گسترش اعتراضات مردمی در شهرهای مختلف افغانستان علیه طالبان، طالبان شماری از مردم افغانستان را به خاطر حمل پرچم ملی در روز استقلال کشور کشتند

جمعه, 29ام مرداد, 1400
اندازه قلم متن

شماری از شبه‌نظامیان طالبان

شماری از شبه‌نظامیان طالبان

شهرهای مختلف افغانستان روز پنجشنبه ۲۸ مرداد صحنه اعتراضات گسترده مردمی علیه طالبان بود که با سرنگونی دولت اشرف غنی، قدرت را در این کشور در دست گرفته‌اند.

به گفته یک شاهد عینی در جریان تظاهرات در شهر اسدآباد واقع در شرق افغانستان چندین نفر کشته شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز روز پنج‌شنبه همزمان با روز استقلال افغانستان از امپراطوری بریتانیا گروه کثیری از زنان و مردان در شهر کابل با حمل پرچم ملی افغانستان شعار سر دادند که «پرچم ما، هویت ماست».

یک شاهد عینی گفت در اطراف محل تظاهرات صدای تیراندازی شنیده شده ولی به نظر می‌رسد که صدای تیراندازی هوایی پیکارجویان طالبان بوده است.

گزارش رسانه‌های محلی و تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده حاکی از آن است که معترضان پرچم‌های طالبان را پاره کرده‌اند.

ابعاد این تظاهرات کوچک است ولی با در نظر گرفتن تلاش هزاران نفر برای خروج از کشور از طریق فرودگاه کابل می‌توان گفت که طالبان برای برقرار کردن حکومت خود با چالش‌های جدی روبرو است.

به گفته یک شاهد در شهر اسدآباد، مرکز ولایت کونار چندین نفر در جریان تظاهرات کشته شده‌اند ولی هنوز مشخص نیست که دلیل کشته شدن آنها تیراندازی پیکارجویان طالبان بوده و یا هنگام گریختن از تیراندازی زیر پای جمعیت افتاده‌اند.

گزارش‌ها حاکی است که در شهر جلال آباد و در یکی از نواحی ولایت پکتیا در شرق افغانستان نیز تظاهراتی برگزار شده است.

روز چهارشنبه بر اثر تیراندازی پیکارجویان طالبان به معترضان در شهر جلال آباد سه نفر کشته شدند. در شهرهای اسد آباد و خوست نیز تظاهراتی بر پا شده بود.

امرالله صالح، معاون اول رییس جمهور افغانستان که روز سه‌شنبه اعلام کرد طبق قانون اساسی پس از خروج اشرف غنی از کشور «رییس جمهور مشروع افغانستان» است روز پنجشنبه در توئیتی از تظاهرکنندگان حمایت کرد.

احمد مسعود، پسر احمد شاه مسعود و رهبر جبهه مقاومت ملی افغانستان که در دره پنجشیر، یکی از کانون‌های اصلی مقاومت در برابر طالبان مستقر است، در نامه سرگشاده‌ای در روزنامه واشنگتن‌پست خواستار حمایت غرب از نبرد علیه طالبان شد.

همزمان سایر رهبران سیاسی افغان از جمله حامد کرزی، رییس جمهور پیشین و عبدالله عبدالله در روزهای اخیر با هدف تشکیل یک حکومت جدید مشغول مذاکره با طالبان بوده‌اند.

از زمان ورود نیروهای طالبان به پایتخت افغانستان در روز یکشنبه فضای شهر کابل آرام بوده ولی فرودگاه این شهر شاهد ازدحام هزاران نفری است که تلاش می‌کنند از کشور خارج شوند.

به گفته ناتو و یک مقام ارشد طالبان، طی روزهای اخیر حداقل ۱۲ نفر در فرودگاه و اطراف آن به ضرب گلوله و یا بر اثر ازدحام مردم کشته شده‌اند.

روز پنجشنبه مردان مسلح برای متفرق کردن مردم در ورودی‌های فرودگاه تیراندازی هوایی کردند. هنوز مشخص نیست که این تیراندازی توسط محافظان امنیتی فرودگاه و یا پیکارجویان طالبان انجام شده است.

