سپاه پاسداران با هدف گسترش نفوذ خود، یک زندان جدید را در شمال شرقی سوریه ایجاد کرد

شنبه, ۲ام مرداد, ۱۴۰۰
اندازه قلم متن

سپاه پاسداران با هدف افزایش نفوذ شبه نظامیان مورد حمایت خود یک زندان جدید دیگر را در نزدیکی شهر رقه در شمال شرقی این کشور ایجاد کرده که از آن برای مقاصد نظامی نیز استفاده می‌کند.

به گزارش المانیتور ، سپاه پاسداران درپی تداوم حمله‌های هوایی اسرائیل و آمریکا به مواضعش در سوریه، محل استقرار نیروهای خود را تغییر داده و به ایجاد پایگاه‌ها و زندان‌های جدید در شمال شرقی سوریه اقدام کرده است.

این گزارش افزود که  این زندان از سوی یک فرمانده ایرانی اداره می شود و ۲۰ بازجو از ملیت‌های مختلف در آن حضور دارند. در همین حال، شبه نظامیان مورد حمایت ایران از این زندان به عنوان مرکزی برای گسترش نفوذ نظامی خود استفاده می‌کنند.

به گزارش المانیتور، شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در سوریه در تلاشند تا حضور امنیتی خود را در شرق فرات افزایش دهند و این امر را به افزایش حضور نظامی خود در منطقه ترجیح می‌دهند. در همین راستا، سپاه پاسداران با هدف رصد نیروهای ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، افراد را وادار به جاسوسی می‌کند و می‌کوشد نواحی را که میادین نفتی و گازی دارند، کنترل کند.

طبق این گزارش، این زندان دو بخش نظامی و غیرنظامی و چهار اتاق بازجویی دارد و نیمی از آن در زیر زمین بوده و اطراف آن با خاکریز احاطه شده است. مساحت قسمت غیرنظامی ۵۵ متر مربع است و برای بیش از ۹۰ زندانی درنظر گرفته شده که بیشتر این افراد از آوارگان جنگی حومه حمص هستند.

به گفته یک منبع آگاه، این زندان پس از انفجار در مواضع لشکر چهارم ارتش سوریه در ۱۳ ماه می، ۲۳ اردیبهشت، تجهیز شد و تک تیراندازها و یگان‌های شلیک مسلسل در اطراف آن نگهبانی می‌دهند. همچنین خودروهای حامل تسلیحات سنگین و ابزارهای نظارتی، هر از گاهی به این زندان وارد می شوند.

این منبع آگاه افزود: زندانیان این مجموعه تنها با وساطت قبایل و پس از اعلام وفاداری به ایران آزاد می‌شوند.

به گفته این منبع آگاه، علاوه بر این زندان، سپاه پاسداران در شهرهای المیادین، دیرالزور، فرودگاه حمدان شهر بوکمال و در پالمیرا چند زندان دیگر نیز دارد و نیروهای سپاه پاسداران نیز گاهی به عنوان تنبیه در این زندان‌ها حبس می‌شوند.

او خاطرنشان کرد: سپاه پاسداران با هدف مخفی کردن حضور خود و پرهیز از حمله‌های هوایی اسرائیل و آمریکا، پرچم حکومت سوریه را بر این زندان‌ها برافراشته است.

به گزارش المانیتور، قرار است سپاه پاسداران در این زندان یک باند فرود بالگرد بسازد و در کنار آن مرکزی برای ارتباط با هواپیماها ایجاد کند و محلی را نیز به تانکرهای سوخت و انبار زیرزمینی مهمات اختصاص داده است. طبق این گزارش، قرار است برای پهپادهای پایگاه هوایی تی-۴ در حمص نیز از این باند استفاده شود.

در این گزارش آمده که سپاه پاسداران با آوردن مهندسان و متخصصان میادین نفتی و گازی را در میادین نفتی شمال شرقی سوریه تعمیر و بازسازی کرده و بخشی از درآمد فروش تولیدات این میادین را به نیروهای وابسته خود می‌دهد و مابقی را یا به صورت قاچاق از سوریه خارج کرده یا در بازار داخلی می‌فروشد.

از: ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.