کرونا در ایران؛ ۲۸۶ نفر دیگر جان خود را از دست داده‌ اند، ۲۹ استان درگیر گونه دلتا هستند

شنبه, ۹ام مرداد, ۱۴۰۰
اندازه قلم متن

روز شنبه گزارش‌های متعددی از بحران کرونا در استان‌های تهران، خوزستان، هرمزگان، مازندران منتشر شده و سازمان نظام پزشکی مشهد درباره وقوع «فاجعه‌ای وحشتناک» در این شهر هشدار داد.

در همین زمینه علیرضا ر‌ئیسی، سخنگوی ستاد مقابله با کرونا نیز با اعلام گسترش کرونای دلتا در ۲۹ استان کشور و هشدار جدی در مورد پر شدن تخت‌های بیمارستانی گفت که رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور به زیر ۴۰ درصد سقوط کرده است.

وزارت بهداشت ایران روز شنبه، ۹ مرداد اعلام کرد که طی یک شبانه‌روز گذشته، ۲۸۶ نفر دیگر جان خود را بر اثر کرونا از دست داده‌ و نزدیک به ۲۰ هزار بیمار جدید در کشور شناسایی شده‌اند.

به این ترتیب آمار کل جان‌باختگان به ۹۰ هزار و ۶۳۰ نفر و شمار کل مبتلایان در ایران به سه میلیون و ۸۷۱ هزار و ۸ نفر رسیده است.

این آمار در حالی اعلام می‌شود که درستی آن‌ها از سوی منابع مستقل مورد تردید جدی قرار دارد و شمار قربانیان، دو تا سه برابر آمار دولتی تخمین زده می‌شود.

از: رادیو فردا

*****

ستاد مقابله با کرونا: ۲۹ استان درگیر گونه دلتا هستند؛ روحانی: جلوتر از برنامه هستیم

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد ۲۹ استان ایران درگیر گونه دلتا هستند؛ همزمان حسن روحانی با دفاع از عملکرد دولت خود در موضوع کرونا گفت روند واکسیناسیون حتی جلوتر از برنامه‌ریزی‌هاست.

با اینکه در هفته‌های اخیر شماری از مقام‌های وزارت بهداشت، از جمله ایرج حریرچی، معاون کل، از عملی نشدن وعده‌های دولت در زمینه واکسیناسیون از مردم عذرخواهی کرده‌اند، روحانی عملکرد دولت در واکسیناسیون را «موفقیت‌آمیز» و موجب «افتخار» خواند.

روحانی روز شنبه ۹ مرداد در آخرین حضور خود در جلسه ستاد کرونا گفت: در واکسیناسیون یک قدم از برنامه‌ریزی‌ خودمان جلوتریم چون قرار بود تا پایان دولت واکسیناسیون ۶۵ سال به بالا را تمام کرده باشیم اما الان ۵۵ ساله‌ها را شروع کرده‌ایم

او همچنین گفت تصمیماتش «همواره بر پایه خرد جمعی بوده» و «هیچ تصمیمی برخلاف روند علمی جهان نبوده است.»

فقط دو استان بحرانی نیستند

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، روز شنبه بار دیگر گفت گونه دلتا سراسر کشور را درنوردیده و در حال حاضر ۲۹ استان درگیر این گونه هستند.

او گفت: «خیلی از تخت‌های بیمارستان‌ها دارد پر می‌شود و تا یک هفته آینده ممکن است درگیر موج بسیار سهمگین‌تری شویم.»

مقام‌های پزشکی ایران هشدار داده‌اند قدرت سرایت و طیف سنی ابتلا به کرونا در گونه دلتا بسیار گسترده‌تر است و حتی برخی کودکان را نیز درگیر می‌کند.

از جمله رضا شروین بدو، رییس مرکز طبی کودکان در تهران، روز شنبه گفت تعداد کودکان بستری‌شده در این مرکز زیاد شده و آی‌سی‌یو و یکی از بخش‌ها کاملا پر شده است.

وضعیت وخیم مشهد

مقام‌های محلی در استان خراسان رضوی و به ویژه کلان‌شهر مشهد از بحرانی بودن این شهر و استان خبر می‌دهند.

علی‌اصغر انجیدنی، از مسئولان دانشگاه علوم پزشکی مشهد، از بیماران مبتلا به کرونا در این شهر خواست «در شرایط کنونی به طور مستقیم به بیمارستان مراجعه نکنند، چرا که اکنون بیمارستان‌ها مملو از مبتلایان کروناست.»

به گفته او، در حال حاضر روزانه حدود  ۵۰۰ بیمار جدید در بیمارستان‌های استان بستری می‌شوند.

شورای شهر مشهد روز جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «تجربه سه روز اخیر مشهد، به لحاظ تعداد بیماران کرونایی بستری، فوتی‌های ناشی از کرونا و مراجعه‌کنندگان با تست مثبت و نیازمندان مراقبت‌های ویژه در قیاس با ۱۸ ماه اخیر بی‌سابقه بوده است.»

از: ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.