از: رادیو فردا

*****

اعتراض‌های خیابانی علیه طالبان در افغانستان؛ چند معترض در اسدآباد کشته شدند

اعتراض‌های خیابانی علیه قدرت گرفتن طالبان افزایش یافته و روز پنجشنبه شماری از شهرهای مختلف افغانستان شاهد حضور معترضانی بود که پرچم این کشور را در دست داشتند. نیروهای طالبان دست‌کم در یک شهر به معترضان شلیک کردند.

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه ۲۸ مرداد با اشاره به افزایش اعتراض‌ها در شهرهای مختلف افغانستان، به نقل از شاهدان عینی گزارش داد که نیروهای طالبان در اسدآباد، واقع در شرق این کشور، به سمت تظاهرات‌کنندگان شلیک کردند. با این حال به گزارش رویترز، مشخص نیست افراد به دلیل هجوم جمعیت کشته شدند یا تیراندازی.

 

 

 

همزمان یک مقام طالبان وعده رعایت شدن حقوق زنان در دولت آینده را تکرار کرد و یک مقام دیگر طالبان نیز گفت شهروندان افغان می‌توانند بدون مشکل از کشور خارج شوند.

روز پنجشنبه نیز تلاش برخی شهروندان افغانستان برای خروج از این کشور ادامه یافت و محوطه و اطراف فرودگاه کابل شاهد ازدحام و آشفتگی بود.

یک مقام طالبان به خبرگزاری رویترز گفت این گروه بر سر قول خود درباره خروج امن اتباع خارجی از افغانستان باقی است و «خروج افغان‌ها» نیز بی‌مشکل است.

این مقام طالبان  که نامش ذکر نشده گفت: «ما از هر گونه خشونت و درگیری لفظی در فرودگاه بین افغان‌ها و خارجی‌ها با اعضای طالبان پرهیز می‌کنیم.»

به گفته کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل،۸۰ درصد از کسانی که در تلاش برای خروج سریع از افغانستان هستند را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند.

همچنین بنابر تصاویر و گزارش‌ها، برخی از شهروندان افغانستان تلاش می‌کنند کودکانشان را به نیروهای امنیتی بسپرند تا آنها را وارد فرودگاه کنند و به طریقی به خارج از کشور بفرستند.

بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا،‌ گفته است کشورش نمی‌تواند کودکان بدون همراه را خارج کند.

 

 

قرار است شورای حقوق بشر سازمان ملل هم نشست ویژه‌ای را در ارتباط با نگرانی‌های جدی حقوق بشری در افغانستان برگزار کند.

در همین حال یک مقام طالبان به رویترز گفت زنان و همچنین مقام‌های سابق در دولت آینده مورد مشورت قرار خواهند گرفت و به آن‌ها پست‌هایی پیشنهاد خواهد شد.

با این حال و به رغم وعده‌های مقام‌های طالبان که خواستار عدم ذکر نامشان هستند، نگرانی‌های جهانی ادامه دارد.

آنتونی بلینکن،‌ وزیر خارجه آمریکا، گفته است: «به همراه شرکای بین‌المللی خود از کسانی که در افغانستان قدرت و تسلط دارند می‌خواهیم که حفاظت از حقوق زنان و دختران حقوق آن‌ها را تضمین کنند.»

در همین حال به گزارش شبکه خبری سی‌ان‌ان، ملا هبت‌الله،‌ رهبر طالبان،‌ خواستار آزادی همه «زندانیان سیاسی» در سراسر افغانستان شده است.

 

استقبال متحدان منطقه‌ای از طالبان

افزایش نگرانی و هشدارهای مقام‌های اروپایی، آمریکا و سایر کشورها درباره وضعیت افغانستان در قالب بیانیه‌ها و سخنرانی‌ها ادامه دارد.

این در حالی است که چین،‌ ایران،‌ روسیه و ترکیه از مواضع طالبان استقبال می‌کنند.

