موافقت وزارت خارجه آمریکا با آزادسازی منابع بلوکه‌شده ایران در ژاپن و کره‌ جنوبی

چهارشنبه, 23ام تیر, 1400
اندازه قلم متن

وزارت خارجه آمریکا با لغو بخشی از تحریم‌های تجاری ایران را با هدف دستیابی این کشور به منابع مالی بلوکه‌شده در کشورهای ژاپن و کره جنوبی موافقت کرده است.

روز ۱۹ تیرماه گزارش شده بود که وزرای دارایی کره جنوبی و ایالات متحده آمریکا درباره نحوه آزادسازی دارایی‌های مسدود شده جمهوری اسلامی در بانک‌های سئول مذاکره کرده‌اند.

میزان منابع ایران بلوکه شده ایران در بانک‌های کره‌جنوبی ۷ میلیارد دلار و در ژاپن ۳ میلیارد دلار اعلام شده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی، این کشور از آمریکا درخواست اجازه برای آزادسازی دارایی‌های مسدود شده ایران برای اختصاص به مبادلات تجاری اقلام انسان‌دوستانه از طریق کانال «ساز و کار مالی سوئیس» کرده است.

در ماه‌های گذشته بخشی از این پول با موافقت آمریکا برای واردات واکسن، پرداخت بدهی ایران به سازمان ملل و موارد دیگر آزاد شده ولی بخش اعظم این منابع مالی کماکان در بانک‌های کره جنوبی بلوکه بودند.

بر اساس تحریم‌های آمریکا، ایران از پول مسدود شده خود در کره جنوبی تنها برای واردات اقلام انسان‌دوستانه از همین کشور می‌تواند استفاده کند.

وزارت خارجه آمریکا نیز اعلام کرده است که با لغو بخشی از تحریم‌ها، دارایی‌های ایران در کره‌جنوبی و ژاپن «بدون نقض قانون» آزاد می‌شوند ولی این این امر به معنای مجوز «انتقال پول به ایران» نیست و دارایی‌های آزاده شده قابل پرداخت به «صادر کنندگان در ژاپن و جمهوری کره جنوبی» است.

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.