کرونا همچنان در ایران رکورد می‌شکند: ۶٨۴ مرگ دیگر

یکشنبه, 31ام مرداد, 1400
اندازه قلم متن

Iran corona death

ایران همچنان در صدر کشورهای بحرانی کرونا است- عکس از ایرنا

تناقض بین اظهارات مقام‌های وزارت بهداشت همچنان ادامه دارد

بر اساس اطلاعیه وزارت بهداشت، طی ۲۴ ساعت گذشته ۶۸۴ نفر در کشور بر اثر کووید-۱۹ جان خود را از دست دادند که با احتساب آن مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۱۰۲ هزار و ۳۸ نفر می‌رسد.

در این اطلاعیه آمده است که مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به ۴ میلیون و ۶۷۷ هزار و ۱۱۴ نفر رسیده است.

اگرچه گفته می‌شود تا کنون ۱۶ میلیون و ۷۱۷ هزار و ۶۸۱ نفر دُز اول واکسن کرونا و ۵ میلیون و ۸۳۰ هزار و ۶۵۰ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده‌اند.

در همین رابطه، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در برنامه گفتگوی ویژه خبری صدا و سیما اظهار داشت برای تأمین واکسن رایزنی‌ها انجام شده و حتی با رئیس جمهور چین نیز تلفنی صحبت شده است و قرار است تا پایان شهریور قطعاً حدود ۳۰ میلیون دُز واکسن وارد کشور شود.

به نظر می‌رسد تناقض و اختلاف نظر بین مسئولان وزارت بهداشت و سران سیاسی کشور همچنان ادامه دارد و هر روز آمار جدیدی ارائه می‌شود. از دی‌ماه ۱۳۹۹ که علی خامنه‌ای ورود واکسن‌های انگلیسی و آمریکایی به ایران را ممنوع کرد تا امروز، واردات واکسن به ایران با حاشیه‌های زیادی همراه بوده است. ابتدا وزارت بهداشت مدعی شد که واکسن‌های وارداتی از دیگر کشورها مثل چین، هند و روسیه تأمین خواهند شد اما در خرداد ۱۴۰۰ و با تعطیل شدن برخی مراکز واکسیناسیون به دلیل تمام شدن ذخایر واکسن، وزیر بهداشت ناچار شد به رسانه‌ها و افکار عمومی پاسخ دهد.

پیش‌تر، کیانوش جهان‌پور، سخنگوی سازمان غذا و دارو، روز پنجشنبه ۲۱ مرداد اعلام کرد که تا دو ماه آینده، ۴۰ میلیون دوز واکسن به کشور وارد می‌شود. او همچنین گفت که دست‌کم ۱۲۰ میلیون دوز واکسن وارداتی و تولید داخل برای واکسیناسیون مردم تأمین شده است. جهان‌پور که پیش‌تر در توییتی اعلام کرده بود واردات واکسن‌های فایزر و مدرنا منعی ندارد، بار دیگر هم این خبر را تأیید کرد و گفت واکسن‌ها نباید در دو کشور آمریکا و انگلیس تولید شده باشند.

اما امروز، علیرضا رئیسی با تاکید بر اینکه سایر کشورها اولویت را بر روی واکسیناسیون مردم کشور خود گذاشته‌اند، افزود با یک تفاهم‌نامه دیگر از مهرماه، ۱۵ میلیون دز واکسن وارداتی دیگر و در آبان نیز ۱۵ میلیون دز دیگر به دستمان می‌رسد که در تماس تلفنی رئیس جمهور کشورمان با رئیس جمهور چین قرار شد میزان واکسن آبان ماه در همان مهرماه به دستمان برسد، بنابراین اگر از حالا تا پایان مهر ۶۰ میلیون دز واکسن داشته باشیم، می‌توانیم تا اول آبان به واکسیناسیون تا سن ۳۰ سال برسیم.

وی همچنین در پاسخ به انتقادات مطرح شده درباره اینکه اگر آمریکا اولویت را برای مردم خودش قرار داده، پس چرا همسایگان ایران توانسته‌اند از آمریکا واکسن بخرند، گفت: «آنها در کارآزمایی بالینی واکسن شرکت کردند و استراتژی ما این نبود. هزاران برگ سند برای اقداماتی که برای واردات واکسن انجام دادیم وجود دارد.»

او ادامه داد این شبهه که آمریکا به ما واکسن فایزر و مدرنا می‌داد اصلاً درست نیست. ما با یک یا دو کشور اروپایی وارد مذاکره شدیم برای گرفتن واکسن فایزر و مدرنا که اگر کارها خوب پیش برود حتما وارد خواهیم کرد. این موضوع خارج از تعهد کوواکس است.

