آمار رسمی کرونا در ایران: ۲۵۰ فوتی جدید، ابتلا به کرونا پس از دریافت واکسن برکت، اعلام شرایط اضطراری و لغو مرخصی کادر درمان

سه شنبه, ۲۹ام تیر, ۱۴۰۰
اندازه قلم متن

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت طی ۲۴ ساعت گذشته در کشور متاسفانه ۲۵۰ بیمار مبتلا به کرونا جان خود را به دلیل این بیماری از دست دادند.

به گزارش ایسنا، بنابر اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، تا کنون ۶ میلیون و ۹۲۷ هزار و ۶۱۵ نفر دُز اول واکسن کرونا و دو میلیون و ۳۱۴ هزار و ۹۹۸ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۹ میلیون و ۲۴۲ هزار و ۶۱۳ دُز رسید. به این ترتیب در شبانه روز گذشته بیش از ۴۲۴هزار دوز تزریق واکسن در کشور صورت گرفته است.

از دیروز تا امروز ۲۹ تیرماه ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲۷ هزار و ۴۴۴ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که سه هزار و ۳۶ نفر از آنها بستری شدند.

مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به سه میلیون و ۵۷۶ هزار و ۱۴۸ نفر رسید.

متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۲۵۰ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۸۷ هزار و ۶۲۴ نفر رسید.

خوشبختانه تا کنون سه میلیون و ۱۶۸ هزار و ۸۳۴ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند.

چهار هزار و ۴۲۲ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند.

تا کنون ۲۵ میلیون و ۱۹۰ هزار و ۴۵۷ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

در حال حاضر ۱۶۹ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۱۶۶ شهر در وضعیت نارنجی، ۱۱۳ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

*****

ابتلا به کرونا پس از دریافت واکسن برکت

اثربخشی واکسن برکت بین ۸۵ تا ۹۵ درصد اعلام شده بود

سرانجام پس از ماه‌ها خبرهای ضد و نقیض، از روزهای گذشته تزریق واکسن برکت آغاز شد و بر اساس اعلام وزارت بهداشت، تاکنون ۷۰۰ هزار دوز واکسن برکت در اختیار این وزارتخانه قرار گرفته است که بیش از ۲۰۰ هزار دوز آن به مردم تزریق شده است. این در حالی است که به گفته محمدرضا صالحی، ناظر کارازمایی بالینی واکسن برکت، هنوز مرحله سوم کارازمایی به پایان نرسیده و آن‌ها حدود ۱۵ مرداد می‌توانند واکسن را تحویل دهند. او همچنین از ابتلای ۱۲ نفر به ویروس کرونا پس از دریافت هر دو دوز واکسن برکت خبر داد. پیش‌تر اعلام شده بود که اثربخشی واکسن برکت بین ۸۵ تا ۹۵ درصد است.

از افرادی که تاکنون هر دو دوز واکسن برکت را دریافت کرده‌اند، آمار مشخصی در دست نیست اما کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو، روز یکشنبه (۲۷تیر) به ایرنا گفت که تاکنون ۲۰۵ هزار و ۷۵۵ هزار نفر در ایران واکسن برکت تزریق کرده‌اند. بنابراین احتمال می‌رود تعداد افرادی که هر دو دوز واکسن برکت را دریافت کرده‌اند رقمی به مراتب کمتر از ۲۰۰ هزار نفر باشد. با این‌ همه بر اساس اعلام محمدرضا صالحی، ۱۲ نفر از افرادی که هر دو دوز واکسن برکت را تزریق کرده‌اند، به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. او البته این را هم اضافه کرد که بیماری این افراد خفیف بوده است.

مدیر کارازمایی بالینی واکسن برکت بر این باور است که باید فضا را برای مجریان بالینی آماده کرد تا «بدون نگرانی از اینکه رسانه‌‌ها چه برخوردی می‌کنند»، موارد را گزارش دهند.

ابتلای افراد پس از دریافت هر دو دوز واکسن برکت، آن هم در مقایسه با آمار افراد واکسینه شده، مسئله‌ای است که تردیدها درباره این واکسن را افزایش می‌دهد ولی محمدرضا صالحی از تاثیر مثبت واکسن برکت در آزمایشگاه بر سویه دلتای ویروس کرونا خبر داده است.

درباره اثربخشی واکسن برکت پیش‌تر نیز نظرهای متفاوتی اعلام شده بود. مینو محرز یکی از متخصصانی که در ساخت این واکسن مشارکت و بر تولید آن نظارت دارد، اوایل خرداد (۱۴۰۰) مدعی شد که واکسن برکت تا ۹۵ درصد ایمنی ایجاد می‌کند اما چند روز بعد، محمدرضا صالحی، از ایمنی ۸۵ درصدی واکسن برکت خبر داد و در واکنش به صحبت‌های مینو محرز گفت: «برای اعلام شاخص ایمنی معیارهای مختلفی داریم؛ موضوعی که استاد محرز فرمودند با شاخصی که من گفتم متفاوت است و من کمترین میزان ایمنی واکسن را بر اساس شاخص دیگری عنوان کردم.»

