر دیگر جان خود را بر اثر کرونا در کشور از دست داده‌ و بیش از ۱۲ هزار بیمار جدید شناسایی شده‌ است.

بر اساس این گزارش، مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به سه میلیون و سه هزار و ۱۱۲ نفر و تعداد کل جان‌باختگان به ۸۱ هزار و ۶۷۲ نفر رسیده است.

این آمار در حالی اعلام می‌شود که پیش از این سازمان نظام پزشکی ایران، آمار واقعی قربانیان کرونا در ایران را سه تا چهار برابر آمار وزارت بهداشت برآورد کرده است.

در گزارش وزارت بهداشت همچنین آمده است که بیش از ۵ میلیون نفر از جمعیت کشور تاکنون واکسن کرونا دریافت کرده‌اند.

۴ میلیون و ۲۸۹ هزار و ۳۹۵ نفر دُز اول و ۷۴۲ هزار و ۸۱۷ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق‌شده در کشور به ۵ میلیون و ۳۲ هزار و ۲۱۲ دُز رسیده است.

ایران در حال حاضر حدود ۸۳ میلیون نفر جمعیت دارد و برای رسیدن به ایمنی گله‌ای نیاز به واکسیناسیون دست‌کم ۶۰ درصد جمعیت خود دارد.

در همین حال مصطفی قانعی، رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا با اشاره به واکسیناسیون ۳ درصد و تزریق دُز دوم تنها به نیم درصد از جمعیت کل کشور، «نقل و انتقال ارز به دلیل تحریم‌ها» و «بدعهدی‌ کشورها» را از مهم‌ترین چالش‌های کشور در واردات واکسن کرونا عنوان کرد.

علیرضا ناجی، عضو کمیته علمی کرونا پیشتر علت نابسامانی در تزریق دُز دوم واکسن را بدقولی شرکت‌های چینی و روسی عنوان کرده بود.

در ماه‌های گذشته ایران از سوی آمریکا اجازه یافته تا از محل پول‌های بلوکه‌شده خود در سایر کشورها، واکسن کرونا خریداری کند.

پس از اعلام ممنوعیت خرید واکسن‌های آمریکایی و بریتانیایی از سوی رهبر ایران، مقامات وزارت بهداشت تلاش کردند تا مذاکراتی را با کشورهایی از جمله چین، روسیه و هند برای تامین واکسن انجام دهند.

اقدام دیرهنگام دولت ایران برای خرید واکسن و روند کُند واکسیناسیون در ماه‌های گذشته موجب نگرانی و انتقاد بسیاری از شهروندان شده است.

از: رادیو فردا

*****

تداوم فقدان دُز دوم واکسن کرونا در ایران؛ ارسال تنها صد هزار واکسن روسی

همزمان با ادامه نبود دُز دوم واکسن کرونا در ایران، رسانه‌های کشور از ورود تنها صد هزار دُز واکسن روسی در روز پنج‌شنبه، ۲۰ خرداد، خبر می‌دهند.

ایرنا، خبرگزاری دولتی ایران، در حالی از ارسال نهمین محموله واکسن روسی «اسپوتنیک وی» با حجم ۱۰۰ هزار دُز خبر داد که این مقدار واکسن تنها برای یک مرحله واکسیناسیون ۵۰ هزار نفر کفایت می‌کند.

در روزهای گذشته با اعلام خبر رسمی اتمام ذخیره‌ واکسن کرونا در چندین شهر ، همچنین نبود واکسن کافی برای تزریق دُز دوم، بسیاری از شهروندان دچار نگرانی و سردرگمی شده‌‌اند.

همزمان با انتشار این اخبار علیرضا ناجی، رئیس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی و عضو کمیته علمی کووید ۱۹، روز ۱۷ خرداد علت نابسامانی در تزریق دُز دوم واکسن را بدقولی شرکت‌های چینی و روسی عنوان کرد.

به گفته آقای ناجی، «ظرفیت پایین تولید واکسن اسپوتنیک روسی» باعث شده تا کشورهایی که این واکسن را پیش‌خرید کرده‌اند در «بلاتکلیفی» بمانند.

بنا بر گزارش‌ها، ایران و روسیه، علاوه بر قرارداد دو میلیون دُز واکسن «اسپوتنیک‌وی» که بهمن‌ سال گذشته بین دو کشور امضا شد، اواخر فروردین امسال نیز قرارداد ۶۰ میلیون دُز واکسن را امضا کردند که بر اساس آن قرار شد این مقدار واکسن در سال جاری به ایران ارسال شود.