از: ایندیپندنت

*****

هشدار دو مقام بهداشتی نسبت به وضع بحرانی کرونا در خوزستان: شمار جان‌باختگان روزانه ۵۴ درصد افزایش یافت

بعد از ثبت رکورد مرگ بیش از ۲۰۰ نفر در روز در شهرهای تهران و مشهد، روسای دانشگاه علوم پزشکی اهواز و آبادان گفتند که طی چند روز گذشته شمار جان‌باختگان کرونا در خوزستان ۵۴ درصد افزایش یافته است و روزهای مرگبار کرونا در اهواز و آبادان رقم خورده است.

فرهاد ابول‌نژادیان، رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز، با اعلام افزایش ۵۴ درصدی جان‌باختگان روزانه کرونا در استان خوزستان، گفت: درحال حاضر ۵۰۰ بیمار کرونا در بخش مراقبت ویژه بیمارستان‌های خوزستان بستری هستند و وضعیت ۱۰۴ نفر نیز بسیار وخیم است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت که فقط طی روز شنبه ۱۰ هزار بیمار کرونا به بیمارستان‌های خوزستان مراجعه کردند که دو هزار و ۸۰۰ نفرشان در بیمارستان‌ها بستری شدند و این بالاترین میزان بستری روزانه در موج‌های مختلف کرونا در این استان است.

در دو هفته گذشته علاوه بر شکسته شدن مکرر رک.رد جان‌باختگان کرونا در کشور، دو شهر تهران و مشهد نیز براساس آمارهای رسمی به ترتیب رکورد ۲۱۶ و ۲۱۱ مرگ در اثر کرونا طی یک روز را به ثبت رساندند.

شکرالله سلمان‌زاده، رییس دانشکده علوم پزشکی آبادان نیز شامگاه شنبه در جلسه ستاد مدیریت کرونای خوزستان با اشاره به اوضاع بحرانی جنوب غرب خوزستان، گفت که در حال حاضر حتی یک تخت بستری برای بیماران وجود ندارد و اورژانس‌ها مملو از بیماران است. سلمان‌زاده گفت که در بیمارستان‌های آبادان روز مرگبار با ۱۷ فوتی ناشی از کرونا نیز ثبت شده است.

همزمان روزنامه شهرآرای مشهد با تاکید براینکه «اوضاع در خراسان رضوی و مشهد همچنان بحرانی است»، نوشت: هیچ نشانه و اثری از کاهش دیده نمی شود و اکنون بیش از سه هزار بیمار کرونا در بیمارستان های استان خراسان رضوی بستری هستند و تعداد بیماران کرونا که در مراکز درمانی تحت نظر دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیسستری هستند از مرز دو هزار نفر عبور کرده است.

از سوی دیگر درحالی که در روزهای منتهی به تاسوعا و عاشورا، ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت از آغاز روند نزولی کرونا در ۱۴ استان خبر داده بود، با گذشت روزهای برگزاری مراسم مذهبی از سوی علیرضا رییسی، معاون دیگر وزارت بهداشت و سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، رد شد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا شامگاه شنبه در یک برنامه تلویزیونی گفت که هنوز به جز دو استان سیستان و بلوچستان و یزد که به نظر می‌رسد به قله موج پنجم کرونا رسیده‌اند در دیگر استان‌ها روند افزایشی کرونا ادامه دارد.

رییسی افزود که آنچه برخی از مقام‌ها در باره آغاز روند نزولی موج پنجم کرونا بیان کرده‌اند منحصر به همین دو استان سیستان و بلوچستان و یزد است که در سه استان شمالی نیز فقط سایه‌ای از رسیدن به قله موج پنجم کرونا مشاهده شده است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا همزمان از پایان تعطیلی‌های شش روزه خبر داد و گفت که از روز یک‌شنبه فقط تعطیلی پنج صنف شامل رستوران‌ها، کافه‌ها، نمایشگاه‌ها در محیط‌های سربسته، باشگاه‌های ورزشی و استخرهای سرپوشیده ادامه خواهد داشت.

همزمان علیرضا ناجی، رییس مرکز ویروس شناسی مسیح دانشور، با تاکید براینکه در پیک‌های چهارم و پنجم به‌صورت علمی و منطقی با ویروس مقابله نشد، گفت که اکنون هم تصمیم‌گیری درست ستاد ملی مقابله با کرونا، در وضعیت فعلی که بحرانی است می‌تواند مانع از انتقال بیشتر دلتا شود اما این ستاد به پیشنهادهای وزارت بهداشت برای قرنطینه طولانی‌تر، بی‌توجهی کرده و مخالف است.

ناجی در مصاحبه با روزنامه همشهری  تاکید کرد که  حتی اگر بگوییم که ورود واریانت‌های مختلف، گریزناپذیر است، اما قطعا راه‌های کنترل وجود دارد که مهم‌ترین آن واکسیناسیون و قرنطینه کردن است اما آنچه شاهد هستیم این است که تفکر تصمیم‌گیرندگان، علمی نیست، این در حالی است که با از دست رفتن تعداد زیادی از مبتلایان، ضررهای اقتصادی زیادی هم به کشور وارد می‌شود.

از: ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.