اظهارنظرهای متفاوت درباره واکسن برکت فقط به درصد ایمنی‌بخشی آن خلاصه نمی‌شود. مینو محرز و صالحی درباره تاثیر واکسن برکت بر سویه دلتای ویروس کرونا نیز نظرهای متفاوتی دارند؛ در حالی‌ که مینو محرز روز ۱۴ تیر اظهار داشت که به دلیل «وحشی بودن سویه دلتا» تاثیر واکسن برکت بر آن هنوز آزمایش نشده است، محمدرضا صالحی گفت که به زودی نتایج آزمایش‌های تاثیر واکسن برکت بر گونه‌های جهش‌یافته از جمله سویه دلتا منتشر می‌شود.

واکسن برکت که از زمان تولید تاکنون با حاشیه‌های زیادی همراه بوده است، در «ستاد اجرایی فرمان امام» ساخته شده که نهادی زیرمجموعه علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی است و با استفاده از منابع قدرت، ثروت و رانت فعالیت‌های اقتصادی زیادی دارد. سازندگان این واکسن مدعی شده‌اند که به زودی یکی از صادرکنندگان واکسن در جهان خواهند شد.

از: ایندیپندنت

*****

اعلام شرایط اضطراری و لغو مرخصی کادر درمان

معاون وزارت بهداشت ایران به دلیل شیوع گسترده ابتلا به گونه دلتای ویروس کرونا در کشور اعلام شرایط اضطراری کرد. قاسم جان‌بابایی گفت، مرخصی کادر درمان بیمارستان‌ها باید تا ۲ هفته لغو شود.

قاسم جان‌بابایی، معاون درمان وزارت بهداشت با توجه به شیوع گسترده سویه دلتا در سراسر ایران در تمامی بیمارستان‌ها اعلام آماده‌باش کرد.

او گفت، کلیه بیمارستان‌های کشور، اعم از دولتی‌، خصوصی یا خیریه باید با حداکثر ظرفیت خود برای پذیرش بیماران مبتلا به کووید ـ ۱۹ آماده باشند.

جان‌بابایی با اعلام شرایط اضطراری در کشور تأکید کرد که باید به مدت دو هفته از اعطای مرخصی به کادر اداری و درمانی بیمارستان‌ها خودداری شود.

سویه دلتا نوع جهش‌یافته‌ای از ‌ویروس کروناست که از هند به سایر کشورها انتقال یافته است. از مختصات بارز این سویه سرایت‌پذیری بسیار زیاد آن نسبت به سایر گونه‌های ویروس‌ “سارس کوو ۲” است.

“وضعیت بیمارستان‌ها اسفناک است”

در همین حال مسعود مردانی، عضو ستاد علمی مقابله با کرونا می‌گوید، تعداد مراجعان مبتلا به کرونا به بیمارستان‌ها چنان زیاد شده که این ‌روزها “به بالاترین میزان بستری در تاریخ کووید در کشور رسیده‌ایم.”

او در گفت‌وگو پایگاه خبری “شفقنا” گفت: «تعداد بستری‌ها در تهران از مرز ۸ هزار تن گذشته است و به تبع آن، مرگ‌ومیر افزایش پیدا کرده است.»

آمار فوتی‌های مبتلا به کرونا در تهران تنها در روز گذشته دوشنبه ۲۸ تیر ۹۲ مورد بوده است.

او از مردم خواست، شیوه‌نامه‌های بهداشتی را رعایت و از سفرهای غیر ضروری پرهیز کنند.

به گفته مردانی، در حال حاضر تخت‌های بخش‌های “آی‌سی‌یو” یا مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها سرشار از بیماران مبتلا به کووید ـ ۱۹ است.

او می‌گوید: «بیمارانی که بستری می‌شوند عمدتا کسانی هستند که چند بار در بخش‌های سرپایی یا در خانه دارو گرفته‌ و درمان نشده‌اند. آن‌ها عمدتا با نارسایی تنفسی مراجعه می‌کنند و نیاز به ونتیلاتور یا دستگاه تنفس مصنوعی و اکسیژن دارند.»

طبق آخرین آمار اعلام‌شده از سوی وزارت بهداشت ایران، در ۲۴ ساعت گذشته ۲۷هزار و ۴۴۴ نفر به کرونا مبتلا شده و ۲۵۰ نفر جان باخته‌اند.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.