این در حالی است که تعداد واکسن‌های تحویلی از روسیه به ایران تاکنون به نزدیک یک میلیون دُز رسیده است.

در همین حال، کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو روز پنج‌شنبه در توییتی با اشاره به این که مرجع ملی، سازمان غذا و دارو است نوشت که «وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو برای تایید مجوز مصرف واکسن، نه تحت فشار قرار دارد و نه اظهارنظر افراد خارج از کمیته‌های مشورتی و کمیسیون‌های تخصصی، فشار برای تایید واکسن محسوب می‌شود».

در روزهای گذشته مسئولان درمانی کشور از احتمال «تزریق ترکیبی واکسن‌ها» یا «جایگزینی واکسن‌های مشابه ایرانی با نوع خارجی» در دُز دوم خبر داده بودند.

از جمله مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد کرونا و محقق واکسن کوو ایران برکت چند روز پیش گفته بود که با توجه به کم بودن مقدار واکسن در دنیا افرادی که در مرحله اول با واکسن‌های خارجی واکسینه شدند، می‌توانند برای تزریق دُز دوم از واکسن ایرانی برکت استفاده کنند.

خانم محرز، پیشتر درباره تزریق واکسن متفاوت در دُز دوم گفته بود که کشورهای مختلف هنوز به «نتیجه قاطع» درباره امکان انجام چنین کاری نرسیده‌اند.

واکسن کرونای برکت قرار است توسط ستاد اجرایی فرمان امام، مهم‌ترین نهاد اقتصادی وابسته به دفتر رهبر جمهوری اسلامی، تولید و توزیع شود.

بسیاری از مسئولان و کارشناسان داخلی درباره تزریق واکسن غیرمشابه در نوبت دوم ابراز تردید کرده و انجام آن را تنها در صورت مطالعات دقیق، اثربخش و بدون عوارض جدی توصیف می‌کنند.

از: رادیو فردا

*****

آغاز سفرهای زیارتی به عراق در اوج کرونا

پیشتر اعلام شده بود که دلیل آغاز موج چهارم، ورود بیماران مبتلا به ویروس کرونا از عراق به ایران بوده است

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه از برقراری سفر به عتبات به صورت محدود خبر داد و گفت: «در ملاقات با وزیر فرهنگ عراق موضوع از سرگیری سفر به عتبات مطرح و مقرر شد اعزام کاروان‌های ایرانی به صورت محدود برقرار شود.»

تصمیم در باره از سرگیری سفر کاروان‌های زیارتی به عراق در حالی مطرح می‌شود که پیش از این گفته شده بود علت آغاز موج چهارم کرونا، ورود بیماران مبتلا به کووید-۱۹ از عراق به ایران بوده است.

مقامات جمهوری اسلامی می‌گویند سفر به عتبات از اسفند سال ۹۸ به دلیل شیوع کرونا متوقف شده و هیچ زائری در قالب کاروان حج و زیارت به عتبات اعزام نشده است.

با این همه، در تمام این مدت گروه‌های متعددی از ایران برای زیارت شهرهای مقدس در عراق به این کشور سفر کرده‌اند.

در ماه‌های گذشته، سازمان حج و زیارت با توجه به اعزام کاروان‌های غیرمجاز به عتبات، از ستاد کرونا خواست تا برای برقراری محدود سفرهای عتبات و ساماندهی این اعزام‌ها وارد عمل شود، اما ستاد کرونا پاسخ مثبتی به درخواست سازمان حج و زیارت نداد.

پیش از این، علیرضا رشیدیان، رئیس سازمان حج و زیارت با توجه به اینکه کاروان‌های غیرمجاز عتبات بدون محدودیت فعالیت می‌کنند، خواستار برقراری محدود سفر عتبات و اعزام کاروان‌ها از سوی این سازمان شده بود.

 سعید خطیب‌زاده همچنین گفت: «در دیدار با مقامات عراقی، تصمیم لغو ویزا را قطعی کردیم و منتظر تصمیم طرف عراقی هستیم. البته مشکلی در این زمینه وجود ندارد و باید فرآیندهای قانونی طی شود.»

او گفت بر همین اساس مقرر شد در ایام اربعین، ویزای دو کشور به مدت ۴۵ روز برای سهولت تردد زوار اربعین حذف شود.

از: ایندیپندنت


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.