روسیه از تغییر کردن طالبان گفته و ترکیه هم مواضع این گروه را «معتدل» خوانده است. رجب طیب اردوغان،‌رییس‌جمهور ترکیه،‌ گفته کشورش آماده همکاری با طالبان است.

در ایران هم مقام‌های رسمی در سخنرانی‌ها و مواضع با استفاده از عبارت «امارت اسلامی» به جای طالبان به قدرت‌گیری این گروه رسمیت ببخشند. از سویی مقام‌هایی از جمله ابراهیم رئیسی و علی شمخانی خروج آمریکا را «شکست» این کشور معرفی می‌کنند.

مواضع جمهوری اسلامی در این زمینه در رسانه‌های اجتماعی و از سوی برخی گروه‌های منتقد مورد اعتراض قرار گرفته است.

تعدادی از نواندیشان دینی به «اعتماد» جمهوری اسلامی به طالبان اعتراض کرده و جبهه ملی ایران هم تطهیر این گروه از سوی مقام‌های حکومت را «آزارنده و شرم‌آور» خوانده‌اند.

از: ایران اینترنشنال

*****

طالبان شماری از مردم افغانستان را به خاطر حمل پرچم ملی در روز استقلال کشور کشتند

ناصر اعتمادی

طالبان به روی شماری از شهروندان افغانستان به خاطر حمل پرچم ملی در روز استقلال این کشور آتش گشودند و عده‌ای را کشتند. دیروز نیز در تجمعی مشابه در شهر  جلال‌آبادبادآ سه شهروند افغان به دست طالبان کشته شدند.

تظاهرات مردم افغانستان در روز ملی این کشور و حمل پرچم ملی افغانستان از نخستین نشانه‌های اعتراض عمومی به حکومت دوبارۀ طالبان است. تظاهرات مشابه در روز استقلال افغانستان در کابل و دیگر شهرهای افغانستان برگزار شده است. کشتن شهروندان افغان تردید دربارۀ ادعای طالبان را که گویا آنان تغییر کرده‌اند تقویت می‌کند. در کابل و به ویژه در اطراف فرودگاه این شهر صحنه های درگیری طالبان با هزاران نفر از مردم بلاتکلیف پایتخت در شبکه های اجتماعی منتشر شده است.

طالبان شماری از مردم افغانستان را به خاطر حمل پرچم ملی در روز استقلال کشور کشتند

تظاهرات زنان کابل در روز استقلال ملی افغانستان

از آغاز ورود طالبان به کابل دست کم دوازده نفر در اطراف فرودگاه این شهر در اثر تیراندازی طالبان یا ازدحام جمعیت کشته شدند.

یکی از مقامات طالبان از کسانی که اجازۀ خروج از کشور را ندارند خواسته است که به خانه‌های خود بازگردند.

تظاهرات مردم افغانستان در روز ملی این کشور و حمل پرچم ملی افغانستان از نخستین نشانه‌های اعتراض عمومی به حکومت دوبارۀ طالبان است. تظاهرات مشابه در روز استقلال افغانستان در کابل و دیگر شهرهای افغانستان برگزار شده است. کشتن شهروندان افغان تردید دربارۀ ادعای طالبان را که گویا آنان تغییر کرده‌اند تقویت می‌کند. در کابل و به ویژه در اطراف فرودگاه این شهر صحنه های درگیری طالبان با هزاران نفر از مردم بلاتکلیف پایتخت در شبکه های اجتماعی منتشر شده است.

بر اساس توافق امضا شده میان دولت دونالد ترامپ و طالبان، ایالات متحد آمریکا پذیرفته است که نیروهای خود را از افغانستان خارج کند مشروط به این که طالبان این کشور را از نو به عرصۀ حملات تروریستی تبدیل نکند. طالبان پذیرفته اند که در جریان خروج نیروهای خارجی از افغانستان به آنها حمله نکنند.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، پس از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان در آخرین اظهار نظر خود گفت : نمی توان به زور از حقوق زنان دفاع کرد.     

از: ار اف ای

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.